Experti WHO doporučili vakcínu AstraZeneca

Panel expertů Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučil používat vakcínu britsko-švédské firmy AstraZeneca proti onemocnění covid-19. Učinil tak navzdory pochybnostem o její účinnosti proti takzvané jihoafrické mutaci i u pacientů nad 65 let, uvedly dnes světové agentury.

Sídlo české pobočky společnosti AstraZeneca
doporučujeme

Strategická poradní skupina expertů WHO pro imunizaci (SAGE) uvedla, že výhody vakcíny převažují nad možnými riziky. Preparát by proto měl být doporučen k širokému užití, a to také u lidí nad 65 let. Jako vhodný interval mezi první a druhou dávkou vakcíny stanovila skupina dobu osmi až dvanácti týdnů.

SAGE rovněž uvedla, že ačkoliv vyvstaly pochybnosti o účinnosti vakcíny vůči nakažlivější variantě koronaviru poprvé zaznamenané v Jihoafrické republice, "není důvod nedoporučit její užívání".

JAR v neděli zastavila očkování touto vakcínou poté, co testy provedené na malém počtu pacientů ukázaly, že látka nechrání proti mírnému a středně závažnému průběhu covidu-19 u lidí nakažených mutací koronaviru, která se v africké zemi stala dominantní. Tamní úřady oznámily, že nyní počkají na doporučení vědců, jak dál postupovat.

Pochybnosti o účinnosti vakcíny firmy AstraZeneca se objevily i v souvislosti s věkem očkovaných. Použití preparátu jen u lidí mladších 65 let doporučily zdravotnické úřady mimo jiné v Německu, Francii, Rakousku či Švédsku. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) koncem ledna doporučila schválení vakcíny AstraZeneca, aniž by určila věkovou hranici pro její použití.

Účinnost vakcíny AstraZeneca je podle agentury AFP 70 procent, což je méně než v případě vakcín firem Pfizer/BioNTech a Moderna, které mají účinnost vyšší než 90 procent. Britsko-švédská očkovací látka vyvinutá ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou nicméně využívá tradičnějších technologií, což usnadňuje její výrobu. Nemusí se také skladovat v hluboce podchlazeném stavu, čímž je vhodnější pro masové očkovací kampaně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč koronavirus mutuje a jak je to nebezpečné? Profesor prozradil víc

04.03.2021 00:01 NÁZOR - Britské zdravotnické úřady pátrají po neznámé osobě, která byla pozitivně testována na…

Terorismus ve Švédsku: Po útoku nožem osm zraněných

03.03.2021 20:47 Při dnešním útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně.…

Češky se v Norsku prokazovaly falešným testem, jdou do vězení

02.03.2021 22:04 Dvě Češky potrestal norský soud třiceti dny vězení za to, že při dvou příležitostech předložily…

Michel v Kyjevě slíbil, že EU zachová sankce vůči Rusku

02.03.2021 21:55 Evropská unie zachová sankce, které zavedla vůči Rusku kvůli jeho podpoře proruských separatistů na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama