Irská eurokomisařka vyjádřila naději, že se EU s Británii dohodne

Irská členka Evropské komise Mairead McGuinnessová dnes vyjádřila naději, že se zástupci EU a Británie v nadcházejících dnech dohodnou na smlouvě o budoucích obchodních vztazích. Zároveň ale doplnila, že nelze předjímat, zda budou vrcholící rozhovory úspěšné.

Mairead McGuinnessová
doporučujeme

Podobně situaci později dnes vyhodnotil také irský ministr zahraničí Simon Coveney. Podle něj je však nutné, aby Británie "přeformulovala argumenty, která sama sobě předkládá" ohledně suverenity. Informovala o tom agentura Reuters.

"Doufám, že o víkendu všichni dostaneme vánoční dárek, s předstihem, a že bude obchodní dohoda, protože se domnívám, že by to pro všechny strany byl nejlepší možný výsledek," řekla v rozhovoru s irským rádiem RTÉ McGuinnessová, která má v unijní exekutivě na starost oblast finančních služeb.

Coveney později v rozhovoru s RTÉ vyjádřil naději, že dohoda bude, ale poznamenal, že pozice Británie a EU jsou stále daleko od kompromisu. "Politika má podle mě schopnost najít cestu kupředu, pokud je pro to motivace... Myslím, že všichni chtějí najít cestu, jak dospět k dohodě. Problém je v tom, že ty rozdíly jsou stále velmi velké," řekl.

Středeční jednání mezi britským premiérem Borisem Johnsonem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou o budoucích obchodních vztazích průlom nepřineslo. Oba politici se shodli, že chtějí mít o osudu možné dohody jasno nejpozději do neděle. Vyjednávací týmy obou stran mají pokračovat v diskusích také dnes.

Británie opustila evropský blok v lednu a přechodné období, kdy se stále řídí stejnými pravidly jako v době svého členství, skončí poslední den letošního roku. Právě v přechodném období chtěly strany domluvit a sepsat, jak si představují své vztahy od počátku roku 2021. Pokud nenajdou shodu v nejbližších dnech, aby případnou úmluvu mohly do konce roku prostudovat, prodebatovat a schválit parlamenty, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách. Brusel i Londýn trvají na tom, že se zásadními ústupky v těchto otázkách musí přijít druhá strana.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočník v německém Frankfurtu nožem zranil několik lidí

26.01.2021 22:06 Aktualizováno V úterý dopoledne došlo v německém Frankfurtu nad Mohanem k útoku, při kterém bylo zraněno několik…

V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 21:52 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Cestou z krize je vakcína proti koronaviru, řekla Merkelová

26.01.2021 18:40 Jedinou cestou z nynější krize je vakcína proti covidu-19, zásadní je přitom spolupráce na její…

Čech v Německu čelí obžalobě za to, že větvemi ohrožoval dopravu

26.01.2021 18:33 Až 15 let za mřížemi hrozí v Německu Čechovi, který podle vyšetřovatelů několik roků dával na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama