Británie chce kvůli mutacím zpřísnit pravidla karantény

Kvůli riziku, že nové mutace koronaviru mohou odolávat vakcínám, by Británie mohla zpřísnit pravidla karantény. Naznačil to dnes britský premiér Boris Johnson. Lidé přijíždějící do Británie ze zahraničí by podle něj mohli karanténu trávit v hotelích.

Johnson řekl, že zvažuje zpřísnění karanténních pravidel pro cestující do Británie. Je třeba si uvědomit, že je tu "přinejmenším teoretické nebezpečí", že přichází nová varianta, která maří očkování, varoval Johnson. Proto země musí mít toto nebezpečí pod kontrolou.

Nové mutace viru otvírají vyhlídky na mnohem delší boj s patogenem, než se dosud předpokládalo. I vědci se obávají, že mutace by mohly být smrtelnější a vakcíny proti nim méně účinné.

"Chceme mít jistotu, že ochráníme naše obyvatele, že ochráníme tuto zemi před reinfekcí ze zahraničí," řekl Johnson. "Potřebujeme řešení," dodal.

Johnson řekl, že britská vláda zvažuje možnost vyčlenění "karanténních hotelů", v nichž by cestovatelé ze zahraničí platili za izolaci. "Nápad podívat se na hotely je jistě něco, na čem nyní aktivně pracujeme," řekl Johnson.

Nyní pro lidi cestující do Británie bez ohledu na negativní test předkládaný po příjezdu čeká povinná desetidenní karanténa, kterou ale lze za určitých podmínek přerušit dříve.

Přísnější karanténa by podle zpravodajské televize ITV mohla být podobná jako v Austrálii, kde lidé přijíždějící ze zahraničí musí strávit v hotelu alespoň 14 dní. Britská vláda by podobu opatření měla oznámit v úterý.

Británie oproti zemím Evropské unie poměrně masivně očkuje, je však také zemí, kde se poprvé objevila nová výrazně nakažlivější mutace koronaviru. Johnson dnes řekl, že Británie směřuje k naplnění cíle oočkovat zranitelné skupiny do 15. února.

Podle vědců se dokáže vyhnout protilátkám mutace, která byla identifikována v Jihoafrické republice. Panují proto obavy, že stávající vakcíny, nebo ty, které jsou teprve ve fázi vývoje, by mohly být proti ní méně účinné.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock dnes prohlásil, že nové infekčnější mutace nutí vládu k větší opatrnosti, pokud jde o rozvolňování restrikcí. Podle britské vlády je nakažlivější mutace také možná o 30 procent smrtonosnější než původní kmen.

"Není pochyb o tom, že nová varianta učinila tento boj mnohem obtížnějším," řekl Hancock na tiskové konferenci. "Zásadním vzkazem je, že musíme být obezřetní," zdůraznil Hancock.

Ministr zároveň upozornil, že v anglických nemocnicích je 37.000 pacientů s koronavirem a "více lidí na ventilátorech, než kdykoli za celou tuto pandemii".

Počty nových případů koronavirové nákazy sice v Británii klesají, ale počet lidí v nemocnicích je nadále vysoký, stejně jako počty zemřelých. Dnes do britských statistik přibylo 22.195 nakažených a 592 zemřelých. Celkový počet úmrtí se blíží 100.000 a je čtvrtý nejvyšší na světě.

Sousední Francie hlásí více než 1000 nově hospitalizovaných lidí za poslední dva dny, což je největší nárůst od poloviny listopadu. Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče poprvé od 9. prosince překročil 3000.

Stále více zdravotnických expertů ve Francii volá po třetím lockdownu, ale podle místních médií se chce prezident Emmanuel Macron tvrdé celoplošné karanténě vyhnout. Doufá přitom, že zabere zákaz nočního vycházení, který země zavedla před deseti dny.

Ve Francii, která má zhruba 68 milionů obyvatel, tedy asi o dva miliony více než Británie, přibylo za posledních 24 hodin 4240 nových případů koronavirové nákazy. Dohromady už ve Francii testy infekci prokázaly ve více než třech milionech případů, v Británii dokonce u téměř 3,7 milionu. Oficiální počet zemřelých s covidem dnes ve Francii vzrostl o 445 na 73.494.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy