S Velkou Británií to jde takříkajíc z kopce. Neúspěšné pokusy o vystoupení z EU jí vedou k dalším předčasným volbám. Vyvstává proto otázka, zda si to navzdory výsledkům referenda z roku 2016 nakonec přeci jenom nerozmyslí. Zájmy proevropsky smýšlejících Britů se rozhodlo hájit několik stran. Informoval o tom server Euronews.com.
Liberální demokracie, velšská Plaid Cymru a Zelená strana ve čtvrtek 14. listopadu oznámily podpis koaliční smlouvy. V prosincových předčasných volbách tedy nebudou kandidovat samostatně, nýbrž v koalici Liberal Democrats/Plaid Cymru/Green Party. Obhájit by mohly celkem 60 mandátů a získat tak možnost ovlivnit další vývoj britské politiky.
Ačkoliv se navzdory stále se měnícím voličským náladám očekává vítězství Konzervativní strany Borise Johnsona, je zcela zřejmě, že stejně jako jeho předchůdkyně Theresa Mayová nebude mít v Dolní sněmovně většinu pro realizaci svého programu, včetně "rozvodu" s EU. Královna jej sice v souladu s ústavní tradicí jmenuje premiérem, ale to je asi tak všechno.
Otázkou nicméně zůstává, jak se k případnému nerespektování vůle britského lidu, postaví hlavní politický hráč, tedy labouristé. "Každá strana má nějaké své hodnoty, za kterými si stojí. Jedno ale máme všichni společné, a to že chceme jen to nejlepší pro svou zem," řekla liberální demokratka Heidi Allenová," ve videu nově vytvořené trojkoalice Unite to Remain (Společně za setrvání).
Allenová přitom původně kandidovala do Dolní sněmovny za Konzervativní stranu, jejíž bývalý předseda a britský expremiér David Cameron inicioval referendum o vystoupení z EU. V roce 2019 předvedla doslova stranický veletoč. Nejprve přešla do vedení Change UK disponující pouhými pěti mandáty a prosazující druhé hlasování o brexitu. Pak se rozhodla znovu změnit barvu a nyní je členkou Liberální demokracie. Po několika útocích na její osobu vzhledem k protibrexitovému tažení se rozhodla znovu nekandidovat.
Unite to Reunite značně zvýhodní Liberální demokracii, která na rozdíl od Zelených a Plaid Cymru může čerpat z podpory eurohujerů v celé Velké Británii. Jakého dosáhne úspěchu ukáže schopnost jejích kandidátů oslovit voliče. Volby do Dolní sněmovny probíhají na základě většinového systému, kdy poslanecký mandát připadne vítězi už v prvním kole.
"S potěšením oznamuji, že se nám podařilo dosáhnout dohody o vzájemné spolupráci před volbami. Těm, kteří podporují naše dosavadní členství v EU, svitla naděje," oznámila předsedkyně Liberálních demokratů Jo Swinsonová původem ze Skotska, kde většina lidí hlasovala pro setrvání v EU. Brexit totiž může vést k rozkladu jednoty Spojeného království. Skotové zamýšlejí další hlasování o nezávislosti. Velké vášně vzbuzuje také Severní Irsko, respektive jeho hranice se sousední Irskou republikou.
Předseda Plaid Cymru Adam Price zase přiznal, že se jedná pouze o přechodný stav, který má zabránit tomu nejhoršímu. Jakmile se podaří zvrátit brexit a veškeré s ním související problémy, koalice zanikne, a jednotlivé strany budou kandidovat samy za sebe. V zájmu silnějšího postavení United to Remain se dokonce Plaid Cymru a Zelená strana rozhodly nepostavit vlastní kandidáty a vyzvaly své voliče, aby svůj hlas dali kandidátovi za Liberální demokracii. Brexit lze tedy ještě pořád zvrátit.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Velká Británie , Boris Johnson , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
před 1 hodinou
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
před 1 hodinou
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
před 1 hodinou
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
před 2 hodinami
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
před 3 hodinami
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
před 3 hodinami
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
před 3 hodinami
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
před 3 hodinami
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
před 4 hodinami
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
před 5 hodinami
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
před 5 hodinami
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
před 6 hodinami
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
před 6 hodinami
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
před 7 hodinami
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
před 7 hodinami
Timothy West, uznávaná britská hvězda jeviště a plátna, zemřel ve věku 90 let
před 7 hodinami
Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém
před 8 hodinami
Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy
před 8 hodinami
Musk od voleb v USA enormně zbohatnul. Jak profituje ze spojenectví s Trumpem?
před 8 hodinami
Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká
S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?
Zdroj: Libor Novák