Třetí noc protestů ve Španělsku se opět nesla ve znamení střetů

Španělská policie oznámila, že v noci na dnešek zatkla 16 osob v Barceloně a Valencii, kde docházelo ke střetům kvůli uvěznění kontroverzního rappera. Nejméně 16 lidí utrpělo při třetí noci nepokojů zranění, informovala agentura AFP.

Španělská policie
doporučujeme

Španělský premiér Pedro Sánchez dnes řekl, že vláda se postaví proti jakékoliv formě násilí. "Demokracie nikdy nemůže násilí obhájit," zdůraznil Sánchez. Jde o první jeho veřejný komentář k protestům, které vypukly v úterý večer v katalánských městech, jen několik hodin po uvěznění zpěváka Pabla Haséla. Rappera soud poslal na devět měsíců do vězení za tweety, v nichž urážel monarchii a policii, a za oslavování terorismu. Protesty se následující den rozšířily i do dalších měst včetně Madridu nebo Granady.

V Barceloně utrpělo šest lidí zranění, uvedla podle AFP záchranná služba, a policie tam kvůli "vandalismu a střetům" zadržela osm osob. Protestující stavěli barikády z popelnic nebo městského mobiliáře, který také zapalovali, napadali policii a vzali útokem kanceláře místního týdeníku.

Také ve Valencii vyústila demonstrace na podporu rappera v potyčky s policií, která na protestující střílela gumovými projektily. Podle policie tam bylo zatčeno osm osob, deset policistů utrpělo zranění. Úřady neupřesnily, zda se zranil také někdo z protestujících.

Dohromady bylo od úterý zatčeno okolo stovky lidí, mnoho dalších osob utrpělo zranění. Mezi nimi je také dívka, která přišla v Barceloně o oko, pravděpodobně po zásahu gumovým projektilem vypáleným policií.

Demonstrace vyvolávají napětí uvnitř španělského kabinetu, mezi socialistickou stranou premiéra Sáncheze a jeho spojencem, krajně levicovou stranou Podemos, která uvěznění zpěváka kritizuje a demonstrace podporuje. Španělský vicepremiér Pablo Iglesias ze strany Podemos označil Hasélův nástup do vězení za případ, na kterém se ukazují nedostatky demokracie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Rok s koronavirem. Přes milion nakažených Čechů, lidé se probouzí…

01.03.2021 19:44 Aktualizováno Dnes je to přesně rok, co testy v Česku potvrdily první tři případy nového typu koronaviru. Nákazu…

Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V, potvrdil premiér

01.03.2021 19:28 Aktualizováno Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V proti koronaviru. První zásilku z objednaných celkově…

Sarkozy je vinen z korupce. Jde do vězení

01.03.2021 18:52 Aktualizováno Pařížský soud dnes uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a…

Petříček a další středoevropští ministři jsou pro vakcinační pasy EU

01.03.2021 18:39 Ministři zahraničí Česka, Slovenska, Maďarska, Rakouska a Slovinska podporují projekt evropských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama