Německo zpřísňuje karanténní opatření, šíření infekce covid se nedaří zastavit

Německé spolkové země kvůli prudkému nárůstu případů nemoci covid-19 zpřísňují hygienická opatření. Ve středu bude kancléřka Angela Merkelová jednat s premiéry spolkových zemí o tom, jak dále postupovat. Podle médií kancléřství podporuje cestu odlehčené verze karanténní uzávěry, kdy by byl omezen provoz restaurací a zrušeny veřejné akce, naopak školy a školky by zůstaly otevřené.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Zatímco na jaře se v Německu školy a školky uzavřely, nyní vláda zachování jejich provozu označuje za prioritu pro chod ekonomiky. V Německu postupně končí podzimní prázdniny a žáci se do škol vrací za přísnějších hygienických podmínek. Například v Severním Porýní-Vestfálsku je od 5. třídy povinná při vyučování rouška, v Sársku od 10. třídy a Dolní Sasko s Brémami zakrytí úst a nosu pouze doporučují.

V Berlíně, kde se v pondělí po dvoutýdenních prázdninách školy opět otevřely, jsou roušky při vyučování nutné pro středoškoláky, mladší školáci je ale musí nosit mimo třídy. Opatření zpřísnily i berlínské školky, z nichž mnohé rodičům neumožňují vstup do šaten, děti si tak vychovatelé přebírají přímo z ulic.

Města s vysokým počtem infikovaných omezují prodej alkoholu, noční shromažďování, oslavy na veřejných prostranstvích či nařizují nošení roušek na vybraných ulicích. Takové rozhodnutí učinil již dříve bavorský Norimberk, kde jsou roušky povinné ve velké části historického centra.

Stejně se nyní zachoval i Berlín, který byl v uplynulých týdnech především ze strany Bavorska kritizován za uvolněný přístup ke karanténním opatřením. V Berlíně tak od víkendu není možné bez roušek chodit v desítce nákupních ulic. Na dodržování příkazu, které mnohé chodce i cyklisty zaskočil, dohlíží policie.

Města se již také připravují na adventní období a z karanténních důvodů ruší vánoční trhy. Nepopulární krok se rozhodl učinit Norimberk, jehož trhy patří spolu s těmi v Drážďanech a v Mnichově k největším a nejstarším v Německu. S mnichovským se sice počítá, ale návštěvníci budou muset mít roušky a stánky musí dodržet rozestup pěti až deseti metrů. Problém bude s vychutnáním tradičního svařeného vína, protože konzumace alkoholu je povolena výhradně v prostorách gastronomických zařízení. S omezeními se uskuteční i vyhlášený trh v Drážďanech, kde se kvůli dodržení rozestupu rozšíří plocha pro stánky.

Trhy rovněž připravuje i Berlín, naopak v nedaleké braniborské Postupimi již byly odřeknuty. Stejný osud potkal letos i trhy v centrech Kolína nad Rýnem, Düsseldorfu či Cách.

V 83milionovém Německu je aktuálně podle Institutu Roberta Kocha aktuálně 87 nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní. Tato hodnota tak znamená, že Německo je bez regionálního rozlišení možné považovat za epidemicky rizikovou oblast. V zemi je ale stále řada regionů, které jsou nákazou jen málo dotčené a které kritické hranice 50 nakažených na 100.000 obyvatel za sedm dní zdaleka nedosahují. To s výjimkou Saska a Berlína platí pro východ a sever země.

Stávající karanténní opatření podle sondáže Deutschlandtrend, kterou zadává veřejnoprávní televize ARD, považuje za dostatečné 51 procent respondentů a dalších 32 procent by zvolilo ještě přísnější přístup. Za hranou omezení vnímá 15 procent oslovených, což je o čtyři procentní body více než na začátku října.

Merkelová poděkovala Turecku za pomoc s migrací, kritizovala porušování…

16.10.2021 17:51 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes poděkovala po setkání s tureckým prezidentem Recepem…

Podle nového rakouského kancléře Schallenberga je vládní koalice křehká

16.10.2021 16:22 Nový rakouský kancléř Alexander Schallenberg připustil, že vládní koalice, kterou tvoří jeho…

V Litvě se plní nemocnice nakaženými, většina je jich neočkovaná

16.10.2021 14:25 Dvě ze tří největších nemocnic v litevské metropoli Vilniusu přestaly kvůli přetížení pacienty s…

Kaczyński chce zákon k řešení krize kolem migrantů

16.10.2021 13:36 Polsko by mělo mít nový právní prostředek k regulaci situace na hranici, přes kterou se z Běloruska…

Náctiletý s puškou z lega spustil v německém Lindau rozsáhlý zásah policie

16.10.2021 12:18 Rozsáhlou policejní akci spustil náctiletý chlapec, který se v maskáčích a s puškou z lega…

V Německu přibylo dalších 10 949 případů koronaviru

16.10.2021 07:53 V Německu přibylo dalších 10.949 případů koronaviru, tedy zhruba o 2000 více než před týdnem. Po…

Francie chce motivovat k očkování, končí s bezplatnými testy na koronavirus

15.10.2021 18:39 Francie ode dneška nenabízí bezplatné testy na koronavirus lidem, kteří nejsou očkovaní proti…

Pfizer a BioNTech podaly u EMA žádost o schválení vakcíny pro děti od pěti…

15.10.2021 16:40 Farmaceutické společnosti Pfizer a BioNTech podaly Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA)…

Předsedové SPD, FDP a Zelených chtějí zahájit jednání o nové koalici

15.10.2021 14:11 Lídři německých sociálních demokratů (SPD), liberálů (FDP) a Zelených se dohodli, že zahájí…

Itálii zachvátily protesty a stávky kvůli povinnosti mít covidový pas

15.10.2021 12:34 Stávky a protesty provází dnes v Itálii začátek platnosti nového opatření, kvůli kterému se lidé…

Související:

Právě se děje

reklama