Firmy Pfizer a BioNTech požádaly o podmínečnou registraci vakcíny v EU
Americká farmaceutická společnost Pfizer a německá firma BioNTech podaly žádost o podmínečnou registraci společné vakcíny proti covidu-19 na trhu Evropské unie. Informovala o tom dnes agentura DPA, podle které byla žádost podána již v pondělí. Ve stejný den žádost o povolení pro podmínečné uvedení vakcíny na unijní trh podala i americká společnost Moderna.
doporučujeme
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes potvrdila, že obě žádosti přijala a zahájila jejich zkoumání. Nyní bude posuzovat účinnost i bezpečnost očkovacích látek. Pokud vše půjde podle plánu a k dispozici budou všechny potřebné dokumenty, mohla by EMA dokončit zkoumání vakcíny firem Pfizer a BioNTech do 29. prosince a očkovací látky firmy Moderna do 12. ledna. S rozhodnutím EMA musí souhlasit i Evropská komise, která se ale obyčejně řídí doporučením lékové agentury.
You’ve got questions, we’ve got answers. Angela Hwang, our Group President, Biopharmaceuticals, answers questions on our #COVID19 vaccine candidate.
— Pfizer Inc. (@pfizer) November 25, 2020
Kicking off the 🧵, Q: What is the status of the Pfizer and BioNTech investigational COVID-19 vaccine candidate? (1/7)
A: pic.twitter.com/ZkibhPEav7
Firma BioNTech uvedla, že s distribucí vakcíny v Evropě může začít okamžitě po její registraci. Podle jejího mluvčího Sierka Poettinga by to mohlo být i během "několika málo hodin". Podle něj je možné vakcínu skladovat v běžné chladničce až pět dní, v boxech se suchým ledem až měsíc. K delšímu skladování již je třeba speciálních chladicích zařízení.
Očkovací látka vyvinutá ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech má podle klinických testů až 95procentní účinnost. Údaj se vztahuje k ochraně před covidem-19. Do jaké míry chrání před nákazou koronavirem SARS-CoV-2, který nemoc způsobuje, zatím není jasné. Přípravek přitom podle výrobců nemá žádné vážné vedlejší účinky. V nejohroženější skupině starších lidí je účinnost 94 procent.
Evropská komise už v listopadu schválila podpis smlouvy na nákup až 300 milionů dávek vakcíny firem Pfizer a BioNTech a 160 milionů dávek očkovací látky vyvinuté firmou Moderna.
Už v listopadu podaly firmy Pfizer a BioNTech žádost o schválení mimořádného nasazení látky ve Spojených státech. V pondělí stejnou žádost v USA podala i firma Moderna. Podle DPA Pfizer a BioNTech požádaly o registraci vakcíny i v Británii, Austrálii, Kanadě či Japonsku.
Německo zpřísní kontroly cestujících Čechů
24.01.2021 05:12 Česká republika se dnes pro Německo oficiálně stává vysoce rizikovou oblastí kvůli vysokým počtům…
Strategie pro život po uzávěře je ještě daleko, míní Laschet
23.01.2021 20:02 Dlouhodobá strategie otvírání po plošné uzávěře nebude až do léta možná. Řekl to dnes podle…
Francouzský zdravotní ústav navrhl dávat druhou dávku vakcíny až po 42…
23.01.2021 18:27 Aktualizováno Francouzský zdravotnický ústav (HAS) dnes navrhl, aby zdravotníci druhou dávku vakcíny proti…
Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…
23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…