Rakousko zavádí roušky povinně, kancléř Kurz dal za příklad Česko

Rakousko chce začít po Velikonocích postupně rušit přísná opatření, která přijalo v boji proti šíření koronaviru. Předběžný plán zmírnění krizových opatření dnes na tiskové konferenci představil kancléř Sebastian Kurz, podle kterého bude ale záležet na tom, jak se lidé budou o Velikonocích chovat. Rakousko je jednou z prvních evropských zemí, která zveřejnila konkrétní termíny na cestě z krize kolem koronaviru.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Omezení pohybu by mělo platit v Rakousku do konce dubna. Už v úterý po Velikonocích by se měly otevřít menší obchody s prodejní plochou do 400 metrů čtverečních, zahradnictví a obchody s potřebami pro kutily. Větší obchody, nákupní centra a také kadeřnictví by se měly otevřít 1. května. Hotely, restaurace a další provozovny služeb by se podle Kurze mohly začít postupně otevírat od poloviny května.

"Zatím jsme krizí prošli lépe, než většina jiných zemí," uvedl Kurz. Rakousko nyní třetí den v řadě hlásí více uzdravených než nově nakažených.

Zda dnes představený plán bude skutečně moci začít platit a Rakousko po Velikonocích "vstane z mrtvých", bude podle kancléře do velké míry záležet na tom, jak se budou lidé chovat o Velikonocích. "Dodržujte dál opatření," vyzval Rakušany premiér, který promlouval zpoza průhledné bariéry. "Neslavte (Velikonoce) spolu s příbuznými, s rodinou, s kamarády," vyzval také Kurz podle serveru oe24.at. Strávit by lidé měli sváteční víkend jen s těmi, s nimiž sdílejí společnou domácnost.

Až do konce června se v Rakousku nebudou konat žádné veřejné akce včetně sportovních utkání. Jestli bude možné akce s větším počtem účastníků uspořádat alespoň v létě, se podle Kurze rozhodne až na konci dubna. Vláda zatím nerozhodla ani o tom, zda se budou moci začít zápasy fotbalové ligy hrát aspoň bez diváků. Veřejná sportoviště jako bazény či posilovny zatím zůstanou zavřená.

Žáci rakouských základních a středních škol zůstanou podle vládního plánu doma přinejmenším do poloviny května. Na rozdíl od některých jiných evropských zemí nechce vláda rušit maturity ani učňovské zkoušky. Vysokoškoláci do konce letního semestru už ale na univerzity nepůjdou. Výuka se bude dál pořádat on-line, zkoušky by se ovšem podle Kurze "měly pokud možno konat".

Opatřením, které vláda hodlá naopak zpřísnit, je zakrývání obličeje na veřejnosti. Ode dneška platí povinnost nošení roušek či jiných ochranných pomůcek při nákupu v obchodech, které jsou otevřené. Od příštího týdne bude povinné zakrývat si nos a ústa v hromadné dopravě. Na dotaz, zda nebudou mít Rakušané problém si roušky opatřit, dal kancléř Kurz za příklad Česko, které to podle něj zvládlo. Lidé mohou používat i šály, šátky či podomácku vyrobené roušky, zdůraznil kancléř.

Pokud by při postupném uvolňování opatření opět začal růst počet nakažených, je rakouská vláda podle Kurze připravena "zatáhnout za nouzovou brzdu" a omezení opět zavést.

V Rakousku se k dnešnímu dni potvrdilo 12.238 případů nákazy koronavirem. Nejvíce ve spolkových zemích Tyrolsko, které hraničí s Itálií, Horní Rakousy a Dolní Rakousy, které obě sousedí s Českem. Nemoci covid-19 podlehlo 220 lidí. Více než 3400 pacientů se uzdravilo.

Rakousko provedlo také první namátkové testování 2000 tisíc lidí, kteří nejevili žádné příznaky nemoci covid-19. Podle Kurze byl test pozitivní jen u méně než procenta testovaných. To by znamenalo, že v Rakousku je ve skutečnosti nanejvýš 88.000 nakažených. Původně se přitom myslelo, že je počet neodhalených případů v zemi je mnohem vyšší.

Ve Švýcarsku se potvrdilo již více než 21.000 případů nákazy koronavirem. Za posledních 24 hodin se počet nakažených zvýšil o 552, informoval dnes Spolkový zdravotnický úřad (BAG). Podle něj nyní Švýcarsko vykazuje v Evropě jeden z nejvyšších denních nárůstů počtu nakažených na 100.000 obyvatel. Obětí nemoci covid-19, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, je v zemi již 584. První oběť má také Lichtenštejnsko.

Ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku, které vedou společnou statistiku, se celkem k dnešnímu dni potvrdilo 21.652 případů nákazy. Podle BAG má nyní Švýcarsko v Evropě jednu z nejvyšších incidencí, tedy počet nových případů na 100.000 obyvatel (252 na 100.000). Nejhorší situace je v kantonech Ticino a Vaud/Waadt, které hraničí s Itálií, a Ženeva a Basilej-město, které sousedí s Francií.

Podle serveru 20minuten.ch, který svá data opírá o informace z jednotlivých švýcarských kantonů, není mrtvých 584, jak uvádí BAG, ale již téměř 750.

Dosud všichni zemřelí ve statistice společné pro dvě sousední země podlehli nemoci covid-19 ve Švýcarsku. Dnes ale první oběť nemoci z koronaviru potvrdilo i Lichtenštejnsko. Mrtvým je senior, který žil v pečovatelském domě. Jak se nakazil, není jasné. Nikdo jiný v domově test na koronavirus pozitivní neměl. Nakažených hlásí samotné alpské knížectví s necelými 39.000 obyvatel 77.

Švýcarský zdravotnický úřad dnes také upozornil, že 97 procent obětí trpělo kromě covid-19 ještě jednou či několika dalšími nemocemi; nejčastěji vysokým krevním tlakem, nemocí srdce a oběhového systému či cukrovkou. Naprosté většině mrtvých bylo nad 80 let. K neděli bylo obětí mladších 60 let jen 17.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 sužuje svět už půl roku: Šest milionu nakažených, téměř 370 tisíc…

31.05.2020 08:56 Nový typ koronaviru se objevil počátkem loňského prosince v Číně, šířit se začal z…

V Německu vzrostl počet nakažených koronavirem, reprodukční číslo je vyšší…

31.05.2020 08:12 V Německu přibylo za posledních 24 hodin 286 případů nákazy koronavirem, což je téměř o 500 méně…

Jak rozvrátit Libyi? Ministerstvo USA varuje před zákeřnou metodou Ruska

30.05.2020 21:54 Aktualizováno Maltské úřady zadržely falešné bankovky libyjské měny v hodnotě přibližně 1,1 miliardy dolarů (cca…

Epidemie ve Francii polevuje. Denní počet úmrtí na covid-19 se drží pod…

30.05.2020 20:09 Ve francouzských nemocnicích zaznamenali v minulých 24 hodinách 57 úmrtí s covidem-19. Denní počet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy