Více než polovina mladých lidí v Evropě z řad komunity LGBT+ zažila ve škole nejméně jednou šikanu kvůli své sexuální orientaci. Vyplývá to ze zprávy Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) a mezinárodní organizace zaměřené na podporu sexuálních menšin IGLYO.
Násilí kvůli sexuální orientaci, genderové identitě nebo genderovým projevům je rozsáhlý problém ve všech evropských školách, píší autoři studie, kterou organizace zveřejnily u příležitosti dnešního Mezinárodní dne proti homofobii a transfobii.
Podle studie 83 procent studentů, kteří se účastnili průzkumu, už někdy slyšelo negativní poznámky vůči lidem, kteří jsou vnímání jako členové komunity leseb, gayů, bisexuálů, transsexuálů a dalších sexuálních menšin (LGBT+), a 67 procent dotázaných se samo stalo terčem negativních komentářů. Ze studie, které se zúčastnilo přes 17.000 dětí a mladých lidí ve věku od 13 do 24 let, rovněž vyplývá, že 54 procent lidí z LGBT+ komunity zažilo ve škole kvůli své sexuální orientaci přinejmenším jednou šikanu.
"Mnoho učitelů postrádá sebedůvěru a znalosti, aby podpořili LGBT+ studenty. Většina studentů (58 procent) nikdy incidenty šikany školnímu personálu nehlásila a méně než 15 procent dotazovaných svou zkušenost se šikanou některému ze zaměstnanců škol oznamovalo systematicky," konstatovalo UNESCO. Vzdělání není jen o matematice a čtení, dodal v této souvislosti Manos Antoninis z UNESCO, jenž studii vedl.
Doplňující analýza organizace potvrzuje, že diskriminace studentů, kteří patří k sexuálním menšinám, je celosvětový problém. "Ve Spojených státech 12,5 procenta studentů z řad LGBT+ uvedlo, že v předchozích 30 dnech nešlo alespoň jednou do školy, protože se necítili bezpečně - ať už ve škole anebo po cestě do anebo ze školy," uvádí UNESCO s tím, že podobnou zkušenost hlásilo méně než 4,6 procenta heterosexuálních studentů. Na Novém Zélandu pak studentům z řad LGBT+ komunity hrozí až třikrát větší pravděpodobnost, že budou šikanováni. A v Japonsku uvedlo 68 procent zpovídaných lidí patřících k sexuálním menšinám, že ve škole zažili násilí.
Nadace Thomson Reuters Foundation dnes s odvoláním na vyjádření organizace ILGA-Europe píše, že pokrok v zavádění zákonů na ochranu práv komunity LGBT+ se v Evropě prakticky zastavil a mezi politiky v řadě zemí narůstá homofobní rétorika. Podle organizace, která se věnuje právům LGBT+ komunity, právní reformy ustrnuly kvůli stále větší polarizaci tematiky.
"V mnoha zemích je jasný politický odpor, a nejde jen o státy, které se objevují v titulcích jako je Polsko nebo Maďarsko," uvedla ředitelka ILGA-Europe Evelyne Paradisová. Maďarsko pod vedením premiéra Viktora Orbána mimo jiné de facto zakázalo homosexuálům adopce dětí nebo transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Homosexualita je tam často označována za úchylku, podotýká Thomson Reuters Foundation. V Polsku se téma práv sexuálních menšin podle ní stalo ohniskem v širší kulturní válce mezi náboženskými konzervativci a liberály.
Paradisová dále podotkla, že i země jako jsou například Švédsko, Nizozemsko, Británie nebo Francie od vypuknutí pandemie covidu-19 zaostávají za svými závazky v zavádění dalších reforem, které ošetří práva gayů a leseb. Naopak pochvalu si od ní vysloužila Severní Makedonie nebo Bosna, které podnikly kroky k ochraně lidí, kteří se účastní akcí na podporu LGBT+ komunity. Šéfka ILGA-Europe rovněž dodala, že důkazem, že pokroku lze dosáhnout i během pandemie, je první plán boje proti diskriminaci sexuálních menšin, který loni v listopadu představila Evropská komise.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko
před 2 hodinami
Policie vyšetřuje útok v Tanvaldu jako dvojnásobný pokus o vraždu
před 3 hodinami
Záhada muže z Krkonoš objasněna. Policisté už vědí, co je zač
před 4 hodinami
Hormuz se neotevře okamžitě, varuje Írán navzdory pokroku v jednáních
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
včera
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
včera
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
7. srpna 2026 22:04
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
7. srpna 2026 20:55
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
7. srpna 2026 19:37
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
7. srpna 2026 18:26
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
7. srpna 2026 17:09
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
Ruské okupační úřady na územích Ukrajiny systematicky zabavují nemovitosti civilistů, kteří před válkou uprchli do bezpečí. Rozsáhlá investigativní analýza BBC Verify a BBC Russian odhalila, že od roku 2024 bylo identifikováno k zabavení nebo již přímo zkonfiskováno přes 34 tisíc domů a bytů.
Zdroj: Libor Novák