Španělská policie dnes ráno kvůli možnému plánování násilných činů zadržela devět katalánských separatistů a zabavila materiál, který by mohl být použit k výrobě výbušnin. Informovala o tom agentura Reuters. Španělská prokuratura uvedla, že zatčení už byli ve fázi pokročilých příprav. Obviněni byli ze vzpoury, terorismu a držení výbušnin.
Policie uvedla, že vyšetřování a související razie jsou namířeny proti místním skupinám působícím pod názvem Výbory na obranu republiky (CDR). Ty organizovaly pravidelné protesty v Katalánsku po zatčení separatistických vůdců po nezákonném prohlášení nezávislosti Katalánska v roce 2017.
"Dosud bylo zadrženo devět lidí a bylo provedeno deset razií v provincii Barcelona - za účelem vypátrání a tam, kde je to vhodné, i zabavení důkazů o stupni přípravy násilných činů," uvedla policie v prohlášení. Zatčeny by podle ní mohly být ještě další osoby.
Prokuratura mimo jiné uvedla, že cílem ranních razií bylo překazit akce, které "by mohly způsobit nenapravitelné škody".
Deník La Vanguardia napsal, že razie začaly v 05:00 SELČ v různých katalánských městech, jako je Sabadell nebo Parets del Valles. Zabaveny byly dokumenty a počítačové disky. Kromě toho policie našla značné množství materiálu a látek, které jsou považovány za základ k výrobě výbušnin či výbušných zařízení.
Hnutí za odtržení Katalánska od Španělska se v posledních letech stalo pro zemi na Pyrenejském poloostrově vážným problémem. Dosud ale bylo toto hnutí převážně nenásilné a projevovalo se hlavně velkými demonstracemi.
Podle průzkumu zveřejněného v červenci klesla podpora nezávislosti Katalánska na nejnižší úroveň za poslední dva roky, a to na 44 procent. Naopak 48,3 procenta obyvatel regionu na severovýchodě Španělska se vyslovilo proti samostatnosti.
Související
Pod svícnem je největší tma. Katalánský lídr se nečekaně ukázal v Barceloně a znovu zmizel
Volby v Katalánsku: Stoupenci nezávislosti ztrácejí většinu v parlamentu
Katalánsko , Španělsko Barcelona , Terorismus , Španělsko
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Vysočina Aréna na nohou. Díky finiši Krčmáře vybojovala smíšená biatlonová štafeta bronz
před 47 minutami
Potvrzeno. Počasí přinese sníh i ledovku, platí varování
před 1 hodinou
Trump ukázal údajnou zbraň zastřeleného muže. Zmínil krádeže a podvody
před 2 hodinami
Babiš, Trumpovo hodné štěňátko. Česko si vysokou cenu za bezbřehý obdiv nemůže dovolit
před 3 hodinami
Slovensko zvou Američané do Trumpovy Rady míru
před 4 hodinami
Počasí může být problematické. Místy napadne téměř deset centimetrů sněhu
před 4 hodinami
Další tragická střelba v Minnesotě. Walz aktivoval Národní gardu
před 6 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Na zimu má být relativně teplo
včera
Občanští demokraté truchlí. Zemřel bývalý poslanec Krill
včera
Snový snowboardový závod pro Česko. V Simonhöhe vyhrála Ledecká, Maděrová třetí
včera
Motoristé a SPD se nebrání společnému prezidentskému kandidátovi
včera
Překvapivé počasí v závěru týdne. Meteorologové avizují zajímavou situaci
včera
Trump zase vyhrožuje cly. Hrozí Kanadě kvůli paktování s Čínou
včera
Princ Harry v dalším sporu s britským bulvárem. Síly spojil i s Eltonem Johnem
včera
OBRAZEM: ANO pro Babiše či Havlíčka. Nejsilnější politický subjekt si volil vedení
včera
Muži, který vyhrožoval prezidentu Pavlovi, hrozí rok za mřížemi
včera
Američané už teď mají v Grónsku volnou ruku. Trump to nechce přijmout, raději rozbije NATO
včera
Bez překvapení. Babiš obhájil post předsedy ANO, podpora Havlíčka byla ještě větší
včera
Putina ani jednání nezastavila. Ukrajina čelila dalšímu ruskému útoku
včera