Ukrajinský režisér Sencov převzal Sacharovovu cenu. Nevěřte Putinovi, apeloval

Ukrajinský režisér Oleh Sencov dnes v Evropském parlamentu převzal od jeho předsedy Davida Sassoliho Sacharovovu cenu, která mu byla udělena loni v nepřítomnosti, když ještě byl v ruském vězení. Filmař při slavnostním ceremoniálu řekl, že ocenění přebírá za všechny politické vězně v ruských věznicích, a důrazně vyzval Evropskou unii, aby nedůvěřovala ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Oleg Sencov

Sencov, který byl zatčen v roce 2014 na anektovaném poloostrově Krym a následně odsouzen ke 20 rokům vězení za údajné plánování teroristických útoků na Krymu, se začátkem září vrátil na Ukrajinu. Propuštěn z ruského vězení byl v rámci výměny vězňů mezi Kyjevem a Moskvou.

Europarlament uděluje cenu nesoucí jméno předního sovětského disidenta Andreje Sacharova každoročně od roku 1988, a to jednotlivcům či organizacím bojujícím za lidská práva a základní svobody. Pojí se s ní finanční odměna 50.000 eur (bezmála 1,3 milionu Kč). Vítěze oznamuje na plenárním zasedání EP jeho předseda poté, co se na něm dohodne s lídry politických frakcí. Mezi laureáty Sacharovovy ceny patří řada významných osobností, například jihoafrický bojovník za lidská práva a pozdější prezident Nelson Mandela, barmská politička Do Aun Schan Su Ťij nebo vůdčí osobnost pražského jara z roku 1968 Alexander Dubček.

"(...) je to velká čest a odpovědnost a já vám za to děkuji," uvedl Sencov s tím, že cenu přijímá za všechny politické vězně v ruských věznicích, za všechny Ukrajince, kteří jsou Ruskem stále zadržováni a za aktivisty, zajatce i vojáky, kteří bojují za nezávislost Ukrajiny či za ni položili život.

Sencov zároveň důrazně varoval europoslance, aby nedůvěřovali Putinovi. "Probíhá hodně jednání o smíření s Ruskem, nevěřím Putinovi a žádám vás, abyste mu také nevěřili. Rusko podvádí, nechce mír na Donbasu, nechce mír na Ukrajině, chce aby Ukrajina padla na kolena, chtějí mít vliv na evropskou politiku a používají k tomu vlastní metody," řekl Sencov.

"V EU máte řadu vnitřních sporů, nesouladů pokud jde o to, jak se rozvíjet, kudy se ubírat; kéž bychom měli vaše problémy. My máme v zemi starý zkorumpovaný systém, který se nezměnil. Každý den umírají naši vojáci. To je problém jiného kalibru," pokračoval.

Laureát zdůraznil, že Ukrajina patří k nejvíce eurooptimistickým zemím a "nemá jinou cestu kupředu". "Pokaždé, když někdo z vás bude přemýšlet o tom, jak Putinovi přes naši hlavu podat přátelskou ruku, nezapomínejte na 13.000 našich mrtvých na Ukrajině, nezapomínejme na stovku ukrajinských vězňů... nezapomínejte na ty, kteří jsou zrovna teď v maskáčích v zákopech a riskují život za naši a vaši svobodu," uzavřel.

Podle ruských vyšetřovatelů stál Sencov za útoky z roku 2014 na krymskou kancelář hlavní kremelské vládní strany Jednotné Rusko a organizace Ruské společenství Krymu. Podle obžaloby byl také členem ukrajinské nacionalistické organizace Pravý sektor, která je v Rusku zakázaná. Sencov to popírá, hlásí se ale k hnutí Euromajdan, které stálo za svržením proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče v roce 2014.

Ruské úřady Sencova dlouho odmítaly vydat na Ukrajinu také kvůli ruskému občanství, které automaticky dostal při anexi Krymu, jakkoli to odmítal. Nakonec byl filmař propuštěn 7. září v rámci výměny vězňů a zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem.

ON-LINE 88. den války: Rusové rozmisťují rakety Iskander v Belgorodské…

22.05.2022 11:00 Běloruská armáda zintenzivnila průzkum na hranicích s Ukrajinou, v oblasti Volyně a Polesí,…

Předpověď počasí: Příští víkend se v Česku citelně ochladí

22.05.2022 06:30 Česko si navzdory pátečním bouřkám užívá relativně teplý a místy i sluneční víkend. Ten příští ale…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Rusko se mstí. Zastavilo vývoz plynu do Finska

21.05.2022 07:54 Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Podle agentury…

Česko je mezi největšími dodavateli zbraní na Ukrajinu. Snaží se na nich…

21.05.2022 08:10 Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Do země bránící se…

Zákazníkovi se nelíbila cena espressa, na kavárnu zavolal policii

22.05.2022 11:23 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemní plyn bude Evropa podle odborníků potřebovat ještě řadu let

22.05.2022 08:04 Zemní plyn bude Evropa podle oslovených odborníků potřebovat ještě řadu let. Dodávky ruského plynu…

Litva se od neděle obejde bez elektřiny z Ruska

20.05.2022 19:53 Litva od neděle přestane spolupracovat s ruským dodavatelem elektrické energie v regionu, skupinou…

Macron obměnil vládu, v čele diplomacie velvyslankyně z Londýna

20.05.2022 17:16 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes jmenoval svou novou vládu. V čele diplomacie stane…

Finsko přijde o ruský plyn, Gazprom od sobotního rána přeruší dodávky

20.05.2022 14:37 Aktualizováno Ruská plynárenská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska. Oznámila to…

Benzin na čerpacích stanicích na Slovensku dosáhl dalšího cenového maxima

20.05.2022 12:42 Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 na čerpacích stanicích na Slovensku vystoupila…

V Belgii budou moci do Evropského parlamentu volit už šestnáctiletí lidé

20.05.2022 12:00 Belgie snížila hranici pro volby do Evropského parlamentu na 16 let. Ve volbách v roce 2024 budou…

Německý resort obrany počítá s darováním tanků Česku

20.05.2022 09:36 Německé ministerstvo obrany v dopise určeném představitelům Spolkového sněmu přiblížilo podrobnosti…

Evropská komise zažalovala Česko za to, že nevynucuje pravidla pro…

19.05.2022 17:47 Aktualizováno Evropská komise dnes zažalovala Česko a další čtyři státy Evropské unie za to, že nevynucují nová…

Europoslanci chtějí tribunál pro zločiny z Ukrajiny a sankce pro Schrödera

19.05.2022 15:50 Aktualizováno Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali ke zřízení zvláštního tribunálu, který má vyšetřit…

Související:

Právě se děje

reklama