lichtenštejnsko

Vídeň

Rakousko má přes 14 tisíc nakažených, ekonomické dopady covid-19 jsou tvrdé

Počet nakažených koronavirem v Rakousku přesáhl hranici 14.000. Dnes to na svém webu oznámilo rakouské ministerstvo zdravotnictví. Alpská republika mezitím jako jedna z prvních zemí v Evropě přikročila k uvolňování karanténních opatření, dnes se otevřely obchody do 400 metrů čtverečních prodejní plochy a také hobbymarkety a zahradnictví. Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober vyzval obyvatele, aby nadále dodržovali preventivní opatření.
Ilustrační foto

Rakousko zavádí roušky povinně, kancléř Kurz dal za příklad Česko

Rakousko chce začít po Velikonocích postupně rušit přísná opatření, která přijalo v boji proti šíření koronaviru. Předběžný plán zmírnění krizových opatření dnes na tiskové konferenci představil kancléř Sebastian Kurz, podle kterého bude ale záležet na tom, jak se lidé budou o Velikonocích chovat. Rakousko je jednou z prvních evropských zemí, která zveřejnila konkrétní termíny na cestě z krize kolem koronaviru.
Sebastian Kurz

V Rakousku zemřelo 128 lidí s koronavirem. Klid před bouří, varuje kancléř Kurz

V Rakousku dnes počet potvrzených případů nákazy koronavirem překonal hranici 10.000. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, v zemi podlehlo už 128 lidí. Uzdravilo se 1095 nakažených, informovalo ministerstvo zdravotnictví. Ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku, které vedou společnou statistiku, je k dnešnímu dni více než 16.000 potvrzených případů nákazy a 373 mrtvých.
Vídeň

Švýcarsko má 10 tisíc nakažených koronavirem, v Rakousku se plní jednotky intenzivní péče

Ve Švýcarsku překonal počet případů nákazy koronavirem hranici 10.000, v Rakousku je nakažených přes 6000. Nové bilance dnes zveřejnily švýcarský zdravotnický úřad a rakouské ministerstvo zdravotnictví. V obou sousedních zemích vzrostl i počet obětí nemoci, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje: ve Švýcarsku na 161, v Rakousku na 42. Rakouská veřejnoprávní stanice ORF upozornila, že je v zemi nyní také 110.000 lidí, kteří trpí sezónní chřipkou.
lichtenštejnsko

Lichtenštejnský princ: Raději bychom s Českem jednali, než se soudili

Lichtenštejnové by spor s Českou republikou, který se týká majetku zabaveného knížecí rodině po druhé světové válce na základě takzvaných Benešových dekretů, řešili raději u jednacího stolu, situace je ale donutila podat žaloby k soudu. V rozhovoru poskytnutém ČTK u příležitosti oslav třístého výročí vzniku Lichtenštejnského knížectví to řekl dědičný princ Alois z Lichtenštejna, který vykonává funkci hlavy státu. Vyřešení otevřených otázek minulosti je podle něj v zájmu obou zemí a oběma by přineslo i prospěch.
lichtenštejnsko

Lichtenštejnové podali žalobu na Česko, žádají vydání nemovitostí

Nadace knížete z Lichtenštejna podala k 26 českým okresním soudům žaloby, ve kterých žádá vydání majetku, který podle ní neoprávněně užívá český stát. Dnes o tom informovali mediální zástupci nadace. Žaloby navazují na předžalobní výzvy, které nadace podala začátkem prosince. Lichtenštejnská knížecí rodina tvrdí, že jí český stát majetek nezákonně zabavil na základě Benešových dekretů po roce 1945. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkovýh (ÚZSVM) zatím informace o žalobách nemá, předchozí výzvy k vydání majetku ale považoval za nedůvodné.
Zámek Lednice

Česko čeká soudní bitva s Lichtenštejny? Knížecí rodina podala předžalobní výzvy

Právní zástupci Nadace knížete z Lichtenštejna začali dnes rozesílat českým státním institucím a státním podnikům předžalobní výzvy požadující vydání nemovitostí, které stát podle knížecí rodiny nezákonně zabavil na základě Benešových dekretů po roce 1945. Nadace podle dnešního prohlášení vyčerpala všechny "možnosti dobré vůle", jak přimět český stát k jednání o dosud neuzavřené minulosti. Pokud stát majetek do sedmi dnů nevydá, podá nadace spravující majetek rodu na český stát žaloby.
Andrej Babiš /ANO/, ministr financí

Sněmovna schválila daňovou smlouvu s Lichtenštejnskem. Co se změní?

Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) loni v září podepsal s místopředsedou vlády Lichtenštejnska Thomasem Zwiefelhoferem smlouvu o zamezení dvojímu zdanění a o zabránění daňovým únikům u daní z příjmů. Dokument dnes schválila Sněmovna. Protože jde o tzv. prezidentskou smlouvu, bude ji muset ještě podepsat prezident Miloš Zeman.

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Lyžování, ilustrační fotografie.

Lyže, běžky nebo brusle. Jaká je historie zimních sportů?

Lyžování, bruslení nebo běh na lyžích. To jsou oblíbené zimní sporty, kterým se dnes lidé věnují rekreačně i na profesionální úrovni. Jaká je historie těchto sportů? Jejich původ lze hledat hluboko v minulosti, mnohdy až v období pravěku. Jejich rozvoj coby sportu v pravém slova smyslu však nastal až v 19. století.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ester Ledecká

Ledecká po sjezdu ve Svatém Antonu získala bronz. Zazářila i Lindsey Vonnová

V rakouském Svatém Antonu se představila ve svém druhém sjezdu sezóny česká reprezentantka Ester Ledecká a dala vzpomenout na své nejlepší výkony v kariéře. Se startovním číslem 27 dojela do cíle na průběžném druhém místě, když za vedoucí Italkou Federicou Brignoneovou zaostala o 18 setin. Nakonec skončila na třetím místě, když ji dokázala porazit se startovním číslem 46 Švýcarka Malorie Blancová. O senzaci se svým způsobem postarala i čtyřicetiletá navrátilkyně a americká legenda Lindsey Vonnová. Se startovním číslem 32 skončila na šestém místě a ukázala všem, že z lyžování rozhodně nic nezapomněla a stále může bojovat s těmi nejlepšími.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Chřipková epidemie v Česku začíná, potvrzují odborníci

V Česku pomalu začíná epidemie chřipky. Oficiální hranice 1600 nemocných na sto tisíc lidí sice zatím nepadla, protože hlášená nemocnost akutních respiračních infekcí činí 1416 nemocných, ale epidemiologové a virologové berou v úvahu i předpokládanou míru podhlášenosti respiračních nemocí. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Novoroční oběd prezidenta republiky s předsedou vlády na zámku v Lánech (13.01.2025) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Pavel a Fiala se setkali na novoročním obědě. Možná naposledy

Nejdůležitější představitelé českého státu se v pondělí sešli na zámku v Lánech, kde se konal tradiční novoroční oběd prezidenta s premiérem i za účasti manželek. Podle předsedy vlády Petra Fialy (ODS) se oba s hlavou státu shodli na tom, že Česko patří na Západ. 

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kreml se chce vyhnout mobilizaci za každou cenu. Cizinci jezdí do Ruska za prací, končí v armádě

Moskva rekrutuje do armády muže z chudých zemí, jako jsou Nepál, Ghana či Kuba. Slibuje jim vysoké výdělky, manuální práci a občanství. Mnozí cizinci však místo práce skončili na frontě. Zatímco propaganda mluví o boji proti americké hegemonii, rekruty motivují spíše finanční potíže – o ideologických důvodech k nástupu do armády nepromluvil žádný z nich.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Nicola Sturgeonová

Otřes ve Skotsku: Nicola Sturgeonová se rozvádí

Bývalá první ministryně Skotska, Nicola Sturgeonová, oznámila rozvod se svým manželem Peterem Murrellem. Informaci zveřejnila prostřednictvím příspěvku na Instagramu, kde uvedla, že byli již delší dobu odloučeni a nyní se rozhodli svůj rozchod potvrdit veřejnosti. Sturgeonová zdůraznila, že k sobě stále chovají hlubokou úctu a péči, a zároveň oznámila, že k celé záležitosti nebudou poskytovat žádné další komentáře.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Požár

Jak dlouho budou hořet požáry v Los Angeles?

Lesní požáry, které už několik dní sužují Los Angeles, představují jednu z nejničivějších událostí v historii Kalifornie. Požár Palisades, který vypukl v úterý, se do středečního večera rozšířil na plochu přes 17 000 akrů, a spolu s nedalekým požárem Eaton zůstává z velké části neuhasen. Situaci dále komplikují silné větry, které mohou rozšířit existující požáry nebo způsobit nové.

před 10 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská pozice ve válce slábne. Kyjev čelí těžkým výzvám na bojišti i na diplomatickém poli

Ukrajina čelí těžkým výzvám na bojišti i na diplomatickém poli v době, kdy se blíží inaugurace Donalda Trumpa do Bílého domu. Ukrajinské jednotky ztrácejí pozice na několika úsecích fronty, přičemž čelí nedostatku zkušených vojáků a nejistotě ohledně pokračování zahraniční vojenské podpory. Zatímco Kyjev stále opakuje svou touhu po „spravedlivém míru“, možnost získání okupovaných území zpět je prozatím odložena na neurčito, ukazuje analýza CNN.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

Donald Trump

Konec globalismu, 5 % HDP na obranu. Co změní nástup Trumpa k moci?

Přístup Donalda Trumpa k zahraniční politice, který často působí jako provokativní či výstřední, ve skutečnosti představuje strategickou snahu o redefinici světového pořádku. Jeho návrhy, jako například získání Grónska nebo požadavek na zvýšení obranných výdajů členských států NATO, mohou působit neortodoxně, ale odrážejí jeho pragmatický a nekompromisní přístup zaměřený na princip „Amerika na prvním místě“.

včera

Arktida

Ledové království centrem geopolitických tahanic. Velmoci v Arktidě svádějí bitvu o křehký ekosystém

Arktida se z dlouho ignorovaného koutu světa stává jednou z klíčových mocenských křižovatek. Tání ledovců otevírá dveře k nevyužitým ložiskům surovin a novým obchodním trasám, na nichž chtějí získat podíl jak tradiční velmoci typu Spojených států a Ruska, tak země s menšími mocenskými ambicemi, jako Kanada nebo Norsko. Do všeho coby „skoro-arktická země“ promlouvá také Čína.

včera

včera

Jak skončí válka na Ukrajině? Přenechání Krymu Rusku by mohlo destabilizovat Evropu

Válka na Ukrajině nemůže skončit uznáním Krymu jako ruského území. Mezinárodní přijetí ruské okupace Krymu výměnou za ukončení války by podle analýzy serveru National Interest poškodilo zájmy Spojených států i Evropy a destabilizovalo by východní Evropu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy