Proces s Kotlebou se patrně prodlouží, šéf LSNS namítl podjatost soudkyně

Soudní proces s obžalovaným šéfem krajně pravicové slovenské strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marianem Kotlebou, který je podezřelý z extremistického deliktu v souvislosti s rozdáváním šeků, se patrně protáhne. Kotleba na dnešním líčení podal námitku vůči údajné podjatosti soudkyně. Ta ji sice zamítla, o stížnosti obžalovaného ale bude muset rozhodnout nejvyšší soud.

Slovenský extremista Marián Kotleba
doporučujeme

Kotlebovi v případě uznání viny hrozí vězení a ztráta poslaneckého mandátu. Odpoledne jako svědkové vypovídali historici, kteří LSNS označili za neonacistickou stranu.

Podávání námitek týkajících se možné podjatosti soudce není na Slovensku zcela neobvyklé. Podle právníků obžalovaní či jejich advokáti tuto možnost využívají i ve snaze proces zdržovat. Kotleba námitku vůči soudkyni Ruženě Sabové zdůvodnil tím, že soudkyně podle něj umožňuje selektivní vykonávání důkazů a komunikovala se znalcem ohledně doplnění jeho posudku.

Soudkyně, která je také předsedkyní senátu v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, svou komunikaci se znalcem přečetla. Vyplynulo z ní, že pouze požadovala doplnit přílohy k jeho posudku.

Sabová pak námitku odmítla. Vzhledem k tomu, že Kotleba vůči jejímu rozhodnutí podal stížnost, bude o věci rozhodovat nejvyšší soud. Do jeho rozhodnutí může Sabová na probíhajícím líčení nechat projednat pouze dříve nařízené důkazy, jako například uskutečnit výslech již předvolaných svědků, a nesmí vynést verdikt. Obhajoba navrhla další důkazy včetně výslechu nových svědků. Kotleba zase řekl, že se nehodlá zúčastnit pokračování líčení v červenci, které by se mělo uskutečnit v době, kdy je naplánováno jednání parlamentu.

Prokuratura obžalovala Kotlebu za to, že v roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici předal před téměř 400 pozvanými hosty třem rodinám finanční dar prostřednictvím symbolických šeků. Každý byl na částku 1488 eur (39.600 korun). Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v extremistické symbolice; tento výklad potvrdil u soudu i znalec. Dar byl předán v den výročí válečného slovenského státu. Tehdejší Slovenská republika, ke které se LSNS hlásí, byla spjata s nacistickým Německem.

Před soudem dnes vypovídala také trojice historiků, kteří ve svém posudku označili LSNS za jedinou významnou neonacistickou stranu na Slovensku. Kotleba v reakci zpochybňoval jejich odbornost. LSNS, která také vystupuje vůči Romům a kritizuje EU a NATO, v únorových parlamentních volbách získala zhruba osm procent hlasů. Dosáhla tak podobného volebního výsledku jako před čtyřmi roky. V letošní předvolební kampani vsadila i na hesla o nastolení pořádku v zemi či o boji proti liberalismu.

Sabová po zahájení procesu s Kotlebou dříve v tomto roce oznámila, že obžalobu bude možná posuzovat podle přísnějšího ustanovení trestního zákona, než navrhovala prokuratura. To by znamenalo, že Kotlebovi by v případě uznání viny hrozilo až osmileté vězení a přišel by o mandát poslance. Kotleba se dříve u soudu bránil tím, že vyšetřovatel částku na šecích účelově rozdělil na číslice 14 a 88. Obžalobu v jeho případu projednává Specializovaný trestní soud, který se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy a také extremistickými trestnými činy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vilnius kvůli běloruské jaderné elektrárně rozdává jodové tablety

21.10.2020 08:45 Úřady ve Vilniusu preventivně nabízejí obyvatelům města zdarma jodové tabletky, informoval polský…

V Německu přibylo 7595 nově nakažených koronavirem

21.10.2020 08:42 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 7595 případů nákazy koravirem. Přírůstek je jen o málo…

Krizový plán NATO: Němečtí vojáci budou moci pomáhat spojencům v boji s…

21.10.2020 07:54 Němečtí vojáci by v případě potřeby mohli být v rámci krizového plánu Severoatlantické aliance…

Dezinformacím o covidu věří i učitelé, ukazuje znepokojivý průzkum ze…

20.10.2020 22:21 Aktualizováno Téměř třetina učitelů na Slovensku věří, že očkování proti covidu je přípravou na čipování lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama