Francie slaví státní svátek Den Bastily, letos bez bombastické vojenské přehlídky

Ve Francii se dnes konají oslavy státního svátku. Prezident Emmanuel Macron dopoledne na pařížském náměstí Svornosti předsedal slavnostní vojenské přehlídce, věnované letos především zdravotníkům bojujícím s koronavirovou pandemií. Kvůli ní byla přehlídka letos mnohem skromnější než v jiných letech a konala se bez přítomnosti širší veřejnosti.

Francie slaví svátek 14. července (autor: Anne Hidalgo)
doporučujeme

Oslavy největšího francouzského svátku se konají u příležitosti 231. výročí dobytí nenáviděné věznice Bastily a počátku Velké francouzské revoluce z roku 1789. Koronavirus letos podobu svátku zcela proměnil.

Poprvé za desítky let se nekonala rozsáhlá vojenská přehlídka na třídě Champs-Élysées a místo světových státníků byli na oslavy mezi přibližně 2000 hosty pozvány zdravotní sestry, lékaři, pečovatelky, výrobci respirátorů, laboratorní technici a další lidé, kteří Francii udržovali v chodu v době karantény. Přišli také příbuzní zdravotníků, kteří nemoci covid-19 podlehli. Prominentním hostem pak byl generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Zdravotní sestry v bílých pláštích nahradily uniformované vojáky jako hvězdy oslav Dne Bastily, napsala agentura AP. Na náměstí Svornosti přišli i zdravotníci v džínech nebo sandálech. Všudypřítomné pak byly na tvářích účastníků oslav roušky, které si však po dobu přehlídky vojáci sundali. Macron si ji nasadil před rozhovorem s šéfem WHO.

Přehlídky se zúčastnily i skupiny z Německa, Švýcarska, Rakouska a Lucemburska, tedy zemí, které v kritické situaci přijaly do svých nemocnic dohromady 161 francouzských pacientů. Defilé se účastnilo dohromady na 2000 vojáků, což byla zhruba polovina obvyklého počtu z minulých let. Dohromady se slavnosti účastnilo méně než 5000 lidí.

Uskutečnily se však obvyklé přelety stíhaček Mirage a Rafale, které nebe nad dějištěm oslav ozdobily pruhy v barvách francouzské trikolóry. Následoval přelet vrtulníků, které za krize přepravovaly vážně nemocné pacienty s covidem-19. Na pozdní večer je pak plánován ohňostroj u Eiffelovy věže. I ten budou moci Pařížané sledovat většinou jen v televizi, protože radnice uzavřela centrum města včetně nábřeží Seiny a dalších míst, kde se obvykle o svátku srocují davy.

Odpoledne prezident vystoupil v tradičním televizním rozhovoru. "Je to 14. červenec, který posiluje hrdost na to být Francouzem. Je to náš národní svátek, při němž oslavujeme naše ozbrojené síly, jimž tolik dlužíme, i jejich rodinám a jejich raněným," řekl prezident. "Ale na dnešní 14. červenec se naše ozbrojené síly rozhodly přenechat trochu slávy zdravotníkům, ženám a mužům, kteří celé měsíce, stejně jako celý rok, ale tentokrát zvláště, nás chránili a bojovali za nás," ocenil prezident zdravotníky v první linii.

V rozhovoru Macron také vyjádřil přání, aby v příštích týdnech byla zavedena povinnost nošení roušek ve všech uzavřených veřejných prostorech. Varoval také před druhou vlnou pandemie. "Objevují se známky toho, že to opět trochu začíná," upozornil Macron a dodal, že Francie musí být připravena.

Macron se v rozhovoru věnoval i dalším tématům. Obhajoval například vládní reformy. "Vyhráli jsme boj s hromadnou nezaměstnaností," konstatoval a vyzdvihl také snižování daní a modernizaci země.

Na odpoledne svolalo šest odborových centrál manifestaci zdravotnického personálu. Zdravotníci chtějí poukázat také na nepřipravenost zdravotního systému na pandemii.

Pro mnohé dnešní vzdání poct zdravotníkům nevyvážilo nedostatek vybavení a personálu ve veřejných nemocnicích v době šíření viru. Aktivisté už během centrální slavnosti vynesli s pomocí balónků do vzduchu transparent s nápisem: "Mimo pocty Macron dusí nemocnice."

Boj proti koronaviru, který si v zemi vyžádal více než 30.000 životů, je hlavním tématem centrální oslavy v centru Paříže. "Tato ceremonie bude symbolem odhodlání celého národa," řekl Macron už v pondělí v proslovu k armádním důstojníkům. "Bude také symbolem naší houževnatosti," dodal.

Letošní oslavy připomínají také prezidenta Charlese de Gaullea z let 1959-69, který jako vůdčí postava odboje před 80 lety vyzval k boji proti nacistickým okupantům Francie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko podalo žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v dole Turów

26.02.2021 19:25 Česko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów…

Janša vyzval EK, aby přijela do Slovinska prověřit údajné ohrožení…

26.02.2021 18:30 Aktualizováno Slovinský konzervativní premiér Janez Janša dnes v otevřeném dopise vyzval předsedkyni Evropské…

Česko je odstrašujícím příkladem, za hraniční kontroly si může samo, zní z…

26.02.2021 16:51 Za obnovení kontrol na německo-českých hranicích si může sama Česká republika, která je v boji s…

Bývalý španělský král Juan Carlos I. zaplatil další daňové vyrovnání

26.02.2021 16:15 Španělský monarcha Juan Carlos I., který stál v v čele země od roku 1975 do roku 2014 a nyní má…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama