Turecko je neřízená střela. Hrozí nebezpečí, varuje politolog

Vojenský puč proti zvolené vládě typicky rozpoutá záplavu analýz budoucího směřování země po narušení demokratických pravidel. Stejné následky ale může mít i neúspěšný převrat. Nepovedený pokus části turecké armády svrhnout prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana bude mít dalekosáhlé důsledky pro turecké zahraniční vztahy a regionální roli, míní politolog Sinan Ülgen. Expert na mezinárodní politiku z istanbulského Centra pro ekonomická a zahraničněpolitická studia v komentáři pro server Al Džazíra tvrdí, že především vztah Turecka se Spojenými státy projde závažnými turbulencemi.

Napojení Gülena

Pokus o puč zahajuje novou a komplikovanou fázi turecko-amerických vztahů, jelikož turecké úřady s akcí spojují Fethullaha Gülena, islámského kazatele žijícího od roku 1999 nedaleko Filadelfie, jehož klíčová skupina stoupenců se však nachází v Turecku, vysvětluje Ülgen. Připomíná, že Gülen byl dříve obviněn z vytváření "paralelní státní struktury", především v policii, justici a armádě, přičemž turecké úřady naposledy označily Gülenovo hnutí za teroristickou organizaci, čímž daly neúspěšnému puči nový význam.

"Navzdory rostoucím důkazům ohledně Gülena a jeho stoupenců je dojem v Ankaře takový, že USA dosud odmítaly zasáhnout proti aktivitám jeho sítě, která zahrnuje spektrum škol a mnoho občanských organizací," konstatuje expert. Dodává, že tato síť umožňuje Gülenovu hnutí pořádat nezanedbatelné veřejné sbírky, z nichž jsou podle tureckých úřadů financovány zločinné operace jeho odnoží v Turecku.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ve výsledku se tak další pobyt Gülena v Pensylvánii stal nejen spornou otázkou v bilaterálních turecko-amerických vztazích, ale také významným zdrojem rostoucího antiamerikanismu v Turecku, myslí si odborník.

Potřeba více spolupracovat

Neúspěšný puč podle politologa uvedené trendy prohloubí. Domnívá se, že v nadcházejícím období se USA dostanou pod značný tlak, aby přehodnotily svůj benevolentní přístup vůči Gülenovi. "Turecká strana již dal najevo, že vznese formální žádost o Gülenovo vydání," pokračuje Ülgen. Konstatuje, že puč tedy přináší naléhavou potřebu, aby dva spojenci z NATO tento důležitý spor vyřešili, jelikož selhání za současných měnících se podmínek by oslabil možnost spolupráce v mnoha oblastech.

Efektivita boje proti Islámskému státu (IS), která silně závisí na náletech podnikaných ze základny Incirlik v jižním Turecku, by byla bezpochyby ohrožena, varuje expert. Doplňuje, že ze širšího hlediska by roztržka v tomto klíčovém bilaterálním vztahu oslabila soudržnost NATO ohledně politiky vůči Rusku a Turecko by se zřejmě pokusilo jít mimo její konfrontační rámec nastavený na posledním summitu aliance ve Varšavě.                   

"Důsledky neúspěšného puče zřejmě také ovlivní turecké vztahy s Evropou," soudí politolog. Poukazuje, že v březnu Turecko s  Evropskou unií uzavřely ambiciózní soubor dohod a opatření s cílem usměrnit příliv běženců do Evropy. Ačkoliv dohoda představuje jasný úspěch, zůstává politicky křehká, varuje Ülgen. Doplňuje, že největší cenu měl pro Turecko příslib EU uvolnit vízovou povinnost pro turecké občany cestující do schengenského prostoru. Původně se o této otázce mělo rozhodnout v červnu, ale s ohledem na turecké odmítnutí vypořádat se s několika zbývajícími podmínkami, bylo odloženo na říjen, uvádí odborník.

Hrozí diplomatická krize

V centru této slepé diplomatické uličky leží požadavek EU, aby Turecko změnilo svou protiteroristickou legislativu tak, aby více reflektovala normy nastavené Evropským soudem pro lidská práva, vysvětluje politolog. Míní, že cílem je omezit aplikaci příslušného zákona na skutečné teroristické činy a zabránit jeho zneužití k omezování svobody projevu.

"Avšak atmosféra po puči omezí ochotu (turecké) vlády upravit turecké protiteroristický rámec," předvídá expert. Soudí, že výsledkem bude zřejmě diplomatická krize, která vypukne nejpozději v říjnu, jelikož Turecko obviní EU, že odmítla dostát svým závazkům. Celá dohoda o uprchlících, v rámci která Turecko nadále hostí více než 2,8 milionu syrských uprchlíků, tak může být ohrožena a může mít dopad na příliv žadatelů o azyl, varuje Ülgen.  

V neposlední řadě odborník očekává, že zmařený puč bude mít dopad na tureckou schopnost přispívat k bezpečnosti regionu. Turecká armáda nyní projde bolestivým procesem čistky od Gülenových stoupenců a její morálka a soudržnost bude nevyhnutelně ovlivněna v době, kdy ozbrojené síly hrají zásadní roli v turecké snaze bojovat s kurdskými separatisty a teroristy z IS a kdy Turecko posiluje ostrahu své hranice, aby pomohlo omezit přílivu zahraničních džihádistů na syrská území ovládaná IS, konstatuje politolog.    

"Oslabená důvěra po pokusu o převrat puči zproblematizuje především vzájemnou spolupráci mezi armádou, policií a zpravodajskými službami," obává se Ülgen. Deklaruje, že podobně jako úspěšné převraty i neúspěšné puče mají velký vliv na zahraniční a bezpečnostní politiku země. Zmařený puč v Turecku tak již zvýšil pravděpodobnost, že Ankara brzy dosáhne kritického milníku ve svých vztazích s USA a EU, uzavírá expert.   

Související

Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016).

Turecko obvinilo USA z organizace puče v roce 2016

Turecký ministr vnitra obvinil Spojené státy, že v roce 2016 zorganizovaly nakonec neúspěšný pokus o státní převrat, který podle Ankary provedli příznivci hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena. S odvoláním na turecký list Hürriyet o tom dnes napsala agentura Reuters. Americké ministerstvo zahraničí obvinění odmítlo jako "nepodložené a nezodpovědné".
Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016), vážná situace před Bosporským mostem.

Turecko stále řeší pokus o puč, padlo 70 doživotních trestů

Soud v Istanbulu dnes vynesl doživotní tresty vězení nad 70 bývalými studenty vojenské akademie, které uznal vinnými z účasti na pokusu části armády o převrat z roku 2016. Napsal to deník Daily Sabah. Kadeti vinu odmítají. Netušili prý, že jsou součástí vojenského puče. Domnívali se tehdy, že je vezou do Istanbulu na vojenské cvičení.

Více souvisejících

vojenský převrat v Turecku (15. července 2016) USA (Spojené státy americké) Turecko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy