Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes podnikl odvážný krok ve snaze nalákat mladé voliče, když se objevil ve více než půlhodinovém videu po boku dvou populárních francouzských youtuberů. Ve snaze nachytat dvojici mladých moderátorů přitom například vyprávěl historku o tom, že mu někdejší prezident USA Donald Trump zavolal s přáním k narozeninám, nicméně ve špatný den. Následně však přiznal, že si příběh vymyslel.
Pořad s youtubery McFlyem a Carlitem se odehrál v kulisách Elysejského paláce, kde dvojice vyzvala 43letého Macrona do soutěže, v níž si účinkující vypráví historky a snaží se vzájemně uhodnout, zda jsou pravdivé či nikoliv. Macron při jednom z pokusů dvojici napálit prohlásil, že mu Trump zavolal na zabezpečené lince s přáním k narozeninám 19. prosince, ačkoliv francouzský prezident slaví o dva dny později. "Řekl jsem díky a předstíral jsem, že je všechno v pořádku. Nemohl jsem říct: Je to až za dva dny," řekl Macron, načež Carlito správně určil, že se jednalo o výmysl.
Vidět Macrona podobným způsobem ohýbat pravdu, ačkoliv v žertu, bylo podle agentury AP velmi poučné. Jeho svolení s účastí v takto neformálním pořadu, v němž například zazněla francouzská hymna v podání metalové skupiny s názvem Ultra Vomit (Ultra zvratky), byla podle AP ukázkou toho, že je nejmladší prezident Francie stále ochoten přijímat značná rizika a nezdráhá se uchopit příležitost získat volební kapitál tím, že otřese francouzským politickým prostředím a jeho normami. Macron přitom dosud jasně neřekl, zda bude příští rok usilovat o další mandát.
Zřejmě nejvíc uznání od tradičních diváků kanálu mladých youtuberů si Macron vysloužil tím, že v jednu chvíli ležérně vytočil na mobilu hvězdu francouzského fotbalu Kyliana Mbappého, aby s ním potvrdil pravdivost jedné ze svých historek. McFly a Carlito, a pravděpodobně i mnoho diváků, byli znatelně zaskočeni tím, že se prezident dokáže dostat do kontaktu s kanonýrem klubu Paris Saint-Germain tak jednoduchým způsobem.
Macron i dvojice moderátorů nakonec získali v soutěži shodně čtyři body, což znamená, že obě strany musí splnit úkoly, které si předsevzaly na začátku pořadu. McFly a Carlito budou muset letět 14. července při oslavách Dne Bastily v jednom z letadel, jež budou přelétávat tradiční vojenskou přehlídku.
Macron pak slíbil, že při svém televizním projevu ve stejný den bude mít vystavené fotografie obou youtuberů za sebou na svém pracovním stole. Malá cena, pokud se mu svým nebývalým vystoupením podaří nalákat mladé voliče, poznamenává AP. Video shlédlo za 11 hodin od zveřejnění přes 5,3 milionů diváků.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
včera
Rodičovský příspěvek bude 400 tisíc korun. Sněmovna schválila i úpravy superdávky
včera
Artis Brno dalším nováčkem Chance ligy. Nahrazuje vyloučenou Karvinou
včera
Závěry summitu NATO. Deklarace zmiňuje Rusko, Ukrajinu i Írán
včera
Babiš a Macinka ztrapnili jen sebe, rýpl si expremiér Fiala
včera
Španělé se gólem v závěru postarali o poslední Ronaldův zápas na MS. Američané končí
včera
Velká důlní tragédie před 65 lety. Zahynulo přes 100 horníků
včera
Babiš si podal ruku s Trumpem. Kritika Česka kvůli výdajům se nekonala
včera
Trump z Ankary varoval Írán. Znovu vás tvrdě zasáhneme, vzkázal
včera
Policejní manévry ve Strakonicích. Žena vyhrožovala sousedovi se zbraní
včera
Írán vyzval Američany, aby se podrobili novému režimu v Hormuzském průlivu
včera
Pavla se na večeři ptali na podporu Kyjeva. Babišovi vadí, že se nemluví o míru
včera
Trumpova slova vedou k reakci trhů. Dalo se to očekávat
včera
Policisté v národním parku. České Švýcarsko je pod dohledem společných hlídek
Aktualizováno včera
Trump oznámil konec příměří na Blízkém východě. Íránce má za nemocné lháře
včera
Le Penová v rozhovoru prozradila, co bude s její prezidentskou kandidaturou
včera
Ruští sportovci se zřejmě vrátí na olympiádu. Padlo zásadní rozhodnutí
včera
Američané opět útočili v Íránu. Revoluční gardy v odvetě cílily na vojenská zařízení
včera
Může za to obskurní hádka. V cizině řeší, proč Pavel a Babiš neletěli do Ankary spolu
včera
Červencové počasí bude poměrně stabilní, naznačuje nový výhled
7. července 2026 22:01
Obchody byly o svátcích v červenci k dispozici. Podzim nabídne jiný obrázek
Překvapily vás včera či dnes otevřené obchody? I po letech si Češi nejsou jistí tím, kdy je během svátků otevřeno a kdy naopak zavřeno. Kdy se provozovatelé budou opět podřizovat platnému zákonu? Dvakrát je to čeká na podzim.
Zdroj: Jan Hrabě