Zločinecké organizace mohou využít koronavirové krize k hlubšímu průniku do evropského hospodářství. Vyplývá to ze závěrů dnešní schůzky evropské policejní služby Europol, jíž se v Římě zúčastnili zástupci pandemií nejvíce postižených evropských zemí. Informovala o tom agentura APA.
Kvůli krizi a z ní vyplývajícímu nedostatku likvidity by kriminální organizace mohly ve velkém začít přebírat podniky v problémech s pomocí peněz pocházejících z trestné činnosti. Panuje také konkrétní nebezpečí, že se mafie obohatí za pomoci lichvy - firmám či rodinám v nesnázích nabídne finanční pomoc nebo základní služby, čímž získá společenskou podporu i následně větší podíl na trhu, varoval policejní prefekt Vittorio Rizzi.
Podle něj se očekává i zesílený tlak zločineckých organizací na získávání státních zakázek, vůči čemuž se musí mít úřady v evropských zemích maximálně na pozoru.
Itálie jako první zřídila zvláštní tým, který má vypracovat strategii proti pronikání mafie do hospodářství. Dnešní jednání Europolu zorganizovala vláda v Římě zejména proto, aby podpořila výměnu informací mezi koronavirem nejvíce zasaženými zeměmi.
Zasedání se odehrálo v den, kdy italská policie provedla rozsáhlý zátah proti římskému mafiánskému klanu Casamonica. Zabavila při tom 20 milionů eur (530 milionů korun). Důvodem k razím, kterých se účastnilo na 150 policistů, jsou podezření z lichvářství, vydírání a obchodu s drogami.
Související
Policisté zakročili proti proruským hackerům. Cílili na Ukrajinu i její podporovatele
Pražská policie dopadla celosvětově hledaného Čecha. Šel po něm Europol i FBI
Aktuálně se děje
včera
Trump chce rozhodnout o tom, zda může Netflix koupit Warner Bros
včera
Nové vedení nestačí, říká pro EZ po prvním dni sjezdu Černochová. Členům poslala rázný vzkaz
včera
Trump zavede cla proti evropským zemím. Pokud mu neprodají Grónsko, od léta se zvýší
včera
Koalice SPOLU jde k ledu. Kupka ji dál rozvíjet nehodlá
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Zvrat na sjezdu ODS: Červíček se vzdal kandidatury, prvním místopředsedou je Portlík
včera
Česko pošle Ukrajině bojové letouny, slíbil podle tamních médií Pavel v Kyjevě
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Předsedou Pirátů zůstává Hřib. Pozici obhájil hned v prvním kole
včera
Piráti zvolili kompletní předsednictvo. Místopředsedy jsou Šmída i Richterová
včera
ODS hledala dokonalého šéfa. Našla ho? Jak delegáti grilovali Kupku a Ivana
včera
Další bizarní krok Okamury: Z kanceláře nechal odstranit vlajku Evropské unie
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Předsedou ODS se stal Martin Kupka
včera
Zavřené školy, teploty hluboko pod nulou. Ukrajinci čelí jedné z nejnáročnějších zim za poslední desetiletí
včera
ODS se nesmí smířit s udržovacím stylem, prohlásil Kupka. Ivan v projevu nešetřil Fialu, zkritizoval porušování slibů
včera
Fiala mluvil bez obav, že mu nedají hlas. Bilancoval i nastínil, jak vidí novou ODS
včera
Piráti volí nové vedení. Hřib se chce zaměřit na dostupné bydlení a levnější potraviny
včera
Ve Francii se rodí návrh na okamžité vystoupení z NATO
včera
Trump pohrozil uvalením cel na státy, které nesouhlasí s anexí Grónska
včera
Kdo nahradí Fialu a Hřiba? ODS a Piráti si dnes zvolí nové vedení
včera
Mrazivé počasí se vrátí do Česka. V noci se připravte na tuhou zimu
16. ledna 2026 21:55
Pekarová Adamová má po odchodu z politiky novou práci. Pomáhá známé firmě
Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová je od listopadu mimo vrcholnou politiku. Bez práce ale není. Podle nejnovějších informací se jedna z velkých nadnárodních firem rozhodla využít jejích zkušeností a kontaktů z politiky.
Zdroj: Jan Hrabě