Běloruské úřady dnes zablokovaly činnost největšího nezávislého zpravodajského portálu v zemi Tut.by. Zároveň finanční policie provedla razii v bytech několika pracovníků serveru, včetně jeho zřizovatele, a v redakci tohoto média kritického vůči režimu autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovaly o tom běloruské a ruské sdělovací prostředky.
Běloruská vláda zbavila pro ni nepohodlný portál postavení úředně povoleného média loni na podzim v rámci tvrdého potlačování největších protestů proti Lukašenkovi od jeho nástupu k moci v roce 1994. Demonstrace propukly po loňských srpnových volbách hlavy státu, v nichž Lukašenko údajně opět jasně zvítězil. Podle opozice, která na protest dokázala dostat do ulic statisíce lidí, byly výsledky voleb zfalšované, odmítla je uznat i Evropská unie.
Při násilném potlačování protestů zadržely pořádkové síly více než 33.000 lidí a řada představitelů opozice musela opustit zemi, nebo byla uvězněna. Západ uvalil na špičky režimu nové sankce, ale Lukašenko, podporovaný Ruskem, odmítl odstoupit. Web Tut.by patřil k hlavním médiím, která o širokém odporu proti Lukašenkovi a brutálním postupu vůči protestujícím nepřetržitě a obsáhle informovala. Poté, co byl zbaven postavení registrovaného média, začal portál působit jako "internetový zdroj".
Ministerstvo informací dnes oznámilo, že zablokovalo přístup k "internetovému zdroji" Tut.by "a jeho kopiím" na pokyn generální prokuratury v souvislosti s porušením zákona o sdělovacích prostředcích. Oznámení upřesňuje, že prokuratura zjistila v "řadě publikací Tut.by četná fakta svědčící o porušování zákona o sdělovacích prostředcích, pokud jde o zveřejňování zakázaných informací". Konkrétně se jednalo o materiály od neregistrovaného opozičního fondu solidarity BYSOL.
Kromě toho odbor vyšetřování finančních deliktů Výboru státní kontroly oznámil, že zahájil trestní řízení vůči lidem spojeným s Tut.by kvůli podezření z daňových úniků.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
včera
Le Penová odstartovala kampaň pro prezidentské volby
včera
Sen se stal skutečností. Wimbledon uvidí v sobotu ryze české ženské finále mezi Muchovou a Noskovou
včera
Přijel pozdě, odjel předčasně, nemluvil s nikým. Pro jednoho lídra se summit NATO nevyvedl
včera
Útok Spojených států mířil na jadernou elektrárnu, tvrdí Teherán
včera
Námořníci opět váhají s cestami přes Hormuzský průliv, potvrzují data
včera
Policie si rozpočtově polepší. Peníze půjdou na investice i platy
včera
Podivná cesta domů. Trump se pokusil vysvětlit, proč v Británii měnil letoun
včera
Pavel zveřejnil lékařskou zprávu. Má doporučenou dietu
včera
Le Penová má nakročeno k vítězství v prezidentské volbě, naznačují průzkumy
včera
Pavel naznačil, že Ukrajina má dva měsíce na ukončení války s Ruskem
včera
Počasí potěší milovníky léta. Tropické hodnoty se ale nečekají
Aktualizováno včera
Zemřela legendární zpěvačka Bonnie Tyler
včera
V Británii fakticky začal výběr nového premiéra. Favorit je jasný
včera
Velký požár ve Zlíně. Hoří v areálu Svitu, platí třetí stupeň poplachu
včera
Trump tvrdí, že mu volali z Íránu. Teherán se prý chce dohodnout
včera
Babiš prozradil, co přednesl na summitu NATO. Česko hodlá navýšit obranné výdaje
včera
Trumpova slova se naplnila. Američané znovu zaútočili v Íránu
včera
Počasí se oteplí, ubyde srážek. Jeden problém se tak prohloubí
8. července 2026 21:58
Rodičovský příspěvek bude 400 tisíc korun. Sněmovna schválila i úpravy superdávky
8. července 2026 21:12
Artis Brno dalším nováčkem Chance ligy. Nahrazuje vyloučenou Karvinou
Česká fotbalová sága, která započala prakticky koncem března letošního roku, kdy vyšla najevo obří sázkařská aféra, do níž byly namočeny především kluby z Moravy včetně prvoligové Karviné. Ta na to po měsících doplatila tím, že byla jednak Evropskou fotbalovou unií UEFA vyloučena z evropských pohárů, které mohla původně hrát, a poté také z první ligy a spadla tak do druhé. Proti se nejprve chtěla odvolat k Etické komisi Fotbalové asociace ČR (FAČR), ale toto odvolání nakonec stáhla. Zachránila tím tak nejvyšší soutěž pro příští ročník, která bude mít opět sudý počet týmů, tedy tradičních 16. Podle soutěžního řádu Ligové fotbalové asociace (LFA) byl postup do první ligy nejprve nabídnut Táborsku, to však nabídku nepřijalo. Na řadu tak přišel klub Artis Brno. Ten se v pátek naopak rozhodl, že nabídku přijme. Stále to ale nemusí být konečná celého příběhu. Dukla Praha se ale hodlá proti postupu LFA bránit soudní cestou.
Zdroj: David Holub