Burgas - Bulharsko o nebezpečí útoku na izraelské turisty na svém území vědělo, informuje izraelský list Haaretz a bulharský server novinite.com. Při bombovém útoku ve středu odpoledne zemřelo nejméně sedm lidí.
Nejprve Bulhaři na začátku roku našli podezřelý balíček s výbušninou na turecko-bulharských hranicích v autobuse s izraelskými turisty, kteří měli namířeno do bulharského lyžařského střediska. Izrael poté požádal Bulharsko a několik dalších zemí o zpřísnění bezpečnostních kontrol u autobusů s izraelskými občany.Izraelský server Aruc Ševa v neděli večer uvedl, že bulharské bezpečnostní složky zabránily útoku na izraelské občany v bulharské metropoli Sofia. Lokalizovaly několik podezřelých zavazadel, ve kterých byly výbušniny. Ty teroristé chtěli umístit do několika autobusů převážejících Izraelce."Před dvěma dny jsem se setkal se svými kolegy ze Sofie a požádal jsem je o další zpřísnění bezpečnostních opatření okolo autobusů převážejících izraelské turisty mezi letišti a hotely a dalšími ubytovacími zařízeními. Jsme si dobře vědomi toho, že autobusy jsou slabým článkem naší bezpečnosti," prohlásil šéf bezpečnosti izraelského ministerstva dopravy Dan Šenar."Na letišti jsou výborná bezpečnostní opatření, avšak situace venku je zcela jiná. Proto jsme žádali o pomoc," dodal Šenar.Bulharští představitelé však popřeli, že by od Izraele dostali informace o možném teroristickém útoku.Incident se stal před letištěm v bulharském městě Burgasu ve středu odpoledne. Cestující, většinou mladí lidé, přiletěli z Izraele, přesedli do autobusů a odjížděli do hotelů. Pak jeden z autobusů vybuchl. Další dva autobusy byly poškozeny.Zemřelo nejméně sedm lidí – šest na místě a další v nemocnici. Dalších 33 lidí utrpělo zranění. Podle starosty města Burgas se devět Izraelců stále pohřešuje.Informace o tom, jak k útoku došlo, se různily. Jeruzalem Post a další izraelská média hovořily o sebevražedném atentátníkovi. Bulharský ministr zahraničí Nikolaj Mladenov ale později oznámil, že bomba už v autobuse byla.Zraněné převezli do nemocnice. Nejméně čtyři z nich, včetně bulharského řidiče, jsou ve vážném stavu. Mezi zraněnými je i jedenáctiletá izraelská dívka a dvě těhotné ženy. Jednou z obětí je zřejmě také místní turistický průvodce.Izraelci přiletěli do Burgasu krátce po 16.00 SELČ letadlem bulharských charterových aerolinek VIA z Tel Avivu.Premiér Izraele Benjamin Netanjahu z útoku obvinil Írán. Existuje také podezření, že útok naplánoval Hizballáh v souvislosti se čtvrtým výročím vraždy vojenského vůdce organizace Imáda Mugníji, za kterou stála izraelská rozvědka Mosad.
Související
Další dva podezřelí v pardubickém případu. Jednoho vypátrali v Bulharsku
Bulharsko ukončí dodávky ruského plynu do Maďarska a Slovenska
Aktuálně se děje
včera
Opilý strojvedoucí zapomínal otevírat dveře. Nadýchal přes dvě promile
včera
Pastrňák s největší pravděpodobností na MS hrát nebude. Rulík povolal sedm hráčů
včera
Princezna Eugenie bude trojnásobnou maminkou. Gratuloval jí i král
včera
Máme indicie, uvedla policie k lesnímu požáru v Českém Švýcarsku
včera
Juchelka si vybral nečekanou ombudsmanku. Jde o známou zpěvačku
včera
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
včera
Zemřel televizní revolucionář Ted Turner, zakladatel americké CNN
včera
Bouřky si opět vyžádaly varování. Hrozí až do půlnoci, upozornil ČHMÚ
včera
Macinka upřesnil, koho považuje za méněcenného
včera
Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo
včera
Vědci řeší novou záhadu. Objevili atmosféru na planetě, kde to teoreticky nemělo být možné
včera
Čtou knihy, na palubu chodí po jednom. Jak se žije cestujícím lodi MV Hondius pod hrozbou hantaviru?
včera
Bouřky se mohou vyskytnout i dnes, přiznali meteorologové
včera
Loď MV Hondius rozhádala celé Španělsko. Madrid ji povolil zakotvit na Kanárských ostrovech
včera
Babiš v otázce financování armády otočil. Závazek NATO chce letos splnit
včera
MV Hondius pluje k evropským břehům. Na palubu míří lékaři, Kanárské ostrovy lodi nedovolí zakotvit
včera
Platit se mu nechce. Pražská MHD marně vymáhá škodu po teroristovi z Kolumbie
včera
Trump znovu nepochopitelně kritizoval papeže. Rubio právě míří do Vatikánu
včera
Hasiči v Českém Švýcarsku splnili cíl a odvolávají vrtulníky. Zásah pokračuje
včera
Trump pozastavil Projekt Svoboda. Blokáda i mírová jednání pokračují
Americký prezident Donald Trump oznámil pozastavení Projektu Svoboda. Spojené státy tak podle jeho slov vyslyšely prosby několika zemí. Trump dodal, že nyní se má pracovat na dokončení mírové dohody s Íránem. Dal však najevo, že dohoda není stoprocentně jistá.
Zdroj: Lucie Podzimková