Nákaza Covid-19 je v devíti evropských zemích, na 11 italských měst uvalena karanténa

V pevninské Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se nemoc dostala o necelé dva měsíce později. První tři případy ohlásili lékaři 24. ledna ve Francii, následovaly Německo (27. ledna) a Finsko (29. ledna). Poslední lednový den byly hlášeny první případy z Itálie, Ruska, Španělska, Švédska a Británie. Zatím naposledy přibyla z evropských zemí Belgie, která prvního nakaženého hlásila 4. února.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Lékaři
doporučujeme

V naprosté většině evropských zemí se jedná o několik málo případů (na celém světě se toto číslo blíží 79.000 a jen v Číně virus diagnostikovali u více než 77.000 lidí). Výjimkou je Itálie, kde se se v posledních dnech nákaza výrazně rozšířila a počet případů již překročil stovku. V Itálii se také vyskytly první tři případy úmrtí Evropanů. Mrtvého hlásila již 22. února Francie, kde zemřel 80letý čínský turista.

V Itálii jsou nemocní zejména v pěti regionech na severu země v Lombardii. Pro více než 50.000 obyvatel 11 obcí a měst, kde se infekce objevila, platí úplná karanténa. Vláda zdejším obyvatelům zakázala opustit místo pobytu, zvenčí se do nich kvůli uzavřeným přístupovým cestám nikdo nedostane. Kvůli nárůstu počtu nemocných bylo zrušeno několik utkání italské nejvyšší fotbalové ligy i tradiční, turisty hojně navštěvovaný karneval v Benátkách. Uvedla to agentura AP.

Evropské státy reagovaly na výskyt nového typu koronaviru již dříve, některé (včetně ČR) přestaly vydávat víza Číňanům, byly také zastaveny přímé lety do Číny. Koncem ledna evropské země evakuovaly část svých občanů z Číny, zejména města Wu-chan v centrální provincii Chu-pej, kde se nemoc poprvé objevila.

Mezi evakuovanými byla i skupina pěti Čechů, kteří se vrátili 3. února do Evropy na palubě francouzského letounu a následně strávili v Praze dva tány v karanténě.

Během včerejška přistály v Evropě i další dva speciály, ve kterých se vrátila část lidí z výletní lodi Diamond Princess. Ta kotví kotví v přístavu japonského města Jokohama a od 3. do 19. února se nacházela v karanténě. Je považována za největší ohnisko koronaviru mimo Čínu, z 3711 lidí na palubě byla nákaza potvrzena u 634. Italské letadlo dopravilo 19 Italů a 18 dalších občanů členských zemí EU, britský stroj dovezl 32 pasažérů výletní lodi, většinou Britů.

Kromě Itálie se v posledních dnech objevil výrazný nárůst případů pacientů s novým typem v Jižní Koreji nebo Íránu. Soul jen dnes ohlásil nových 46 nakažených, takže počet nemocných stoupl na 602; země hlásí také pět obětí. Více než polovina nových případů má podle úřadů spojitost s jedním kostelem v Tegu, množství nakažených paří k sektě Sinčchondži, informuje agentura Reuters.

Teherán pak registruje 43 lidí nakažených novým typem koronaviru a oznámil již osm obětí.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 mezi migranty: Řecké úřady uvalily karanténu na další tábor

05.04.2020 09:06 Řecké úřady poslaly kvůli koronaviru do karantény další tábor pro migranty, již druhý v tomto týdnu…

Podivný fenomén: Proč Španělé v karanténě mnohem víc kupují čokoládu nebo…

05.04.2020 08:12 Španělé, kteří mají kvůli šíření koronaviru od poloviny března nařízenou celostátní karanténu, při…

Benátsko nařídilo roušky a rukavice při nakupování jídla, přitvrzuje i…

04.04.2020 21:12 Aktualizováno Italský region Benátsko (Veneto) zpřísnil opatření proti šíření koronaviru, ode dneška mohou do…

Útok nožem ve Francii: Muž zabil dva lidi, stěžoval si na život v zemi…

04.04.2020 20:45 Aktualizováno Dva lidi dnes zabil útočník s nožem na jihovýchodě Francie. Dalších pět lidí utrpělo podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy