Nizozemsko má už více než 1000 obětí nákazy koronavirem. Za poslední den se tam počet mrtvých zvýšil o 175 na 1039. Informoval o tom dnes Nizozemský ústav pro veřejné zdraví a životní prostředí (RIVM). Nakažených je v zemi 12.595, o 845 více, než v pondělí.
Počet úmrtí pacientů s nemocí COVID-19 se dnes zvýšil nejvíce za poslední dny. V pondělí a v sobotu se bilance mrtvých zvýšila o 93, v neděli o 132.
Sinds gisteren zijn er in Nederland: - 175 mensen overleden aan COVID-19 gemeld (Totaal 1039)- 722 mensen opgenomen (geweest) in het ziekenhuis (Totaal 4.712)- 845 mensen positief getest (Totaal 12.595)#COVID19 #coronavirus
— RIVM (@rivm) March 31, 2020
Podle RIVM se nyní nachází přes 4700 nakažených lidí v nemocnicích. V kritickém stavu na jednotkách intenzivní péče je 1068 z nich. Nizozemsko, kde žije asi 17 milionů lidí, má k dispozici zhruba 1600 lůžek intenzivní péče.
Pozitivní obrat ve vývoji koronavirové nákazy nastal podle lékařů v Belgii, kde dnes už druhý den v řadě klesá počet lidí nově přijatých do nemocnic. Některá zdravotnická zařízení přitom začínají hlásit, že jim docházejí kapacity na jednotkách intenzivní péče, které jsou v celé zemi zatím vytíženy z poloviny. Belgii dnes zarmoutila zpráva o úmrtí dvanáctileté dívky, která je nejmladší dosud známou z více než sedmi stovek zdejších obětí nemoci COVID-19.
„Ještě nejsme na vrcholu epidemie, ale jsme v bodě obratu,“ řekl dnes médiím lékař Emmanuel André, který v těchto dnech funguje jako vládní mluvčí pro boj s koronavirem. Podobně se vyjadřují i další zdravotníci.
V zemi se dnes počet obětí zvýšil na 705, z nichž téměř stovka zemřela v posledních 24 hodinách. Naději však lékaři spařují v tom, že již druhý den v řadě klesá počet lidí nově přijatých kvůli nebezpečné respirační chorobě do nemocnic.
Celkový počet prokázaných případů se zvýšil na 12.775. Téměř pět stovek lidí bylo za poslední den přijato do nemocnic, kde s potvrzenou nemocí zůstává téměř pět tisíc osob, z toho tisícovka v intenzivní péči. Více než stovka vyléčených naopak za poslední den centra zdravotní péče opustila.
Lůžek v nemocnicích zůstává podle belgických úřadů zatím dostatek, ačkoli několik z bruselských zdravotnických zařízení muselo kvůli nedostatku kapacit na jednotkách intenzivní péče začít podle listu Le Soir posílat vážně nemocné pacienty jinam. Belgie jako celek má však podle dnešních informací vlády průměrně volnou zhruba polovinu svých kapacit těchto klíčových lůžek.
Podle Andrého se na nastupujícím pozitivním trendu projevila omezení, které Belgie podobně jako další západoevropské země nařídila v polovině března. Belgičané mohou vycházet ven pouze na nákupy nebo do práce, pokud je to však možné, pracují z domova. Povolen je volný pohyb po parcích s tím, že lidé nezůstávají na jednom místě a udržují od sebe vzdálenost nejméně 1,5 metru.
„Vývoj je optimistický, ale v příštích dnech bude potřeba opatření dále dodržovat,“ upozornil Belgičany André.
Většina lidí sice zákazy vynucené pandemií respektuje, někteří však i v souvislosti s nastupujícím jarem podle policistů přistupují k omezením lehkovážně. Policie začala tento týden přísněji postihovat lidi, kteří zdržují se například v parcích ve skupinkách. Za to hrozí pokuta až 4000 eur (110.000 korun).
Podle ministra vnitra se policisté setkávají se zvýšeným počtem případů, kdy se lidé odmítají mimořádným pravidlům podřídit a na znamení nesouhlasu přímo na strážce zákona kašlou či kýchají.
„Budeme v takových případech uplatňovat nejtvrdší možné postihy,“ řekl podle stanice RTL ministr Pieter De Crem, podle něhož za podobné jednání hrozí až dva roky vězení. Policisté se kvůli podobným případům chtějí v příštích dnech do terénu vybavit respirátory, které dosud nenosili.
Související
V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není
Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země
Nizozemí , Belgie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
před 1 hodinou
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
před 1 hodinou
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
před 1 hodinou
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
před 2 hodinami
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
před 3 hodinami
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
před 3 hodinami
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
před 3 hodinami
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
před 4 hodinami
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
před 4 hodinami
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
před 5 hodinami
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
před 5 hodinami
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
před 6 hodinami
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
před 6 hodinami
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
před 7 hodinami
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
před 7 hodinami
Timothy West, uznávaná britská hvězda jeviště a plátna, zemřel ve věku 90 let
před 7 hodinami
Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém
před 8 hodinami
Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy
před 8 hodinami
Musk od voleb v USA enormně zbohatnul. Jak profituje ze spojenectví s Trumpem?
před 9 hodinami
Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká
S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?
Zdroj: Libor Novák