Francie slaví státní svátek Den Bastily, letos bez bombastické vojenské přehlídky

Ve Francii se dnes konají oslavy státního svátku. Prezident Emmanuel Macron dopoledne na pařížském náměstí Svornosti předsedal slavnostní vojenské přehlídce, věnované letos především zdravotníkům bojujícím s koronavirovou pandemií. Kvůli ní byla přehlídka letos mnohem skromnější než v jiných letech a konala se bez přítomnosti širší veřejnosti.

Oslavy největšího francouzského svátku se konají u příležitosti 231. výročí dobytí nenáviděné věznice Bastily a počátku Velké francouzské revoluce z roku 1789. Koronavirus letos podobu svátku zcela proměnil.

Poprvé za desítky let se nekonala rozsáhlá vojenská přehlídka na třídě Champs-Élysées a místo světových státníků byli na oslavy mezi přibližně 2000 hosty pozvány zdravotní sestry, lékaři, pečovatelky, výrobci respirátorů, laboratorní technici a další lidé, kteří Francii udržovali v chodu v době karantény. Přišli také příbuzní zdravotníků, kteří nemoci covid-19 podlehli. Prominentním hostem pak byl generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Zdravotní sestry v bílých pláštích nahradily uniformované vojáky jako hvězdy oslav Dne Bastily, napsala agentura AP. Na náměstí Svornosti přišli i zdravotníci v džínech nebo sandálech. Všudypřítomné pak byly na tvářích účastníků oslav roušky, které si však po dobu přehlídky vojáci sundali. Macron si ji nasadil před rozhovorem s šéfem WHO.

Přehlídky se zúčastnily i skupiny z Německa, Švýcarska, Rakouska a Lucemburska, tedy zemí, které v kritické situaci přijaly do svých nemocnic dohromady 161 francouzských pacientů. Defilé se účastnilo dohromady na 2000 vojáků, což byla zhruba polovina obvyklého počtu z minulých let. Dohromady se slavnosti účastnilo méně než 5000 lidí.

Uskutečnily se však obvyklé přelety stíhaček Mirage a Rafale, které nebe nad dějištěm oslav ozdobily pruhy v barvách francouzské trikolóry. Následoval přelet vrtulníků, které za krize přepravovaly vážně nemocné pacienty s covidem-19. Na pozdní večer je pak plánován ohňostroj u Eiffelovy věže. I ten budou moci Pařížané sledovat většinou jen v televizi, protože radnice uzavřela centrum města včetně nábřeží Seiny a dalších míst, kde se obvykle o svátku srocují davy.

?EN IMAGES - En raison de la crise sanitaire, le traditionnel défilé sur les Champs-Élysées est remplacé par une cérémonie militaire place de la Concorde. #14juillet #FeteNationale #BastilleDay ➡ https://t.co/fzeCoKxZZa pic.twitter.com/Gxn4tzRAps

— Le Figaro (@Le_Figaro) July 14, 2020

Odpoledne prezident vystoupil v tradičním televizním rozhovoru. "Je to 14. červenec, který posiluje hrdost na to být Francouzem. Je to náš národní svátek, při němž oslavujeme naše ozbrojené síly, jimž tolik dlužíme, i jejich rodinám a jejich raněným," řekl prezident. "Ale na dnešní 14. červenec se naše ozbrojené síly rozhodly přenechat trochu slávy zdravotníkům, ženám a mužům, kteří celé měsíce, stejně jako celý rok, ale tentokrát zvláště, nás chránili a bojovali za nás," ocenil prezident zdravotníky v první linii.

V rozhovoru Macron také vyjádřil přání, aby v příštích týdnech byla zavedena povinnost nošení roušek ve všech uzavřených veřejných prostorech. Varoval také před druhou vlnou pandemie. "Objevují se známky toho, že to opět trochu začíná," upozornil Macron a dodal, že Francie musí být připravena.

En ce jour de fête nationale, nous célébrons la fierté d'être français, nous célébrons nos armées, leurs familles, nos blessés, et nous rendons un hommage ému à nos soignants. https://t.co/Faxk3zCL1s

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) July 14, 2020

Macron se v rozhovoru věnoval i dalším tématům. Obhajoval například vládní reformy. "Vyhráli jsme boj s hromadnou nezaměstnaností," konstatoval a vyzdvihl také snižování daní a modernizaci země.

Na odpoledne svolalo šest odborových centrál manifestaci zdravotnického personálu. Zdravotníci chtějí poukázat také na nepřipravenost zdravotního systému na pandemii.

Pro mnohé dnešní vzdání poct zdravotníkům nevyvážilo nedostatek vybavení a personálu ve veřejných nemocnicích v době šíření viru. Aktivisté už během centrální slavnosti vynesli s pomocí balónků do vzduchu transparent s nápisem: "Mimo pocty Macron dusí nemocnice."

Boj proti koronaviru, který si v zemi vyžádal více než 30.000 životů, je hlavním tématem centrální oslavy v centru Paříže. "Tato ceremonie bude symbolem odhodlání celého národa," řekl Macron už v pondělí v proslovu k armádním důstojníkům. "Bude také symbolem naší houževnatosti," dodal.

Letošní oslavy připomínají také prezidenta Charlese de Gaullea z let 1959-69, který jako vůdčí postava odboje před 80 lety vyzval k boji proti nacistickým okupantům Francie.

Související

Více souvisejících

Francie Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Británie chce zastavit migraci, uprchlíky začne odvážet ze země. Sunak oznámil kdy

Podle britského premiéra Rishiho Sunaka by měla první letadla s migranty odletět z Británie do Rwandy za 10 až 12 týdnů, a od léta by měly být tyto lety pravidelné. Sunak to dnes oznámil během rozhovoru s médii během své cesty do Spojených států a Kanady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy