Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19 chudým zemím, aby mohly naočkovat svoji populaci. Řekl to na tiskové konferenci po skončení summitu britský premiér Boris Johnson. V prohlášení vydaném po třídenním jednání G7 v Cornwallu, také mimo jiné účastníci slíbili další peníze na boj proti globálnímu oteplování a kritizují Čínu.
"Před týdnem jsem požádal své kolegy o pomoc s přípravou a poskytnutím dávek, které potřebujeme k naočkování celého světa do konce roku 2022," řekl Johnson novinářům. "Jsem velmi potěšen, že mohu oznámit, že tento víkend lídři přislíbili více než jednu miliardu dávek buď přímo nebo prostřednictvím financování programu COVAX."
Závazek však zdaleka nedosahuje 11 miliard dávek, které jsou podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zapotřebí k proočkování nejméně 70 procent celkové populace a skutečnému ukončení pandemie, upozornila agentura AP.
Silné ekonomiky také hodlají dále exportovat, vydávat licence a zajišťovat neziskovou výrobu vakcín. Dále skupina vyzývá k vědeckému a poctivému zkoumání původu koronaviru, přičemž účastnit se má i Čína, kde byl virus poprvé identifikován.
Země G7 se v prohlášení zavazují dále podporovat program ACT-Accelerator (ACT-A), který má organizovat výzkum a globální distribuci vakcín, léků a testů. "Podporujeme diskusi o rozšíření mandátu ACT-A na rok 2022 a jeho revizi, která ho zefektivní," uvádí se v prohlášení.
V rámci snahy zpomalit globální oteplování skupina G7 do roku 2025 hodlá mobilizovat každoročně sto miliard dolarů (dva biliony korun) chudým státům na omezení škodlivých emisí. Z peněz se také mají financovat projekty budování infrastruktury a technologie šetrnější k životnímu prostředí. G7 vyzývá další bohaté státy, aby ji následovaly. Skupina se také zavázala, že do roku 2030 sníží na polovinu emise skleníkových plynů ve srovnání s úrovní v roce 2010. V pasáži týkající se životního prostředí je také ukončení vládní podpory těžbě uhlí coby největšímu znečišťovateli.
Ekologické skupiny ale nejsou spokojeny. Nic se nezmění, dokud státy peníze neposkytnou, soudí organizace Greenpeace. Rozvinuté země se v OSN už v roce 2009 dohodly na poskytnutí po 100 miliardách dolarů do roku 2020 chudým státům na tyto účely, ale slib nebyl splněn.
Účastníky summitu dnes oslovil přírodovědec Sir David Attenborough a řekl, že řešení otázek klimatické změny je nyní záležitostí politiky stejně jako vědy. "Víme přesně, co se na planetě děje, a víme, co je třeba za deset let udělat. Vypořádat se s tím je stejně tak věc politiky a komunikace, jako vědy a technologie," řekl.
USA podle agentur prosadily do závěrečného komuniké i vyjádření k Číně. To vyzývá k respektování lidských práv v čínské provincii Sin-ťiang, kde žije menšina muslimských Ujgurů, a k zajištění autonomie Hongkongu. "Budeme prosazovat své hodnoty včetně výzvy, aby Čína respektovala lidská práva a základní svobody, zejména v souvislosti se Sin-ťiangem, zajistila svobody a vysoký stupeň autonomie Hongkongu," uvádí se v dokumentu G7. Zmiňuje se také o nutnosti zajistit stabilitu v Tchajwanské úžině. "Jsem znepokojeni situací v Jihočínském moři a jsme zásadně proti jednostranným pokusům změnit tamní status quo a vyvolávat napětí," uvádí se v prohlášení.
Související

Rusko v G7 aneb o co Trumpovi jde? Politika stranou. Smysl to nedává ani jinou optikou

G7 přitvrzuje: Přistoupí k nové strategii proti obcházení ruských sankcí
G7 , Boris Johnson , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 46 minutami

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování
před 1 hodinou

Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války
před 2 hodinami

Elton John kvůli AI označil britskou vládu za absolutní lůzry
před 2 hodinami

Češi věří vědě, Slováci konspiracím. Průzkum o placaté zemi ukazuje na tragický stav tamního vzdělávání
před 3 hodinami

Mír výměnou za území? Rusko a Ukrajina zvažují možnosti dohody
před 4 hodinami

Ve Španělsku byl zastřelen Andrij Portnov, ukrajinský politik a poradce Janukovyče
před 4 hodinami

Ukrajina má důkazy, že ruská armáda popravuje kapitulující ukrajinské vojáky
před 4 hodinami

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová
před 5 hodinami

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy
před 5 hodinami

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo
před 5 hodinami

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste
před 6 hodinami

Konec levných zásilek z Temu a Sheinu. EU zavede speciální poplatek za každý balíček
před 7 hodinami

Devastace Země v přímém přenosu. Loňský rok přinesl tragický rekord
před 8 hodinami

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru
před 8 hodinami

Metro D se otevřelo veřejnosti. Prohlídka přilákala desetitisíce lidí
před 8 hodinami

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome
před 10 hodinami

Výhled počasí na začátek léta. Meteorologové nastínili, co přinese červen
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera
Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
Šéf britské diplomacie David Lammy oznámil tvrdé kroky, které Londýn podnikne proti Izraeli. Po předvolání izraelské ambasadorky Tzipi Hotovely oznámil, že Velká Británie odstupuje od jednání s izraelskou vládou Benjamina Netanjahua o volném obchodu. Důvodem je pokračování invaze Izraele v Pásmu Gazy.
Zdroj: Jakub Jurek