Skopje - Makedonský premiér Nikola Gruevski sice teoreticky rezignoval, jak mu nařizovala dohoda, politická krize v zemi se ale příliš neuklidnila. Hlavní opoziční strana totiž o víkendu odmítla 24. duben jako dojednaný termín předčasných voleb.
Zoran Zaev, šéf Sociálnědemokratického svazu Makedonie (SDSM), po bezvýsledných jednáních nejvyšších představitelů čtyř nejvýznamnějších politických stran zopakoval to, na co upozornil už v průběhu minulého týdne. A sice, že podle jeho názoru nebyly splněny všechny nezbytné podmínky pro čestné demokratické volby.
"Rozhovory ztroskotaly. Nebylo dosaženo dohody a my se voleb 24. dubna nezúčastníme," prohlásil podle médií Zaev po jednáních, která v rezidenci Evropské unie ve Skopji trvala devět hodin. Upřesnil, že nebyly "vyčištěny" seznamy voličů, nebyly provedeny nezbytné změny ve volebním zákoně a že stále chybí mediální reforma.
Proti konání voleb v termínu dohodnutém loni v červenci je pouze SDSM. Pro jsou premiérova Vnitřní makedonská revoluční organizace - Demokratická strana makedonské národní jednoty (VMRO-DPMNE) i obě hlavní strany makedonských Albánců - vládní koaliční Unie pro demokratickou integraci (DUI) a opoziční Demokratická strana Albánců (DPA).
Odpor sociálních demokratů ohrožuje celou červencovou dohodu, která zastavila nejhlubší politickou krizi v zemi od roku 2001, kdy hrozila občanská válka. Hlavními body dohody jsou předčasné volby 24. dubna a demise Gruevského 100 dnů před jejich konáním.
Gruevski v pátek sice rezignační dopis předal, ale s tím, že nabude účinnosti 100 dní před oficiálním datem voleb. Posunutí termínu hlasování by tedy znamenalo, že ve funkci zůstane.
Související
Severomakedonský prezident pověřil sestavením nové vlády Zaeva
Balkán začíná rušit omezení zavedená kvůli koronaviru
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
před 1 hodinou
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
před 2 hodinami
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
před 3 hodinami
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
před 3 hodinami
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
před 4 hodinami
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
před 5 hodinami
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
před 6 hodinami
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
před 7 hodinami
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
před 7 hodinami
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
před 8 hodinami
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
před 9 hodinami
Dohoda by otevřela Hormuzský průliv, přiznal Teherán. Rozhodnutí ale nepadlo
před 9 hodinami
Vražda v Praze. Případ se stal na Chodově, policisté zadrželi muže
před 11 hodinami
Počasí: Do Česka se příští týden vrátí tropické teploty
včera
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
včera
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
včera
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
včera
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
včera
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
včera
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
Skupina bohatých států ze severu Evropské unie v čele s Německem a Nizozemskem se vzbouřila proti novému návrhu unijního rozpočtu na období let 2028 až 2034. Kypr, který v současnosti předsedá Radě EU, totiž ve svém vyjednávacím dokumentu navrhl snížení původního plánu Evropské komise o pouhá dvě procenta, což představuje zhruba 32,8 miliardy eur. Podle fiskálně konzervativních zemí je takové snížení naprosto nedostatečné, neboť celkový objem rozpočtu ve výši dvou bilionů eur zůstává v době omezených finančních možností evropských vlád neúnosně vysoký.
Zdroj: Libor Novák