Rakousko zavádí roušky povinně, kancléř Kurz dal za příklad Česko

Rakousko chce začít po Velikonocích postupně rušit přísná opatření, která přijalo v boji proti šíření koronaviru. Předběžný plán zmírnění krizových opatření dnes na tiskové konferenci představil kancléř Sebastian Kurz, podle kterého bude ale záležet na tom, jak se lidé budou o Velikonocích chovat. Rakousko je jednou z prvních evropských zemí, která zveřejnila konkrétní termíny na cestě z krize kolem koronaviru.

Omezení pohybu by mělo platit v Rakousku do konce dubna. Už v úterý po Velikonocích by se měly otevřít menší obchody s prodejní plochou do 400 metrů čtverečních, zahradnictví a obchody s potřebami pro kutily. Větší obchody, nákupní centra a také kadeřnictví by se měly otevřít 1. května. Hotely, restaurace a další provozovny služeb by se podle Kurze mohly začít postupně otevírat od poloviny května.

"Zatím jsme krizí prošli lépe, než většina jiných zemí," uvedl Kurz. Rakousko nyní třetí den v řadě hlásí více uzdravených než nově nakažených.

Zda dnes představený plán bude skutečně moci začít platit a Rakousko po Velikonocích "vstane z mrtvých", bude podle kancléře do velké míry záležet na tom, jak se budou lidé chovat o Velikonocích. "Dodržujte dál opatření," vyzval Rakušany premiér, který promlouval zpoza průhledné bariéry. "Neslavte (Velikonoce) spolu s příbuznými, s rodinou, s kamarády," vyzval také Kurz podle serveru oe24.at. Strávit by lidé měli sváteční víkend jen s těmi, s nimiž sdílejí společnou domácnost.

Až do konce června se v Rakousku nebudou konat žádné veřejné akce včetně sportovních utkání. Jestli bude možné akce s větším počtem účastníků uspořádat alespoň v létě, se podle Kurze rozhodne až na konci dubna. Vláda zatím nerozhodla ani o tom, zda se budou moci začít zápasy fotbalové ligy hrát aspoň bez diváků. Veřejná sportoviště jako bazény či posilovny zatím zůstanou zavřená.

Žáci rakouských základních a středních škol zůstanou podle vládního plánu doma přinejmenším do poloviny května. Na rozdíl od některých jiných evropských zemí nechce vláda rušit maturity ani učňovské zkoušky. Vysokoškoláci do konce letního semestru už ale na univerzity nepůjdou. Výuka se bude dál pořádat on-line, zkoušky by se ovšem podle Kurze "měly pokud možno konat".

Opatřením, které vláda hodlá naopak zpřísnit, je zakrývání obličeje na veřejnosti. Ode dneška platí povinnost nošení roušek či jiných ochranných pomůcek při nákupu v obchodech, které jsou otevřené. Od příštího týdne bude povinné zakrývat si nos a ústa v hromadné dopravě. Na dotaz, zda nebudou mít Rakušané problém si roušky opatřit, dal kancléř Kurz za příklad Česko, které to podle něj zvládlo. Lidé mohou používat i šály, šátky či podomácku vyrobené roušky, zdůraznil kancléř.

Pokud by při postupném uvolňování opatření opět začal růst počet nakažených, je rakouská vláda podle Kurze připravena "zatáhnout za nouzovou brzdu" a omezení opět zavést.

V Rakousku se k dnešnímu dni potvrdilo 12.238 případů nákazy koronavirem. Nejvíce ve spolkových zemích Tyrolsko, které hraničí s Itálií, Horní Rakousy a Dolní Rakousy, které obě sousedí s Českem. Nemoci covid-19 podlehlo 220 lidí. Více než 3400 pacientů se uzdravilo.

Rakousko provedlo také první namátkové testování 2000 tisíc lidí, kteří nejevili žádné příznaky nemoci covid-19. Podle Kurze byl test pozitivní jen u méně než procenta testovaných. To by znamenalo, že v Rakousku je ve skutečnosti nanejvýš 88.000 nakažených. Původně se přitom myslelo, že je počet neodhalených případů v zemi je mnohem vyšší.

Ve Švýcarsku se potvrdilo již více než 21.000 případů nákazy koronavirem. Za posledních 24 hodin se počet nakažených zvýšil o 552, informoval dnes Spolkový zdravotnický úřad (BAG). Podle něj nyní Švýcarsko vykazuje v Evropě jeden z nejvyšších denních nárůstů počtu nakažených na 100.000 obyvatel. Obětí nemoci covid-19, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, je v zemi již 584. První oběť má také Lichtenštejnsko.

Ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku, které vedou společnou statistiku, se celkem k dnešnímu dni potvrdilo 21.652 případů nákazy. Podle BAG má nyní Švýcarsko v Evropě jednu z nejvyšších incidencí, tedy počet nových případů na 100.000 obyvatel (252 na 100.000). Nejhorší situace je v kantonech Ticino a Vaud/Waadt, které hraničí s Itálií, a Ženeva a Basilej-město, které sousedí s Francií.

Podle serveru 20minuten.ch, který svá data opírá o informace z jednotlivých švýcarských kantonů, není mrtvých 584, jak uvádí BAG, ale již téměř 750.

Dosud všichni zemřelí ve statistice společné pro dvě sousední země podlehli nemoci covid-19 ve Švýcarsku. Dnes ale první oběť nemoci z koronaviru potvrdilo i Lichtenštejnsko. Mrtvým je senior, který žil v pečovatelském domě. Jak se nakazil, není jasné. Nikdo jiný v domově test na koronavirus pozitivní neměl. Nakažených hlásí samotné alpské knížectví s necelými 39.000 obyvatel 77.

Švýcarský zdravotnický úřad dnes také upozornil, že 97 procent obětí trpělo kromě covid-19 ještě jednou či několika dalšími nemocemi; nejčastěji vysokým krevním tlakem, nemocí srdce a oběhového systému či cukrovkou. Naprosté většině mrtvých bylo nad 80 let. K neděli bylo obětí mladších 60 let jen 17.

Související

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 
Sebastian Kurz

Rakouský exkancléř Kurz má pracovat pro americkou analytickou firmu

Rakouský exkancléř Sebastian Kurz má pracovat pro americkou firmu zabývající se analýzami či investicemi. Naznačují to dnes rakouská média. Pětatřicetiletý politik už údajně podepsal s firmou smlouvu a bude soukromě cestovat tam a zpět mezi Spojenými státy a Rakouskem.

Více souvisejících

Sebastian Kurz Rakousko Roušky a respirátory Velikonoce Švýcarsko lichtenštejnsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Aktualizováno před 25 minutami

před 47 minutami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti

Ruské jednotky v posledních týdnech zaznamenaly menší, ale strategicky významné úspěchy na východě Ukrajiny, přičemž podle analytiků se tím zvyšuje riziko pro důležité ukrajinské opěrné body. Tento vývoj přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump oznámil 50denní lhůtu před možným uvalením sekundárních sankcí na Rusko – krok, který podle expertů Kremlu poskytuje čas k dalšímu posílení pozic i diplomacie. 

před 1 hodinou

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

před 2 hodinami

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

před 4 hodinami

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tesla, ilustrační foto

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem

Automobilka Tesla se ocitla pod tlakem poté, co její zakladatel Elon Musk otevřeně zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa, což vedlo k razantnímu omezení státní podpory pro ekologický průmysl. Podle analýzy Sky News tak firma může přijít o miliardy dolarů ze státních subvencí, které dosud tvořily klíčovou součást jejího obchodního modelu.

před 9 hodinami

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia

Vedle zvučných posil se během tohoto letního přestupového období podařilo fotbalové pražské Slavii přivést i tři navrátilce. Už dříve příchozí Marka Suchého a Tomáše Necida v roli mentorů slávistického B-týmu nyní doplňuje obránce Simon Deli, který se do Edenu vrací po čtyřech letech. Zároveň je autorem projektu, v rámci něhož se Slavia rozrůstá do Afriky, konkrétně do Pobřeží slonoviny, kde bude nejen hráče skautovat, ale i materiálně jim pomáhat.

včera

včera

Léto pokračuje. Dny bez deště budou spíše výjimkou, avizují meteorologové

Léto je letos v Česku z pohledu počasí poměrně nevyzpytatelné. Tropická epizoda přišla hned na začátku prázdnin, ale zatím to úplně nevypadá, že by se měla opakovat. Naznačují to informace z aktuálního měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy