V Mariupolu selhal další pokus o evakuaci, potvrdil to i Červený kříž

Pokus o evakuaci civilistů z obléhaného ukrajinského města Mariupol dnes opět selhal. Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko uvedl, že byla evakuace neúspěšná kvůli pokračujícímu ruskému ostřelování. Ruský prezident Vladimir Putin ale řekl, že za neúspěch akce mohou ukrajinští nacionalisté.

Ukrajinci se schovávají v krytech.

O přerušení evakuace informoval i Červený kříž, který měl vést konvoj autobusů i aut s civilisty po předem dohodnuté trase do Záporoží. První pokus o evakuaci civilistů z Mariupolu selhal již v sobotu.

Podle Heraščenka nemohly být vytvořeny žádné humanitární koridory, protože "jen choré ruské mozky rozhodují, kdy a na koho začnou střílet".

Ruský prezident Vladimir Putin naopak ze zmaření celé akce obvinil Ukrajince. Během telefonického rozhovoru s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem uvedl, že "Kyjev nadále nerespektuje dohody týkající se humanitárních záležitostí". Evakuaci zabránili "ukrajinští nacionalisté", dodal Putin podle agentury AFP.

Z porušování příměří se navzájem obviňují proruští separatisté a Ukrajinská národní garda. Klid zbraní měl umožnit z města evakuovat část ze 400.000 civilních obyvatel. Příměří mělo platit podle původního plánu platit dnes od 10:00 do 21:00 místního času (od 9:00 do 20:00 SEČ).

Ukrajinská televize citovala jednoho z bojovníků dobrovolnického praporu Azov spadajícího pod Ukrajinskou národní gardu, který uvedl, že Rusové i proruské síly oblast i nadále ostřelují. Ruská agentura Interfax pak zveřejnila prohlášení představitele doněckých separatistů, který obvinil naopak ukrajinské síly z porušování příměří. Město dosud opustilo údajně jen asi 300 lidí. Přitom ukrajinské úřady se již dříve vyjádřily, že by chtěly z Mariupolu evakuovat přes 200.000 obyvatel.

Podle původního plánu měli civilisté opustit Mariupol autobusy i soukromými auty. Konvoj vedený Červeným křížem měl směřovat po předem dohodnuté trase do Záporoží.

Podle Červeného kříže žijí lidé v Mariupolu v hrozných podmínkách a zoufale touží po bezpečí. "Dnešní pokus evakuovat odhadovaných 200.000 lidí selhal. Neúspěšné pokusy (o evakuaci) ukazují absenci podrobné a fungující dohody mezi oběma stranami konfliktu," uvedl Červený kříž ve svém prohlášení.

Obě strany se podle něj musí dohodnout nejen na principech, ale rovněž na detailech bezpečné evakuace civilistů. Musí se určit přesný čas, místo a evakuační trasy, rovněž i to, kdo může být dobrovolně evakuován a také, jestli může být zároveň do města dovezena potřebná pomoc.

"Dnes náš tým začal s přípravou na evakuaci z Mariupolu, nepřátelské akce ale byly znovu obnoveny. Zůstáváme v Mariupolu a jsme připraveni pomoci s dalšími pokusy, jestliže strany dosáhnou dohody. Je ale pouze na nich, jestli ji budou respektovat," dodal Červený kříž. Lidé ve městě podle něj potřebují zejména vodu, jídlo a přístřeší.

Klid zbraní, který měl umožnit odchod civilních obyvatel, měl v Mariupolu platit již v sobotu. Ruská armáda ale příměří podle Ukrajinců nedodržovala, takže byly evakuace odloženy. Rusové z porušování příměří obvinili ukrajinské "nacionalisty".

Začalo bourání nájezdu na Barrandovský most. Doprava je stažena do jednoho…

18.05.2022 09:31 Silničáři v Praze dnes začali bourat nájezd na rekonstruovaný Barrandovský most ze Strakonické…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie…

18.05.2022 19:27 Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

Vláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu ukrajinských uprchlíků

18.05.2022 16:36 Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

Ukrajinští partyzáni zřejmě vyhodili do povětří ruský obrněný vlak

18.05.2022 22:07 Aktualizováno Ukrajinští partyzáni dokázali v okupovaném Melitopolu na jihu země vyhodit do povětří ruský obrněný…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska útočí podél celé linie střetu v…

18.05.2022 19:27 Aktualizováno Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

USA: Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad

18.05.2022 18:28 Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad, země čelí recesi a vysoké inflaci. Dnes…

Kvůli Rusku hrozí největší hladomor od konce druhé světové války, myslí si…

18.05.2022 16:39 Aktualizováno Kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrozí světu největší hladomor od druhé světové války. Dnes to na…

Rusko oznámilo vyhoštění desítek zahraničních diplomatů

18.05.2022 15:26 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo vyhoštění více než osmi desítek diplomatů tří západních…

Ruský voják obžalovaný ze zabití civilisty přiznal u soudu v Kyjevě vinu

18.05.2022 14:52 Ruský voják, obžalovaný ze zabití neozbrojeného ukrajinského civilisty, přiznal dnes u soudu v…

Rusko tvrdí, že se jim vzdalo téměř 1000 ukrajinských vojáků z Azovstalu

18.05.2022 12:20 Od pondělí se vzdalo téměř 1000 ukrajinských vojáků, kteří zůstávali v mariupolských železárnách a…

Lukašenko schválil možnost trestu smrti za pokus o terorismus

18.05.2022 10:51 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsal zákon, podle něhož nyní hrozí za pokus o spáchání…

Rusko stupňuje raketové útoky, protože se mu nedaří na bojišti, řekl…

18.05.2022 02:35 Rusko stupňuje své raketové a letecké útoky, protože se mu nedaří na bojišti. V noci na dnešek to…

83. den války: Ruské síly pokračují v útocích na východě Ukrajiny

17.05.2022 22:20 Aktualizováno Z obklíčených oceláren Azovstal v jihoukrajinském Mariupolu se evakuovalo přes 260 vojáků, včetně…

Související:

Právě se děje

reklama