Francie chce očkovat proti covidu ještě letos. Veřejnost je však skeptická, ukázal průzkum

Francie chce začít první dávky očkovacích látek proti koronaviru v případě jejich schválení distribuovat ještě před koncem roku, úřady ale musejí postupovat obezřetně kvůli rostoucí skepsi mezi obyvateli ohledně účinnosti a bezpečnosti vakcín. Řekl to dnes ministr zdravotnictví Olivier Véran.

Jean Castex
doporučujeme

Premiér Jean Castex potvrdil, že země začne postupně uvolňovat dosavadní restrikce podle plánu představeného v úterý prezidentem Emmanuelem Macronem, protože epidemie v tuto chvíli slábne rychleji než v jiných evropských zemích.

"Vaše úsilí se vyplatilo. Tlak epidemie slábne a ta odeznívá ve Francii rychleji než v dalších zemích Evropy," řekl na tiskové konferenci Castex.

Macron začátkem týdne oznámil, že od soboty v zemi nově otevřou malé obchody, v polovině prosince se přidají kina, divadla a muzea. Restaurace, bary a tělocvičny mají být mimo v provoz až do 20. ledna. Od soboty mají být povolená i náboženská setkání, podle Castexe ale na nich smí být maximálně 30 účastníků bez ohledu na velikost prostoru.

Véran nicméně varoval, že druhá vlna koronavirové pandemie ještě zdaleka neskončila a že podle epidemiologických odhadů se denní počet nových případů nákazy dostane pod hranici 5000 až kolem poloviny prosince.

Epidemiolog Arnaud Fontanet dnes stanici BFM TV řekl, že k normálu se život ve Francii vrátí až příští rok na podzim, a to jen za předpokladu, že se proti covidu-19 nechá naočkovat kolem 90 procent populace. To však může být oříšek, protože očkování není povinné a Francouzi se k němu stavějí relativně skepticky.

Agentura Reuters upozornila na průzkum Světového ekonomického fóra (WEF), podle něhož odhodlání nechat se proti koronaviru očkovat vyjádřilo jen 59 procent Francouzů. V USA očkování vyhledá 67 procent lidí a v Británii 85 procent.

Ve Francii, která má zhruba 67 milionů obyvatel, se nákaza virem SARS-CoV-2 letos prokázala již u 2,17 milionu lidí. Dnes ve Francii přibylo 13.563 nových případů nákazy a podle místních úřadů šíření epidemie zpomaluje. Počet hospitalizovaných dnes klesl o 662 osob, počet pacientů na jednotkách intenzivní péče se snížil o 130. Za poslední den zemřelo s covidem-19 ve Francii 339 lidí, celkově od začátku epidemie 50.957 osob.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neštěstí v Madridu. Výbuch zničil část domu, neštěstí má zatím dvě oběti

20.01.2021 17:17 V centru Madridu dnes odpoledne zazněla silná exploze, zničeno je několik pater jednoho domu.…

ONLINE: Koronavirem se v ČR nakazilo přes 900 tisíc lidí. Reprodukční…

20.01.2021 16:15 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES dnes po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale…

Italská vláda zvažuje žalobu na Pfizer kvůli malému počtu vakcín

20.01.2021 15:13 Italská vláda dnes dala pokyn svému právnímu oddělení, aby zvážilo právní kroky, a to včetně žaloby…

Rakousko zasáhlo zemětřesení. Poničilo kostel, cítit bylo i v Česku

20.01.2021 13:09 Aktualizováno Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v dnešních ranních hodinách centrální části Rakouska. Škody…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama