V Rakousku zemřelo 128 lidí s koronavirem. Klid před bouří, varuje kancléř Kurz

V Rakousku dnes počet potvrzených případů nákazy koronavirem překonal hranici 10.000. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, v zemi podlehlo už 128 lidí. Uzdravilo se 1095 nakažených, informovalo ministerstvo zdravotnictví. Ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku, které vedou společnou statistiku, je k dnešnímu dni více než 16.000 potvrzených případů nákazy a 373 mrtvých.

Rakousko od pondělí zavede povinnost nosit do obchodů roušky, Švýcarsko podobný krok nechystá.

V Rakousku testy nákazu koronavirem potvrdily již u 10.019 lidí. V nemocnicích se léčí 1110 osob a 198 z nich je na jednotkách intenzivní péče. Dohromady bylo v alpské republice provedeno 52.344 testů na přítomnost koronaviru.

Nejvíce nakažených má nadále spolková země Tyrolsko, která sousedí s Itálií (2334). Následují Dolní a Horní Rakousy (1629 a 1599), které hraničí s Českem. Až na třetím místě tabulky je hlavní město Vídeň, které má 1390 potvrzených případů nákazy.

"Je jasné, že se nyní nacházíme ve fázi, která je trochu klidem před bouří," varoval dnes v rozhovoru s internetovou televizí oe24.TV rakouský kancléř Sebastian Kurz. Dodal, že Rakousko včasnými opatřeními odvrátilo mnohé z toho, co se děje v Itálii či ve Španělsku. "Ale bouře je ještě před námi. Kapacity na jednotkách intenzivní péče jsou zkrátka omezené a od určitého počtu pacientů nastane přetížení," dodal Kurz.

V pondělí rakouská vláda ohlásila další zpřísnění opatření proti šíření koronaviru. V obchodech s potravinami a drogeriích s prodejní plochou větší než 400 metrů čtverečních budou moci lidé nakupovat již jen v rouškách. V platnost nařízení vstoupí v pondělí 6. dubna.

Ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku za posledních 24 hodin vzrostl počet potvrzených případů nákazy koronavirem o 600 na 16.176. Nemoci COVID-19 podlehlo 373 lidí. Pondělní statistika uváděla 295 obětí.

Ředitel Spolkového zdravotního úřadu (BAG) Daniel Koch dnes řekl, že situace ve Švýcarsku se uklidní zřejmě až počátkem léta. Na rozdíl od Rakouska, ale i Česka či Slovenska, Švýcarsko povinnost nosit roušku na veřejnost zavádět nehodlá. Podle ministra zdravotnictví Alaina Berseta se totiž zatím neprokázalo, že by roušky nějak výrazně před virem chránily.

Povinnosti krýt si nos a ústa při vstupu do obchodů, kterou zavádí Rakousko, vyvolala debatu o rouškách také v Německu. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes odmítl, že by se mohl v Rakousku inspirovat. "V současné situaci není zavedení takové povinnosti nutné," řekl. Na rozdíl od švýcarského kolegy ale Spahn účinnost roušek v boji s koronavirem nezpochybnil. Mohou podle něj "skutečně být pomocí při snaze zpomalit šíření viru".

Související

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 
Sebastian Kurz

Rakouský exkancléř Kurz má pracovat pro americkou analytickou firmu

Rakouský exkancléř Sebastian Kurz má pracovat pro americkou firmu zabývající se analýzami či investicemi. Naznačují to dnes rakouská média. Pětatřicetiletý politik už údajně podepsal s firmou smlouvu a bude soukromě cestovat tam a zpět mezi Spojenými státy a Rakouskem.

Více souvisejících

Sebastian Kurz Rakousko Švýcarsko lichtenštejnsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy