Švýcarsko má 10 tisíc nakažených koronavirem, v Rakousku se plní jednotky intenzivní péče

Ve Švýcarsku překonal počet případů nákazy koronavirem hranici 10.000, v Rakousku je nakažených přes 6000. Nové bilance dnes zveřejnily švýcarský zdravotnický úřad a rakouské ministerstvo zdravotnictví. V obou sousedních zemích vzrostl i počet obětí nemoci, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje: ve Švýcarsku na 161, v Rakousku na 42. Rakouská veřejnoprávní stanice ORF upozornila, že je v zemi nyní také 110.000 lidí, kteří trpí sezónní chřipkou.

Ve Švýcarsku, které do statistiky počítá i případy ze sousedního Lichtenštejnska, se nákaza koronavirem potvrdila již u 10.714 lidí. Za posledních 24 hodin tak počet nakažených vzrostl o více než tisíc.

Nejpostiženějším zůstává kanton Ticino, jehož jižní cíp leží jen zhruba padesát kilometrů od jedněch z nejpostiženějších italských měst: Milána a Bergama. Na 100.000 obyvatel z Ticina hlásí téměř 393 nakažených. Druhým kantonem s nejvyšším počtem nakažených na 100.000 obyvatel je Vaud/Waadt, který rovněž sousedí se severní Itálií. Na třetím a čtvrtém místě jsou velká města Basilej a Ženeva.

Ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku od počátku epidemie provedli už 91.400 testů na nemoc COVID-19. Pozitivních bylo 14 procent.

Počet potvrzených případů nákazy se za posledních 24 hodin zvýšil také v Rakousku a to na 6001, tedy téměř o 14 procent, uvádí ministerstvo zdravotnictví. Ve srovnání úterý a středy byl nárůst zhruba 18procentní, o den dříve činil 24 procent.

Nejvíce potvrzených případů nákazy v Rakousku hlásí nadále spolková země Tyrolsko (1593), která sousedí s Itálií, tedy nejpostiženější evropskou zemí. Na druhém místě statistiky infikovaných jsou Horní Rakousy (1022), které hraničí s Jihočeským krajem. Hlavní město Vídeň má 734 případů, a je tak po Dolních Rakousech až na čtvrtém místě v počtu infikovaných.

Na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřelo za posledních 24 hodin dalších dvanáct lidí, a celkem si tak v Rakousku onemocnění vyžádalo již 42 obětí. Uzdravilo se 112 pacientů.

Podle veřejnoprávní stanice ORF od středečního rána výrazně vzrostl počet lidí, o které musí lékaři pečovat na jednotkách intenzivní péče. Zatímco ve středu jich bylo 26, dnes ráno jich je již 96. Celkem je kvůli zdravotním problémům po nakažení koronavirem v rakouských nemocnicích 542 lidí. Ostatní se léčí doma.

Pro případ potřeby je nyní k dispozici 12.000 dodatečných lůžek pro nemocné. Brzy by měl jejich počet stoupnout na 20.000. Podle rakouského ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera jsou ale dál volné kapacity i na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích. "To je dobrý start," řekl ministr a naznačil, že Rakousko je stále na počátku epidemie.

Situaci kolem koronaviru komplikuje i skutečnost, že v Rakousku stále neskončila sezóna chřipky. Tímto onemocněním v současnosti trpí přes 110.000 lidí. Právě kombinace chřipky a nemoci COVID-19 představuje podle ORF zátěž pro rakouské zdravotnictví.

Od počátku epidemie nemoci COVID-19 provedlo Rakousko, které má 8,9 milionu obyvatel, téměř 36.000 testů. Místní úřady se chtějí v následujících dnech dostat až na 15.000 testů denně.

Na celém světě se koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo přes 487.000 lidí. Více než 22.000 jich zemřelo. Přes 117.000 lidí se uzdravilo.

Související

Dálnice v Německu, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Autem po Evropě: Jak kvalitní jsou silnice a kolik stojí dálniční známky? Česko chystá novou cenu

Ceny dálničních známek v Evropě se často výrazně liší a mnohdy nemusí odpovídat kvalitě poskytovaných služeb. V Česku znovu vzrostou ceny od roku 2025 na základě inflace a rozšíření dálniční sítě. Mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka zdůraznil, že příjmy z poplatků jsou klíčové pro financování modernizace a výstavby dopravní sítě.

Více souvisejících

Švýcarsko lichtenštejnsko Rakousko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 55 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy