Oslo - Norská premiérka Erna Solbergová se domnívá, že hrozí varianta tvrdého brexitu. Poukazuje například na to, že Británie po letech členství v Evropské unii postrádá zkušenost s mezinárodním vyjednáváním, což může zpomalit rozhovory o jejím vystoupení z EU.
Solbergová, jejíž země členem bloku není, doufá, že Londýn dokáže vyjednat svůj odchod tak, aby i po něm udržel s EU velmi blízký vztah. Pro agenturu Reuters ale přiznala, že to bude těžké. Norsko je přes ESVO (Evropské sdružení volného obchodu) zapojeno do jednotného vnitřního trhu unie. Někteří příznivci brexitu věří, že Londýn může navázat s EU podobný vztah jako Norsko.
„Když s Brity diskutujeme, někdy cítíme, že jejich rychlost je omezena faktem, že již tak dlouho nevyjednávali (sami)," prohlásila předsedkyně norské vlády. „Bojím se velmi tvrdého brexitu, ale doufám, že najdeme lepší řešení," dodala premiérka na okraj zasedání německé vládní Křesťanskosociální unie (CSU), jehož se jako host účastní.
Už loni v létě se Solbergová vyjádřila zdrženlivě k možnému návratu Británie do ESVO. Tím Oslo komplikuje snahu Londýna udržet si i po brexitu přístup na lukrativní vnitřní trh EU. Británie byla zakládajícím členem ESVO v roce 1960. O třináct let později ale přestoupila do Evropského hospodářského společenství, z něhož posléze vznikla EU.
Britská premiérka Theresa Mayová plánuje na konci března spustit dvouletý proces vyjednávání o odchodu země z EU. Britský velvyslanec při EU Ivan Rogers před dvěma dny poněkud nečekaně složil svou funkci. Ve svém rezignačním dopise uvedl, že vládním úřadům na rozdíl od Evropské komise chybí zkušenosti se závažnými mnohostrannými mezinárodními vyjednáváními.
Související
Norové odvolili, podle odhadů vyhráli sociální demokraté
Norská premiérka se omluvila za porušení opatření, na oslavě měla moc lidí
Erna Solbergová - , Brexit , norsko
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně
před 1 hodinou
Velikonoční počasí a pranostiky. Experti vysvětlují, proč nejsou spolehlivé
před 2 hodinami
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
před 2 hodinami
Není to uzavřené. Pavel nadále chce jet na letní summit NATO
před 3 hodinami
Tak jsem ho vyřešil. Klempíř odvolal předchůdce Baxu ze správní rady Pražského jara
před 5 hodinami
Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení
včera
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
včera
Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou
včera
Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu
včera
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
včera
Za útok na Ruský dům hrozí až osm let. Policie obvinila cizince
včera
Metro o Velikonocích ochromí výluka. Náhradou budou autobusy XC
včera
StarDance představila další dva účastníky. Je mezi nimi šoumen ze světa sportu
včera
Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu
včera
Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem
včera
Policie přichystala velikonoční opatření. Jde o prevenci, zdůraznila
včera
Babišova vláda sníží spotřební daň u nafty a zastropuje marže
včera
Trump s projevem neuspěl. Trhy tentokrát neuklidnil
včera
Dva mrtví v Plzni. Policie pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi
včera
Obchody se o Velikonocích uzavřou na den. Zákon mluví jasně
Velikonoce se blíží každým dnem, přípravy vrcholí. Hodí se proto vědět, jak budou v dalších dnech fungovat obchody. Dobrou zprávou je, že nenakoupíte jen jednou během čtyř svátečních dnů.
Zdroj: Jan Hrabě