Německo a Itálie potvrdily první nákazy koronavirovou variantou omikron

V Německu byly potvrzeny první dva případy nákazy koronavirovou variantou omikron. Nakažení přiletěli 24. listopadu do Mnichova z jihu Afriky a jsou nyní v izolaci, informovalo podle agentury DPA ministerstvo zdravotnictví spolkové země Bavorsko. Varianta omikron byla odhalena rovněž v Itálii, a to u cestujícího, který se vrátil z Mosambiku, sdělil Italský zdravotnický ústav (ISS). Podezření na výskyt omikronu prověřuje také Rakousko.

V Itálii odhalila variantu omikron laboratoř v Miláně. "Pozitivní vzorek byl odebrán pacientovi z Mosambiku," uvedl v prohlášení Italský zdravotnický ústav. "Pacient a členové jeho rodiny jsou v dobrém zdravotním stavu," dodal.

Úřady v rakouské spolkové zemi Tyrolsko oznámily, že mají podezření na variantu omikron u člověka, který se vrátil z jižní Afriky a měl pozitivní test na koronavirus. Nakažený se od návratu před třemi dny zdržoval téměř výhradně doma a v současné době nemá žádné příznaky, sdělily úřady.

Německo také prověřuje další podezření na nákazu omikronem v západoněmeckém Hesensku. U člověka, který se vrátil z Jihoafrické republiky, bylo detekováno několik mutací typických pro omikron, napsal dnes na twitteru hesenský ministr sociálních věcí Kai Klose.

Člověk, u kterého panuje podezření na infekci novou variantou koronaviru, byl plně očkován proti nemoci covid-19. Na letiště ve Frankfurtu nad Mohanem přiletěl dotyčný 21. listopadu, během týdne se u něj rozvinuly příznaky covidu a nechal se otestovat. Teď je doma v izolaci. Výsledky sekvenování by mohly být v několika příštích dnech, uvedla agentura DPA.

Klose zároveň vyzval všechny lidi, kteří přicestovali v posledních několika týdnech z Jihoafrické republiky, aby omezili sociální kontakty a podstoupili testy.

O nové variantě koronaviru pod vědeckým názvem B.1.1.529 informovala ve čtvrtek jako první Jihoafrická republika (JAR). Světová zdravotnická organizace (WHO) variantě v pátek přiřadila název omikron a označila ji za znepokojivou.

Omikron vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Podle WHO však potrvá ještě týdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace mají. Předběžné poznatky ukazují na zvýšené riziko reinfekce ve srovnání s jinými znepokojivými variantami.

Německo v pátek kvůli nové variantě koronaviru zařadilo JAR a dalších sedm zemi z jihu afrického kontinentu za oblasti s mutacemi. Zpřísněné epidemické hodnocení znemožňuje cestování mezi Německem a zasaženými oblastmi, na navrátilce pak čekají dva týdny karantény bez ohledu na očkování. Zařazení osmi jihoafrických zemí je podle Institutu Roberta Kocha (RKI) formálně účinné od půlnoci na neděli. Úřad nicméně upozornil, že zdravotnické úřady mohou povinnou karanténu vyhlásit okamžitě. Učinilo tak již Bavorsko pro cestující z Kapského Města, jejichž letecký spoj v pátek večer přistál v Mnichově.

Podle mluvčí bavorského ministerstva zdravotnictví měli dva lidé z letu do Mnichova pozitivní test na koronavirus a oba jsou v izolaci. Zatím není jasné, o jakou variantu koronaviru se jedná; i v tomto případě jsou vzorky sekvenovány, napsala agentura DPA.

Vstup na svá území v posledních dvou dnech kvůli nové variantě koronaviru, jejíž výskyt potvrdila i Česká republika, omezila řada zemí světa. Švýcarsko na seznam rizikových zemí zařadilo i Česko. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek na twitteru uvedl, že od dnešních 20:00 budou muset občané ČR bez ohledu na očkování při vstupu do Švýcarska předložit negativní test a nastoupit desetidenní karanténu.

Související

Více souvisejících

Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Itálie Rakousko

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 1 hodinou

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

WHO je znepokojena šířením ptačí chřipky. Případy nákazy se potvrdily i u lidí

Světová zdravotnická organizace (WHO) je znepokojena šířením ptačí chřipky (H5N1) na nové živočišné druhy a lidi. Podtyp H5N1 vedl v posledních čtyřech letech k úmrtí desítek milionů kusů drůbeže, přičemž nakaženo bylo i volně žijící ptactvo a suchozemští či mořští savci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy