Koronavirus: Situace v Nizozemsku a Belgii se mění k lepšímu

Úřady v Nizozemsku a Belgii dnes ohlásily méně nových úmrtí způsobených koronavirem i méně nových případů nákazy než v některých dnech na přelomu března a dubna. Belgická vláda eviduje za poslední 24hodinové období 1209 pozitivních testů na virus SARS-CoV-2, nizozemská 969.

V Belgii také poprvé od začátku epidemie nemoci covid-19 klesl počet hospitalizovaných s touto diagnózou, když bylo v nemocnicích přijato 487 pacientů, zatímco 524 vyléčených lidí je mohlo opustit.

Podle belgického krizového štábu zřejmě v těchto dnech zdravotnická krize v zemi vrcholí. "Je důležité vydržet v úsilí, které vyvíjíme," citovala vysílací společnost RTBF hlavního vládního experta Emmanuela Andrého. Podobně se už před týdnem vyjadřoval šéf Nizozemského ústavu pro veřejné zdraví a životní prostředí (RIVM), který přináší oficiální údaje o vývoji v Nizozemsku.

Aktuálně tam evidují 20.549 případů nákazy koronavirem, přičemž nárůst této bilance byl v absolutních hodnotách nejsilnější minulý týden a v posledních březnových dnech. Dnešní přírůstek je nižší i přesto, že vláda stále rozšiřuje testování. Počet obětí dnes stoupl o 147, což je číslo výrazně menší než to z úterka a zároveň srovnatelné se situací z minulého týdne. Celkem je hlášeno 2248 mrtvých.

Jen o osm úmrtí méně registruje v této souvislosti Belgie. Za poslední den oficiální bilance narostla o 205 smrtelných případů covid-19, necelou polovinu ohlásily nemocnice. Známých případů infekce je naopak zhruba o 3000 více než v Nizozemsku. Dnes jich přibylo 1209, tedy méně než v úterý i některých předchozích dnech.

V obou zemích začala ve druhé polovině března platit omezení pohybu osob, zavřené jsou školy či postradatelné obchody. V Nizozemsku mají restrikce platit nejméně do 28. dubna, Belgie bude pod karanténním režimem nejméně do příštího víkendu.

Související

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.
Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

Nizozemí Belgie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy