Londýn se s USA neshodne. Izraelské osady na Západním břehu mu vadí

Britská vláda dnes vyzvala Izrael, aby zastavil rozšiřování židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu. Jejich expanzi označila za "kontraproduktivní", informovala agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ministerstva zahraničí. Na rozdíl od Spojených států považuje Londýn osady nadále za nelegální.

Britská výzva přichází tři dny poté, co americký ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že podle USA už přítomnost židovských osad na Západním břehu Jordánu neporušuje mezinárodní právo. Americká vláda se tak odklonila od rezoluce Rady bezpečnosti OSN přijaté ke konci vlády prezidenta Baracka Obamy a od většinového postoje mezinárodního společenství.

"Stanovisko Spojeného království ohledně osad je jasné. Jsou v rozporu s mezinárodní právem, představují překážku pro mír a ohrožují proveditelnost řešení se dvěma státy," uvedla britská diplomacie. "Vyzýváme Izrael, aby zastavil své kontraproduktivní rozšiřování osad," dodalo ministerstvo zahraničí.

Západního břehu Jordánu se Izrael zmocnil společně s východním Jeruzalémem za šestidenní války v roce 1967. Dobyté území začal rychle osidlovat a aktuálně ve dvou zónách, s nimiž Palestinci počítají pro svůj budoucí stát, žije zhruba 700.000 izraelských osadníků. V posledních letech kolonizace pod dohledem izraelského premiéra Benjamina Netanjahua zrychluje. Židovský stát popírá, že by Západní břeh Jordánu okupoval, protože území předtím nemělo status suverénního státu.

Česká republika stejně jako celá Evropská unie stanovisko ohledně židovských osad po americkém obratu nemění. "Prohlášení USA nemá vliv na naši dosavadní pozici. Držíme se společné pozice EU, respektujeme mezinárodní právo a rezoluce OSN a rozhodnutí mezinárodních soudů," uvedl ve středu Černínský palác.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Izrael

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Biden se postavil ICC: Izraelská ofenzíva v Pásmu Gazy není genocida

Americký prezident Joe Biden v pondělí popřel, že izraelská ofenzíva v Pásmu Gazy je genocida. Reagoval na několik obvinění vůči Izraeli na půdě Mezinárodního trestního soudu (ICC), informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy