V Bratislavě se demonstrovalo proti potratům. Pochod svolala církev, dorazili i kotlebovci

Tisíce lidí dnes v centru Bratislavy protestovaly proti interrupcím. Shromáždění a následný průvod ulicemi slovenské metropole pod názvem Národní pochod za život svolali katoličtí biskupové a nezisková organizace Kanet. Náměstí u sídla slovenské vlády podle organizátorů zaplnily desítky tisíc lidí.

Přidejte svůj názor

narozené miminko
doporučujeme

Poslanci slovenské sněmovny předložili několik návrhů na zpřísnění podmínek umělého přerušení těhotenství a parlament by se jimi měl zabývat na probíhající schůzi. 

Na pětimilionovém Slovensku, kde se většina lidí hlásí ke katolické víře, mohou v současnosti ženy požádat o interrupci do 12. týdne těhotenství. V případě genetické poruchy plodu lhůta stanovena není. Slovenský ústavní soud již v roce 2007 odmítl podnět, že umělé přerušení těhotenství je v rozporu s ústavou. V srpnovém průzkumu agentury Focus se za různé formy zpřísnění potratů v zemi vyslovilo zhruba 30 až 40 procent respondentů.

"Život každého člověka je neocenitelný, proto má být bezpodmínečně chráněn během celé jeho délky, od početí po přirozenou smrt," píše se v manifestu akce, který z pódia přečetl slovenský herec Štefan Bučko. Po přečtení výzvy na zrušení zmíněné lhůty, během které se ženy mohou rozhodnout podstoupit interrupci, se z davu ozval potlesk.

Dokument zmiňuje rovněž potřebu ochrany a podpory rodin, které jsou založeny manželstvím, jakož i samotného institutu manželství jako svazku muže a ženy. Slovensko registrovaná partnerství osob stejného pohlaví dosud nezavedlo.

Mezi účastníky akce nechyběli ani sympatizanti krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko, jejíž poslanci dlouhodobě usilují o zpřísnění pravidel interrupcí. Organizátoři se veřejně distancovali od politické propagace na demonstraci.

Podobné akce proti interrupcím se na Slovensku konaly v letech 2013 a 2015, zúčastnily je jich desítky tisíc lidí.

Počet interrupcí na Slovensku za posledních 20 let klesl tři a půl násobně. Loni počet případů umělého přerušení těhotenství dosáhl 6024, meziročně se snížil o 1,3 procenta.

Slovenští opoziční a nezařazení poslanci předložili do programu probíhající schůze slovenské sněmovny, která se koná necelý půl rok před plánovanými parlamentními volbami, dohromady čtyři návrhy na zpřísnění pravidel interrupcí. Ještě v létě přípravu vlastního návrhu v této oblasti ohlásily i dvě ze tří vládních stran, a to Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a Slovenská národní strana. Expremiér a šéf Směru-SD Robert Fico v srpnu ale uvedl, že jeho strana zmíněnou předlohu nakonec nepředloží a že on sám je proti omezení práva žen svobodně se rozhodnout v otázce interrupce.

V ČR, kde se podobného protestu proti umělým potratům loni v dubnu účastnilo několik tisíc lidí, umělých přerušení těhotenství od počátku 90. let také ubývá. Proti roku 1990 se jejich počet snížil pětkrát. Zatímco na začátku 90. let bylo ročně přes 100.000 zákroků, v roce 2016 jich ženy podstoupily 20.300. Interrupce v České republice je legální do 12. týdne těhotenství, s lékařským doporučením až do 24. týdne a v případě závažných problémů s plodem kdykoli. Interrupce doporučené lékařem jsou kryty zdravotním pojištěním.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Máte na rukou krev." Salvini sepsul vládu kvůli uprchlíkům, Berlusconi si…

19.10.2019 21:57 Aktualizováno Italská pravice dnes pod heslem "Italská hrdost" na římském náměstí San Giovanni protestovala proti…

Brexit: Johnson utržil porážku, z EU přicházejí tvrdé reakce

19.10.2019 21:47 Aktualizováno Další odložení brexitu by nikomu neprospělo, uvedl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron v…

Merkelová a Putin jednali o Sýrii, řeč přišla i na ukrajinskou krizi

19.10.2019 19:24 Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová se v dnešním telefonátu shodli,…

Do Evropy se dostanou další teroristé IS? Belgie má kontroverzní plán

19.10.2019 18:52 Aktualizováno Belgie se chystá využít příměří v Sýrii a evakuovat své občany podezřelé z terorismu z táborů na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama