Italský parlament zmírnil migrační zákon, snižuje pokuty pro záchranné lodě neziskovek

Dolní komora italského parlamentu schválila novelu migračního zákona, která například podstatně snižuje výši pokut pro záchranné lodě neziskových organizací a omezuje možnost vyhoštění některých migrantů. Informovala o tom dnes agentura APA.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Pokud změny odsouhlasí i Senát, přinese to významné zmírnění pravidel týkajících se migrace, která prosadil v letech 2018 a 2019 exministr vnitra Matteo Salvini.

Právě Salvini, šéf protiimigrační strany Liga, prosadil, aby záchranným lodím neziskových organizací hrozily v případě, že bez povolení zakotví v italských přístavech, pokuty až do výše jednoho milionu eur (26 milionů Kč). Nově by mohl být stejný přestupek trestán finančními sankcemi od 10.000 do 50.000 eur (260.000 až 1,3 milionu Kč). Kromě toho Salvini zákon o bezpečnosti a migraci upravil tak, aby jeho úřad mohl záchranné lodi snáze konfiskovat, a znemožnit jim tak na delší dobu činnost.

Novela také omezuje možnost úřadů vyhostit ze země cizince. Zpět do vlasti podle ní nemůžou vrátit ty migranty, kterým by po návratu hrozilo nelidské zacházení nebo mučení. Vyhoštění by nově nesmělo ani ohrozit životy rodinných příslušníků daného migranta, který by v Itálii získal právo pobytu.

Pro změnu zákona hlasovalo 279 poslanců, 232 jich bylo proti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční…

21.01.2021 14:41 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Merkelová hájí karanténní opatření, jsou kvůli mutacím nezbytná

21.01.2021 13:21 Aktualizováno Jako nezbytné dnes německá kancléřka Angela Merkelová obhajovala zpřísnění karanténních opatření v…

EU i Německo jsou připraveny jednat s Bidenem, míní Merkelová

21.01.2021 12:14 Německo i Evropská unie jsou připraveny jednat s vládou nového amerického prezidenta Joea Bidena.…

Šéf RKI: Karanténa je jediné opatření, než bude populace očkovaná

21.01.2021 11:48 Karanténa je jediným opatřením, které proti šíření koronaviru máme, než bude naočkována dostatečná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama