Francie si připomíná pětileté výročí teroristických útoků v Paříži, při nichž zemřelo 130 lidí. Premiér Jean Castex u národního stadionu vzdal hold zemřelým, v metropoli platí přísná bezpečnostní opatření. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a DPA. Vzpomínkové akce se kvůli epidemii covidu-19 konají jen v malém počtu lidí.
Sebevražední atentátníci a střelci zabili 13. listopadu 2015 v sérii koordinovaných útoků na různých místech Paříže na 130 lidí a stovky dalších zranili.
Castex dnes na výraz úcty k zemřelým položil věnec u stadionu Stade de France na předměstí Saint-Denis. Právě zde útok začal během mezistátního zápasu Francie proti Německu, utkání přihlížel z tribuny tehdejší prezident François Hollande.
Útoky před pěti lety mířily i na kavárny, restaurace a koncertní sál Bataclan, který je dnes podle Reuters pod přísným policejním dohledem.
En mémoire des victimes blessées et assassinées des attentats du 13 novembre 2015.Aux 90 vies fauchées en ces lieux. pic.twitter.com/nKjkUuehZN
— Jean Castex (@JeanCASTEX) November 13, 2020
Francie v posledních týdnech čelí nové vlně teroristických útoků, při nichž zahynulo několik lidí. Útok nožem nedaleko bývalé redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo v Paříži si začátkem září vyžádal čtyři zraněné. V polovině října uřízl hlavu učiteli Samuelu Patymu pravděpodobný čečenský islamista. Čin měl být odplatou za to, že učitel při občanské výchově ukázal žákům karikatury proroka Mohameda. Na konci minulého měsíce zabil útočník tři lidi u kostela v jihofrancouzském Nice. V zemi platí nejvyšší stupeň teroristického ohrožení.
"Čelíme dvojitému nebezpečí: zvnějšku od lidí vysílaných z ciziny a vážnému vnitřnímu nebezpečí od lidí, kteří jsou mezi námi, od našeho vnitřního nepřítele. Tyto hrozby jsou na vzestupu," řekl ministr vnitra Gerald Darmanin v radiu Franceinfo.
Související
V Paříži začal odvolací soud se muži odsouzenými za napomáhání s útoky na Charlie Hebdo
Francie si připomněla oběti útoku na redakci Charlie Hebdo
Teroristické útoky ve Francii: na redakci týdeníku Charlie Hebdo (7. ledna 2015) a košér obchod (8. ledna 2015) , Francie , Jean Castex , Gerald Darmanin , Terorismus
Aktuálně se děje
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
3. prosince 2025 19:54
Metro zastavila vážná nehoda. Mladá žena spadla pod soupravu
Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince.
Zdroj: Jan Hrabě