Summit NATO dnes bude jednat i o Rusku a Číně

Jednáním Severoatlantické rady, tedy šéfů států a vlád členských zemí aliance, dnes ve španělské metropoli pokračuje summit NATO. Na pořadu budou především otázky související s válkou Ruska proti Ukrajině. Očekává se schválení nového balíčku pomoci pro Ukrajinu nebo rozhodnutí posílit východní křídlo aliance a vůbec počet aliančních vojáků schopných rychlého nasazení na více než 300.000.

Českou delegaci v Madridu vede premiér Petr Fiala, provázený ministryní obrany Janou Černochovou a ministrem zahraničí Janem Lipavským.

Prezidenti a premiéři budou dnes také jednat o postoji vůči Číně.

V úterý večer padly turecké výhrady blokující přijetí Finska a Švédska do NATO, a to po podpisu společného memoranda. Aliance tak nyní obě skandinávské země pozve, aby se k ní připojily, vstup budou muset schválit také parlamenty všech stávajících třiceti členských států.

Premiér Fiala ještě před úterním odletem z Prahy zopakoval, že Česko plně podporuje vstup Finska a Švédska do aliance. Zároveň potvrdil, že Česká republika je pro silnou a dlouhodobou vojenskou přítomnost na východním křídle NATO.

"Summit se odehrává ve zlomové, historické době. Budeme jednat proto také o nové strategické koncepci NATO, tedy plánu, jak NATO připravit na novou bezpečnostní realitu. Za Českou republiku vítám, že v návrhu strategické koncepce je zmíněn jasný přístup k Rusku a k Číně," řekl premiér. Na summitu chce také ujistit partnery, že Česko plánuje dosáhnout obranného rozpočtu ve výši dvou procent hrubého domácího produktu.

Související

Více souvisejících

NATO Summit NATO

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy