V Německu zatkli Kurda, údajně je členem zakázané PKK

Němečtí policisté zatkli poblíž Frankfurtu nad Mohanem údajného člena zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Podle státního zastupitelství byl zadržený občan Turecka hlavním koordinátorem Kurdů žijících v západní části Německa, informovala dnes agentura DPA.

Německá policie, ilustrační foto
doporučujeme

Zatčení se odehrálo již ve čtvrtek na železničním nádraží na frankfurtském letišti. Muž označený jako Gökmen C. je nyní ve vyšetřovací vazbě.

Podle vyšetřovatelů byl muž od dubna 2018 do června 2019 hlavní osobou PKK pověřenou koordinací Kurdů v západním Německu, zejména ve spolkových zemích Hesensko, Porýní-Falc a Sársko. Německým Kurdům předával pokyny, spoluorganizoval propagandistické akce či shromáždění a od členů diaspory také vybíral peníze. Prokuratura jej obvinila ze členství v teroristické skupině.

Turecko, Evropská unie a Spojené státy považují PKK za teroristickou organizaci kvůli ozbrojenému boji, který od roku 1984 vede proti tureckému státu. Jejím cílem je vznik autonomního Kurdistánu.

V Německu žije podle odhadů více než půlmilionová kurdská komunita. Střety jejích členů s etnickými Turky, kterých v Německu žijí až čtyři miliony, nejsou ojedinělé. Německá policie musela řešit několik incidentů, které propukly v souvislosti s říjnovou protikurdskou ofenzivou tureckých vojsk na severu Sýrie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama