Pompeo v Rakousku: USA trvají na prodloužení embarga vůči Íránu

Spojené státy trvají na prodloužení zbrojního embarga OSN vůči Íránu. Na tiskové konferenci to dnes po jednání s rakouským ministrem zahraničí Alexanderem Schallenbergem prohlásil šéf americké diplomacie Mike Pompeo. Ministři spolu hovořili i o situaci v Bělorusku či o novém řecko-tureckém napětí. Neshodli se na hodnocení plynovodu Nord Stream 2, na jehož výstavbě se Rakousko prostřednictvím podílu ve firmě OMV podílí.

Mike Pompeo
doporučujeme

"Nedává smysl, abychom dovolili největšímu šiřiteli terorismu na světě nakupovat zbraně," řekl Pompeo. Vyzval, aby se k požadavku na prodloužení embarga připojilo co nejvíce zemí světa.

zdroj: YouTube

Embargo má podle jaderné dohody Íránu se světovými mocnostmi z roku 2015 vypršet v říjnu. Kromě USA o jeho prodloužení usilují i další členové Rady bezpečnosti OSN včetně Británie a Francie. Americký návrh ale řada členů RB odmítá, neboť je v něm embargo prodlouženo na neurčito. V Evropské unii platí zvláštní zákaz prodeje zbraní do Íránu do roku 2023.

Kromě Íránu Pompeo s rakouským ministrem zahraničí diskutoval také o situaci v Bělorusku, kde po nedělních prezidentských volbách vypukly protesty. Vůči demonstrantům, kteří mají hlasování i jeho výsledek za zmanipulované, velmi tvrdě zasahují běloruské bezpečnostní síly. Schallenberg dnes podpořil výzvy některých dalších zemí, aby Evropská unie uvalila na Minsk cílené sankce.

Ministři USA a Rakouska se zabývali také novým napětím mezi Řeckem a Tureckem, která vyvolala snaha Ankary těžit ropu a zemní plyn ve východním Středomoří. Tématu se bude Pompeo věnovat i při dnešním setkání s řeckým ministrem zahraničí Nikosem Dendiasem.

Pompeo a Schallenberg se na dnešním jednání neshodli na bezpečnostním hodnocení projektu plynovodu Nord Stream 2, jehož výstavby se Rakousku prostřednictvím podílu ve společnosti OMV účastní. Plynovod má přivádět zemní plyn z Ruska do Evropy, podle USA se kvůli němu ale zvýší závislost Evropy na Rusku.

Vídeň se také zdráhá zcela vyloučit ze stavby 5G sítí čínskou firmu Huawei, která podle USA představuje bezpečnostní riziko.

Pompeo do Rakouska dorazil ve čtvrtek večer po zastávkách v Česku a Slovinsku. Kromě ministra zahraničí Schallenberga se už setkal také s ministrem financí Gernotem Blümelem a prezidentem Alexanderem Van der Bellenem. Na programu má ještě večeři s kancléřem Sebastianem Kurzem. Pompeo uvedl, že Rakousko pod jeho vedením získalo pro USA na důležitosti. Středoevropskou cestu zakončí americký ministr o víkendu v Polsku.

Kromě jednání s rakouskými představiteli má dnes Pompeo na programu ještě setkání s Rafaelem Grossim, šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která ve Vídni sídlí.

Agentura APA také upozornila, že Pompeo je od roku 1945 teprve druhým americkým ministrem zahraničí, který do Rakouska zavítal na bilaterální návštěvu. Poprvé do země na dvoustrannou návštěvu přijela v roce 1998 tehdejší ministryně Madeleine Albrightová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německý expert nastínil další vývoj koronaviru. Prozradil, k čemu dojde…

30.09.2020 22:00 Aktualizováno Covidu se v dohledné době pravděpodobně nezbavíme. Podle německého experta je ale šance, že se…

Španělsko chystá uzavření měst včetně Madridu

30.09.2020 21:50 Španělsko dnes v rámci boje s koronavirem schválilo nová opatření týkající se cestování do měst…

Kaczyński bude vicepremiérem polské vlády, koalice si prochází krizí

30.09.2020 19:05 Aktualizováno Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se stane členem…

Nizozemská vláda přehodnotila názor na roušky, doporučení se rozšiřuje

30.09.2020 18:33 Nizozemská vláda dnes doporučila občanům, aby nosili roušky na veřejných místech, kde není možné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama