Irská členka Evropské komise Mairead McGuinnessová dnes vyjádřila naději, že se zástupci EU a Británie v nadcházejících dnech dohodnou na smlouvě o budoucích obchodních vztazích. Zároveň ale doplnila, že nelze předjímat, zda budou vrcholící rozhovory úspěšné.
Podobně situaci později dnes vyhodnotil také irský ministr zahraničí Simon Coveney. Podle něj je však nutné, aby Británie "přeformulovala argumenty, která sama sobě předkládá" ohledně suverenity. Informovala o tom agentura Reuters.
"Doufám, že o víkendu všichni dostaneme vánoční dárek, s předstihem, a že bude obchodní dohoda, protože se domnívám, že by to pro všechny strany byl nejlepší možný výsledek," řekla v rozhovoru s irským rádiem RTÉ McGuinnessová, která má v unijní exekutivě na starost oblast finančních služeb.
Details of contingency plans “to avoid an unnecessary crisis in the event of a no-deal in the short term…will be released later today or tomorrow,” says Mairead McGuinness ¦ Read more: https://t.co/8bbOrBmer9 pic.twitter.com/4pVPWuhmhF
— RTÉ News (@rtenews) December 10, 2020
Coveney později v rozhovoru s RTÉ vyjádřil naději, že dohoda bude, ale poznamenal, že pozice Británie a EU jsou stále daleko od kompromisu. "Politika má podle mě schopnost najít cestu kupředu, pokud je pro to motivace... Myslím, že všichni chtějí najít cestu, jak dospět k dohodě. Problém je v tom, že ty rozdíly jsou stále velmi velké," řekl.
Středeční jednání mezi britským premiérem Borisem Johnsonem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou o budoucích obchodních vztazích průlom nepřineslo. Oba politici se shodli, že chtějí mít o osudu možné dohody jasno nejpozději do neděle. Vyjednávací týmy obou stran mají pokračovat v diskusích také dnes.
Británie opustila evropský blok v lednu a přechodné období, kdy se stále řídí stejnými pravidly jako v době svého členství, skončí poslední den letošního roku. Právě v přechodném období chtěly strany domluvit a sepsat, jak si představují své vztahy od počátku roku 2021. Pokud nenajdou shodu v nejbližších dnech, aby případnou úmluvu mohly do konce roku prostudovat, prodebatovat a schválit parlamenty, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.
Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách. Brusel i Londýn trvají na tom, že se zásadními ústupky v těchto otázkách musí přijít druhá strana.
Související

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová

Od rybolovu po Erasmus: Co přinese nová dohoda Spojeného království s EU
Brexit , Mairead McGuinnessová , irsko , EU (Evropská unie) , Velká Británie , Boris Johnson , Ursula von der Leyenová , Simon Coveney (irský ministr)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Thajsko zaútočilo na Kambodžu
před 2 hodinami

Počasí o víkendu proprší, tropy se nedostaví
včera

Schůzka Putina se Zelenským do konce léta? V Istanbulu proběhlo třetí kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
včera

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí
včera

Ukrajinci protestují, spojenci varují. Proč jsou všichni naštvaní na Zelenského?
včera

Ukrajina podkopává šanci na přijetí do EU. Vysvětlete nám to, vyzvala von der Leyenová Zelenského
včera

Lipavský nezvykle tvrdě kritizuje Ukrajinu: Naše podpora není bianko šek pro jakékoli vaše kroky
včera

Auto se spalovacím motorem už si nepůjčíte? EU v tichosti zvažuje zásadní změnu
včera

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška
včera

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
včera

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
včera

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
včera

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
včera

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
včera

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
včera

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
včera

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
22. července 2025 22:01

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
22. července 2025 21:16
Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Ještě předtím než všichni tuzemští pohároví zástupci vstoupili do bojů o účast v hlavních fází evropských soutěží, už vědí, s kým se utkají v další fázi předkol. Z pondělního losování ve švýcarském Nyonu tak vyplývá, že nejtěžší vyhlídky má z českých účastníků Viktoria Plzeň. Český vicemistr by se totiž v případě postupu z 2. předkola Ligy mistrů přes Servette Ženeva utkal s někým z dvojice Glasgow Rangers-Panathinaikos Atény. To v bojích o Evropskou ligu čeká Ostravu po případném postupu do 3. předkola buď slovinské Celje nebo kyperská AEK Larnaka. A své možné příští soky má na vybranou i pražská Sparta, která po kazašském Aktobe může změřit síly s dalšími méně známými celky – s Ararat-Armenia či s rumunským klubem Universitateu Kluž.
Zdroj: David Holub