Ve Švýcarsku překonal počet případů nákazy koronavirem hranici 10.000, v Rakousku je nakažených přes 6000. Nové bilance dnes zveřejnily švýcarský zdravotnický úřad a rakouské ministerstvo zdravotnictví. V obou sousedních zemích vzrostl i počet obětí nemoci, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje: ve Švýcarsku na 161, v Rakousku na 42. Rakouská veřejnoprávní stanice ORF upozornila, že je v zemi nyní také 110.000 lidí, kteří trpí sezónní chřipkou.
Ve Švýcarsku, které do statistiky počítá i případy ze sousedního Lichtenštejnska, se nákaza koronavirem potvrdila již u 10.714 lidí. Za posledních 24 hodin tak počet nakažených vzrostl o více než tisíc.
Nejpostiženějším zůstává kanton Ticino, jehož jižní cíp leží jen zhruba padesát kilometrů od jedněch z nejpostiženějších italských měst: Milána a Bergama. Na 100.000 obyvatel z Ticina hlásí téměř 393 nakažených. Druhým kantonem s nejvyšším počtem nakažených na 100.000 obyvatel je Vaud/Waadt, který rovněž sousedí se severní Itálií. Na třetím a čtvrtém místě jsou velká města Basilej a Ženeva.
Ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku od počátku epidemie provedli už 91.400 testů na nemoc COVID-19. Pozitivních bylo 14 procent.
Počet potvrzených případů nákazy se za posledních 24 hodin zvýšil také v Rakousku a to na 6001, tedy téměř o 14 procent, uvádí ministerstvo zdravotnictví. Ve srovnání úterý a středy byl nárůst zhruba 18procentní, o den dříve činil 24 procent.
Nejvíce potvrzených případů nákazy v Rakousku hlásí nadále spolková země Tyrolsko (1593), která sousedí s Itálií, tedy nejpostiženější evropskou zemí. Na druhém místě statistiky infikovaných jsou Horní Rakousy (1022), které hraničí s Jihočeským krajem. Hlavní město Vídeň má 734 případů, a je tak po Dolních Rakousech až na čtvrtém místě v počtu infikovaných.
Na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřelo za posledních 24 hodin dalších dvanáct lidí, a celkem si tak v Rakousku onemocnění vyžádalo již 42 obětí. Uzdravilo se 112 pacientů.
Podle veřejnoprávní stanice ORF od středečního rána výrazně vzrostl počet lidí, o které musí lékaři pečovat na jednotkách intenzivní péče. Zatímco ve středu jich bylo 26, dnes ráno jich je již 96. Celkem je kvůli zdravotním problémům po nakažení koronavirem v rakouských nemocnicích 542 lidí. Ostatní se léčí doma.
Pro případ potřeby je nyní k dispozici 12.000 dodatečných lůžek pro nemocné. Brzy by měl jejich počet stoupnout na 20.000. Podle rakouského ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera jsou ale dál volné kapacity i na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích. "To je dobrý start," řekl ministr a naznačil, že Rakousko je stále na počátku epidemie.
Situaci kolem koronaviru komplikuje i skutečnost, že v Rakousku stále neskončila sezóna chřipky. Tímto onemocněním v současnosti trpí přes 110.000 lidí. Právě kombinace chřipky a nemoci COVID-19 představuje podle ORF zátěž pro rakouské zdravotnictví.
Od počátku epidemie nemoci COVID-19 provedlo Rakousko, které má 8,9 milionu obyvatel, téměř 36.000 testů. Místní úřady se chtějí v následujících dnech dostat až na 15.000 testů denně.
Na celém světě se koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo přes 487.000 lidí. Více než 22.000 jich zemřelo. Přes 117.000 lidí se uzdravilo.
Související
Autem po Evropě: Jak kvalitní jsou silnice a kolik stojí dálniční známky? Česko chystá novou cenu
Švýcaři se bouří proti Eurovizi. V zemi ji pořádat nechtějí
Švýcarsko , lichtenštejnsko , Rakousko , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 1 hodinou
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 2 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 3 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě