Co stojí za pádem ruského letu? Tady jsou varianty

Moskva/Káhira - Včerejší havárii ruského dopravního letadla nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě letounu, včetně sedmičlenné posádky. Co za ní stojí však zatím stále není patrné. Úřady oznámily, že palivo, které letoun naposledy načerpal v Rusku, i posádka byly v pořádku.

Rusko dnes truchlí nad oběťmi havárie letounu Airbus A321 společnosti Kogalymavia, který se v sobotu zřítil v Egyptě na Sinajském poloostrově. Do Petrohradu, kam se stroj vracel s převážně ruskými turisty z letoviska Šarm aš-Šajch, se sjíždějí rodiny zemřelých. Úřady oznámily, že palivo, které letoun naposledy načerpal v Rusku, i posádka byly v pořádku. Ruský úřad pro kontrolu leteckého provozu dnes zastavil lety všech strojů A321 patřících Kogalymavii.

Ruští vyšetřovatelé hned v sobotu zahájili trestní vyšetřování. Zaměřili se přitom na výslechy pozemního personálu, který letadlo před osudným letem připravoval či přišel do kontaktu s jeho posádkou. Odebrali také vzorky paliva v ruské Samaře, kde havarovaný stroj naposledy tankoval.

Prověrka těchto vzorků podle dnešního sdělení mluvčí regionální prokuratury Maji Ivanovové ukázala, že palivo odpovídalo normám. "V této chvíli můžeme říci, že podle závěru odborníků kvalita tohoto paliva odpovídá všem stanoveným požadavkům," řekla televizní stanici Rossija 24.

Ivanovová rovněž uvedla, že podle lékařů ani posádka neměla žádné problémy. "Posádka prošla před odletem do Šarm aš-Šajchu lékařskou prohlídkou a byla uznána schopnou k letu," řekla.

Úřad pro kontrolu leteckého provozu Rostransnadzor dnes podle ruských agentur nařídil zastavit lety všech letounů Airbus A321 aerolinek Kogalymavia. Představitelé společnosti ale podle RIA Novosti uvedli, že zatím žádné takové nařízení nedostali.

Náměstek ministra pro mimořádné situace Vladimir Stěpanov dnes podle agentury Interfax uvedl, že těla ruských obětí letecké katastrofy budou ještě dnes večer a v pondělí ráno přepravena do Petrohradu. "Na místě havárie chceme nejdéle do konce dnešního dne pracovat na přípravě odvozu ostatků a po ukončení této práce jsme rozhodnuti je (těla) přepravit letadly do Petrohradu," řekl.

Stěpanov mimo jiné rovněž sdělil, že mezi mrtvými jsou i tři pracovníci ministerstva pro mimořádné situace. Upřesnil také, že ruské oběti pocházely z devíti oblastí Ruské federace. Nejvíce jich bylo z Petrohradu, 127.

Ke kondolujícím zahraničním činitelům se dnes připojil i český prezident. "Prezidenta republiky Miloše Zemana hluboce zasáhla zpráva o letecké katastrofě na Sinaji, při které zahynulo přes dvě stě občanů Ruské federace, včetně dětí. Prezident republiky vyslovuje upřímnou soustrast ruskému lidu. V mysli je s blízkými obětí katastrofy, kterým přeje hodně vnitřní síly v těchto mimořádně těžkých okamžicích," sdělil ČTK Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ruský prezident Vladimir Putin kvůli tragédii vyhlásil v Rusku na dnešek státní smutek. Vlajky jsou spuštěny na půl žerdi a na různých místech země se konají smuteční akce. Před petrohradským letištěm vznikl improvizovaný pomník. Obyvatelé Petrohradu, mnozí plačící, tam přinášejí květiny a různé věci, zapalují svíčky.

Ve hře jsou zatím všechny verze

1/ Teroristický útok:

Po pádu letounu se objevily spekulace, že mohlo jít o teroristický útok. Rusko se totiž před měsícem vojensky zapojilo do války v Sýrii, a to na stranu vládnoucího režimu a proti Islámskému státu (IS). V sobotu se k útoku na letadlo přihlásila skupina džihádistů operujících na Sinaji a hlásící se k IS. Ruský ministr dopravy Maxim Sokolov to odmítl a označil za "ničím nepodložené" tvrzení.

Také odborníci soudí, že islamisté nemají zbraně na zasažení letounu v takové výšce (letoun začal prudce klesat z výšky asi 9450 metrů). IS ale přesně neuvedl, jakým způsobem letadlo zničil. Takže vyloučit zatím nelze možnost bomby na palubě či sestřelení letadla v nižší výšce, když se například chystalo k nouzovému přistání.

Podle jednoho ze záchranářů, kteří dorazili na místo neštěstí, se prý letoun rozlomil na dvě části - malou ocasní, která shořela, a větší, která se roztříštila o skálu.

2/ Technická závada:

Tato hypotéza se zatím jeví jako více pravděpodobná. Manželka kopilota letadla Sergeje Truchačova podle ruské státní televize NTV uvedla, že její muž si v telefonátu před odletem ze Šarm aš-Šajchu stěžoval na technický stav stroje.

Zatím byly odebrány vzorky paliva v ruské Samaře, kde havarovaný stroj naposledy tankoval. Prověrka těchto vzorků ukázala, že palivo odpovídalo normám.

Více ukážou černé skříňky, které nyní zkoumají experti.

3/ Lidská chyba:

Obecně se uvádí, že asi sedm z deseti leteckých nehod zaviní lidské selhání, ať už jde o chybu pilota, či někoho z řízení letového provozu. Pilot letounu, který se zřítil v sobotu na Sinaji, Valerij Němov byl ale zkušený, měl nalétáno více než 12.000 hodin, z toho 3860 v letounech Airbus A321. Posádka prý také před odletem do Šarm aš-Šajchu prošla lékařskou prohlídkou a byla uznána schopnou letu.

Související

Ruský letoun plný turistů se zřítil na Sinaji.

Havárie ruského A321: Těla obětí nepřipomínala lidské bytosti

Vyšetřování tragické letecké nehody letadla plného ruských turistů nad Sinajským poloostrovem přineslo další detaily o tomto strašlivém neštěstí a kruté smrti 224 lidí na palubě letadla. Velká většina z nich podle expertů nezemřela při explozi nebo dopadu letadla, ale postihlo je těžké barotrauma.

Více souvisejících

Zřícení letadla Airbus A-321 Kolavia letu 7K9268 (31. 10. 2015) Rusko

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy