Macron zahájil veletrh v Paříži. Dorazil i vůdce žlutých vest, neobešlo se to bez problémů

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes přišel v Paříži zahájit 57. mezinárodní zemědělský veletrh, kde se objevili i členové protestního hnutí takzvaných žlutých vest. Na místo přišel jejich vůdce Eric Drouet a jedna z účastnic minulých protestů žlutých vest Macrona vyzvala, aby se přišel na protesty podívat.

Přidejte svůj názor

Emmanuel Macron
doporučujeme

Prezidentova ochranka nejprve Droueta vyzvala, aby odešel. Na místě byl s dalšími kolegy z hnutí, které začalo v ulicích protestovat v listopadu 2018 a kritizovalo reformní plány vlády, nerovnost ve společnosti a nízké příjmy. Protesty trvaly mnoho měsíců, do poloviny loňského roku ale zeslábly. Macron v něčem hnutí ustoupil, například zrušil původně zamýšlené zdanění pohonných hmot a slíbil, že se bude snažit zvyšovat kupní sílu obyvatel.

Zemědělcům dnes na veletrhu Macron řekl, že Francie stojí za nimi a hodlá jejich privilegia nadále bránit. Nedovolí podle něj, aby Evropská unie krátila platby na zemědělské subvence, což byl jeden z hlavních sporů na summitu k rozpočtu, který se ve čtvrtek a v pátek konal v Bruselu a který skončil bez dohody.

Lídři EU se nedokázali shodnout na novém sedmiletém rozpočtu, výpadek v příjmech po odchodu Británie značně vyostřil debatu ohledně výdajových priorit. Macron stejně jako jeho předchůdci v úřadu po unii chce, aby zachovala rozsáhlý rozpočet na společnou zemědělskou politiku, z níž těží zejména Francie.

"Pokud se nedohodneme, zachováme současný systém. Chrání nás to, že pokud nebude dohoda, zůstane to tak, jak to je. Neustoupili jsme těm, kteří chtěli rozpočet na společnou zemědělskou politiku snížit," řekl dnes podle agentury Reuters francouzský prezident. "Naše zemědělce musíme podporovat," dodal.

Když se Drouet přiblížil k prezidentovi, postavila se do mu do cesty ochranka. "Přiblížit se mohou asi jenom ti spokojení," prohlásil Drouet. Když ho z místa vyváděli, neobešlo se to bez pozornosti lidí a volání Diktatura!

Stanice BFMTV s odvoláním na Drouetova právníka uvedla, že byl aktivista zadržen za kladení odporu.

Jedna z členek hnutí prezidentovi vyčetla, že nikdy žluté vesty nepřijal. Prezident jí na to řekl, ať sestaví skupinu a on si na ně udělá hodinu čas. Žena dále tvrdila, že byla na protestech 67 sobot a že byla svědkem útoků na své přátele.

zdroj: YouTube

"Každou sobotu vidím válku," řekla, na což Macron odvětil: "To proto, že jsou lidé mimořádně agresivní." Řekl, že si nemyslí, že se protestů účastní moc lidí, a když mu žena odvětila, aby také přišel, odpověděl, že má "bohužel moc práce na to, aby chodil do ulic". "Někdy se zlobíte kvůli věcem, které nejsou pravda," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Nizozemí zemřelo na koronavirus dalších 115 lidí, Británie má téměř 5000…

05.04.2020 16:12 Aktualizováno Počet obětí nákazy koronavirem vzrostl v Nizozemsku za poslední den o 115 na celkových 1766. S…

Itálie se chystá rušit opatření kolem koronaviru, datum nestanoví

05.04.2020 16:06 Itálie připravuje plán na postupné rušení omezení přijatých v souvislosti s epidemií koronaviru.…

Útok na jihu Francie je vyšetřován jako terorismus, policie zatkla dalšího…

05.04.2020 15:49 Francouzská policie zadržela již třetího Súdánce v souvislosti se sobotním útokem na jihovýchodě…

Rumunské úřady uvalily karanténu na nechvalně proslulé město, je tikající…

05.04.2020 14:58 Rumunské úřady uvalily karanténu na město Tsandarei poté, co zde v posledních dnech zaznamenaly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy