Moskva - Největší ruský výrobce zbraní, společnost Kalašnikov Group, oznámila, že z kanceláře konstruktéra legendární sovětské pušky Michaila Kalašnikova vybuduje malé muzeum. Kalašnikov, autor automatické pušky AK-47, zemřel v pondělí ve věku 94 let. Pohřeb se uskuteční 26. prosince v ruském městě Iževsk, informovala agentura RIA Novosti.
"Půjde o muzeum, ve kterém se budou moci vzdělat naši mladí zaměstnanci, kteří nastoupí do továrny," uvedl šéf společnosti Konstantin Busygin. V Iževsku už jedno muzeum věnované Kalašnikovovi existuje, bylo otevřeno v roce 2004. Nachází se v něm dokonce střelnice, ve které si mohou návštěvníci vystřelit ze speciálně uzpůsobených kopií kalašnikovů.Zesnulého Kalašnikova by rádi uctili i politici. Sergej Železňak z vládní strany Jednotné Rusko již navrhl, aby se po známém konstruktérovi pojmenovala ulice či náměstí v Moskvě či ve městě Tula.Kalašnikov zemřel v Iževsku, který leží asi 1300 kilometrů na východ od Moskvy, po dlouhé, nespecifikované nemoci. Vynálezce v poslední době trpěl různými zdravotními problémy. Před měsícem, 17. listopadu byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče. Vladimir Muzlov, ministr zdravotnictví regionální ruské Udmurtské autonomní republiky, tehdy závažnost události před médii zlehčoval. Podobně i Kalašnikovův syn Viktor ujišťoval, že "nic strašného se neděje". Podle něj se otcovo zdraví zhoršilo nejspíše kvůli rozruchu provázejícímu oslavy 94. narozenin, které připadají na 10. listopadu.Pohřeb se uskuteční ve čtvrtek 26. prosince na hřbitově v Iževsku.
Související
Na pomníku Kalašnikovovi je prý zobrazena německá zbraň
Pomník vraždění? Na ruský počin přichází ostrá reakce z USA
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Počasí o víkendu rozdělí Českou republiku napůl
včera
Hrdinky z paralympiády. Edlingerová se postarala o první zlato pro Česko po 24 letech, Bubeníčková po dvou stříbrech bere i bronz
včera
Příprava invaze na Tchaj-Wan? Podivné formace čínských rybářských člunů nedokáží vysvětlit ani experti
včera
USA pošlou na Blízký východ 2500 mariňáků námořní pěchoty
včera
O nic se nepokoušejte, koupili jsme od Ruska Orešniky, vzkázal Západu Lukašenko
včera
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
včera
„Atomová bomba tržního hospodářství.“ Vláda řeší, co s rostoucími cenami paliv
včera
Francouzský jaderný deštník u expertů narazil. Sloužit má jako pojistka, pokud selže jednotné evropské odstrašení
včera
Macron chce nad Evropou vybudovat jaderný deštník. S Českem se nepočítá
včera
Počet obětí války v Íránu roste. USA ztratily tankovací letoun, zemřeli čtyři vojáci
včera
Na nové ceny si zvykejme, pohonné hmoty jen tak nezlevní, varují analytici
včera
Trump vyzval posádky tankerů, aby projevily odvahu a proplouvaly průlivem i přes íránské útoky
včera
CNN: Pentagon Írán podcenil. Nevěřil, že zablokuje Hormuzský průliv
včera
Počasí se změní, avizují meteorologové. Na horách znovu napadne sníh
12. března 2026 21:58
Novinky z kauzy Macinkových esemesek. Poradce prezidenta naznačil závěry policistů
12. března 2026 21:04
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
12. března 2026 20:13
Karel III. promluvil ke Commonwealthu. Republikáni protestovali kvůli Andrewovi
12. března 2026 19:22
Obchody začínají upozorňovat, jak bude otevřeno o Velikonocích
12. března 2026 18:46
Pavel a Babiš budou jednat o rozpočtu či bezpečnostní situaci
12. března 2026 18:11
Žádné výmluvy a výjimky. Trumpova Amerika reaguje na české obranné výdaje
Česko by jako členská země i za vlády Andreje Babiše (ANO) mělo plnit spojenecké závazky v rámci Severoatlantické aliance. Tlak v tomto ohledu vyvíjejí zejména Američané, kteří již reagovali na to, jak vypadá schválený státní rozpočet na rok 2026. Poslanci jej odsouhlasili ve středu.
Zdroj: Jan Hrabě