Ruské letadlo se rozpadlo ve velké výšce. Důvod nikdo nezná

Moskva - Ruské letadlo s 224 lidmi na palubě, které se v sobotu zřítilo na egyptském Sinaji, se rozpadlo ještě ve vzduchu a ve vysoké výšce. Úřady však příčinu zatím neznají. Dnes oznámily, že palivo, které letoun naposledy načerpal v Rusku, i posádka byly v pořádku.

V ruské státní televizi to dnes řekl šéf ruské federální agentury pro leteckou dopravu (Rosaviacija) Alexandr Něradko. Ruský ministr dopravy Maxim Sokolov podle agentury Interfax k možné příčině katastrofy uvedl, že zatím je k jejímu stanovení příliš málo informací.

"Není možné správně odpovědět na otázku o příčinách havárie, shromážděno je zatím málo informací," řekl Sokolov.

"Všechny znaky svědčí o faktu, že destrukce letounu nastala ve vzduchu a ve velké výšce," uvedl Něradko. Rozpad letounu ve vzduchu naznačuje mimo jiné i to, že trosky jsou rozesety na velké ploše.

Rusko dnes truchlí nad oběťmi havárie letounu Airbus A321 společnosti Kogalymavia, který se v sobotu zřítil v Egyptě na Sinajském poloostrově. Do Petrohradu, kam se stroj vracel s převážně ruskými turisty z letoviska Šarm aš-Šajch, se sjíždějí rodiny zemřelých.

Úřady oznámily, že palivo, které letoun naposledy načerpal v Rusku, i posádka byly v pořádku. Ruský úřad pro kontrolu leteckého provozu dnes zastavil lety všech strojů A321 patřících Kogalymavii.

Příčina havárie známa není, spekuluje se ale o technické závadě, vyloučen není prý ani teroristický útok. Více bude známo po analýze obou nalezených letových záznamníků. Na místě neštěstí působí vedle egyptských vyšetřovatelů i týmy z Ruska a Francie. Rusko dnes památku obětí uctilo státním smutkem, zemi kondoloval i český prezident Miloš Zeman. Záchranáři se snaží najít zbývajících asi 60 těl, ta již objevená budou ještě v noci převezena do Petrohradu.

Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia, kterým cestovalo i 17 dětí včetně desetiměsíčního batolete, mířil z letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu. Krátce po startu ve výšce přes 9144 metrů náhle začal prudce klesat a poté letoví dispečeři s letounem ztratili spojení. Stroj se zřítil v hornaté oblasti egyptského Sinajského poloostrova.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes řekl, že vyšetřování příčin zříceného ruského letounu může trvat měsíce. Současně vyzval, aby se nespekulovalo o možných příčinách. Zkoumání tzv. černých skříněk začalo dnes. Zatím není známo, kdy budou výsledky.

Šéf ruské federální agentury pro leteckou dopravu (Rosaviacija) Alexandr Něradko dnes uvedl, že všechna prozatím známa fakta svědčí o tom, že stroj se rozpadl ještě ve vzduchu a ve vysoké výšce. Ruský ministr dopravy Maxim Sokolov k možné příčině katastrofy uvedl, že zatím je k jejímu stanovení příliš málo informací.

K pádu letadla se již v sobotu přihlásilo teroristické hnutí Islámský stát, které ale neuvedlo, jakým způsobem zkázu způsobilo. Moskva a Káhira tvrzení IS odmítly. Podle expertů teroristé v oblasti nemají k dispozici zbraně, kterými by letadlo v takové výšce mohli sestřelit. Vyšetřovatelé nicméně nevylučují možnost pumového útoku.

Související

Ruský letoun plný turistů se zřítil na Sinaji.

Havárie ruského A321: Těla obětí nepřipomínala lidské bytosti

Vyšetřování tragické letecké nehody letadla plného ruských turistů nad Sinajským poloostrovem přineslo další detaily o tomto strašlivém neštěstí a kruté smrti 224 lidí na palubě letadla. Velká většina z nich podle expertů nezemřela při explozi nebo dopadu letadla, ale postihlo je těžké barotrauma.

Více souvisejících

Zřícení letadla Airbus A-321 Kolavia letu 7K9268 (31. 10. 2015) Rusko

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy