Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19 chudým zemím, aby mohly naočkovat svoji populaci. Řekl to na tiskové konferenci po skončení summitu britský premiér Boris Johnson. V prohlášení vydaném po třídenním jednání G7 v Cornwallu, také mimo jiné účastníci slíbili další peníze na boj proti globálnímu oteplování a kritizují Čínu.
"Před týdnem jsem požádal své kolegy o pomoc s přípravou a poskytnutím dávek, které potřebujeme k naočkování celého světa do konce roku 2022," řekl Johnson novinářům. "Jsem velmi potěšen, že mohu oznámit, že tento víkend lídři přislíbili více než jednu miliardu dávek buď přímo nebo prostřednictvím financování programu COVAX."
Závazek však zdaleka nedosahuje 11 miliard dávek, které jsou podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zapotřebí k proočkování nejméně 70 procent celkové populace a skutečnému ukončení pandemie, upozornila agentura AP.
Silné ekonomiky také hodlají dále exportovat, vydávat licence a zajišťovat neziskovou výrobu vakcín. Dále skupina vyzývá k vědeckému a poctivému zkoumání původu koronaviru, přičemž účastnit se má i Čína, kde byl virus poprvé identifikován.
Země G7 se v prohlášení zavazují dále podporovat program ACT-Accelerator (ACT-A), který má organizovat výzkum a globální distribuci vakcín, léků a testů. "Podporujeme diskusi o rozšíření mandátu ACT-A na rok 2022 a jeho revizi, která ho zefektivní," uvádí se v prohlášení.
V rámci snahy zpomalit globální oteplování skupina G7 do roku 2025 hodlá mobilizovat každoročně sto miliard dolarů (dva biliony korun) chudým státům na omezení škodlivých emisí. Z peněz se také mají financovat projekty budování infrastruktury a technologie šetrnější k životnímu prostředí. G7 vyzývá další bohaté státy, aby ji následovaly. Skupina se také zavázala, že do roku 2030 sníží na polovinu emise skleníkových plynů ve srovnání s úrovní v roce 2010. V pasáži týkající se životního prostředí je také ukončení vládní podpory těžbě uhlí coby největšímu znečišťovateli.
Ekologické skupiny ale nejsou spokojeny. Nic se nezmění, dokud státy peníze neposkytnou, soudí organizace Greenpeace. Rozvinuté země se v OSN už v roce 2009 dohodly na poskytnutí po 100 miliardách dolarů do roku 2020 chudým státům na tyto účely, ale slib nebyl splněn.
Účastníky summitu dnes oslovil přírodovědec Sir David Attenborough a řekl, že řešení otázek klimatické změny je nyní záležitostí politiky stejně jako vědy. "Víme přesně, co se na planetě děje, a víme, co je třeba za deset let udělat. Vypořádat se s tím je stejně tak věc politiky a komunikace, jako vědy a technologie," řekl.
USA podle agentur prosadily do závěrečného komuniké i vyjádření k Číně. To vyzývá k respektování lidských práv v čínské provincii Sin-ťiang, kde žije menšina muslimských Ujgurů, a k zajištění autonomie Hongkongu. "Budeme prosazovat své hodnoty včetně výzvy, aby Čína respektovala lidská práva a základní svobody, zejména v souvislosti se Sin-ťiangem, zajistila svobody a vysoký stupeň autonomie Hongkongu," uvádí se v dokumentu G7. Zmiňuje se také o nutnosti zajistit stabilitu v Tchajwanské úžině. "Jsem znepokojeni situací v Jihočínském moři a jsme zásadně proti jednostranným pokusům změnit tamní status quo a vyvolávat napětí," uvádí se v prohlášení.
Související

Rusko v G7 aneb o co Trumpovi jde? Politika stranou. Smysl to nedává ani jinou optikou

G7 přitvrzuje: Přistoupí k nové strategii proti obcházení ruských sankcí
G7 , Boris Johnson , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

Na Mělnicku se stala vážná nehoda. Dva zranění, řidič nadýchal
včera

Skauti truchlí. Zemřel legendární spisovatel Miloš Zapletal
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka
včera

Jiří Bartoška byl pojem i ve světě. O smrti herce informují prestižní zahraniční média
včera

Počasí chystá květnové překvapení. Může sněžit, potvrdili meteorologové
včera

Fico zradil Slovensko, útočí opozice na premiéra kvůli cestě do Moskvy
včera

Washington se může stáhnout z mírových jednání, když je Moskva nechce. Hrozí válka v Česku?
včera

Nečas zřejmě proti Švýcarsku nenastoupí. Výstroj mu zůstala na letišti v Londýně
včera

Nový podvod na WhatsAppu. Lidé přicházejí o tisíce, policisté varují
včera

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč
včera

Kde byl Fico, ptají se lidé. Při přehlídce v Moskvě se zachoval jako Zeman
včera

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek
Aktualizováno včera

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě
včera

Papeži přeje moudrost i odvahu. Pavel pogratuloval nové hlavě katolické církve
včera

Policie objasnila pokus o vraždu v Klatovech. Roli sehrál spor o peníze
včera

Fico je v Moskvě. Pobaltí mu bránilo, letadlo zvolilo jinou trasu
včera

Meteorologové promluvili. Teplejší počasí v Česku zatím slíbit nemohou
8. května 2025 21:53

Německo zažilo nepříjemný incident. Záchranné složky řešily vážné komplikace
8. května 2025 20:48

Trump se raduje z amerického papeže. Nástupci Františka popřál i Fiala
Aktualizováno 8. května 2025 19:30
Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Zdroj: Lucie Podzimková