Nemáme zdroje, postupujeme po metrech. Okupanti protiofenzívu nečekali, říká britský voják bojující za Ukrajinu

První den protiofenzívy ukrajinských ozbrojených sil proti ruským okupantům na jihu země vypálil bývalý voják britské armády Mark Ayers více než dva tisíce nábojů ze sovětského kulometu PK. Jako jeden z pouhých tří cizinců bojuje v průzkumné jednotce armády obránců v bitvě o region jižně od okupovaného Chersonu. Nyní se společně s americkým kolegou z této jednotky léčí ze zranění v oděských nemocnicích.

Pro americký zpravodajský server CNN popsal, jak intenzivní boje zde probíhají. „Jsme terčem mnoha ostřelování. Bojovali jsme velice tvrdě a podařilo se nám obsadit všechny ruské pozice, které jsme obsadit měli,“ nastínil osmačtyřicetiletý Ayers. Hned na druhý den ho zasáhlo do levé nohy několik střepin. Ostřelování zranilo další čtyři spolubojovníky z jeho jednotky.

Dle jeho slov se ukrajinským jednotkám daří postupovat i přes časté ztráty. „Postupujeme pomalu, ale jistě. Nebude to rychlé. Je to těžký, pomalý boj. Metr za metrem, pozici za pozicí. Nemáme zdroje na masivní blitzkrieg s velkým množstvím dělostřelectva a obrněných jednotek. Takže na to jdeme co nejvíce chytře. Snažíme se postupovat za cenu co nejmenších obětí,“ řekl Brit.

Zatím Ukrajinci oznámili osvobození několika menších osad v Chersonské oblasti. Experti z britských tajných služeb vysvětlili, že se podařilo naplnit stupeň taktického překvapení. Původně okupanti totiž nečekali, že nějaké protiofenzívě vůbec budou čelit. Únorový „blitzkrieg“ měl Rusům zajistit rychlé obsazení Kyjeva a kompletní kapitulaci Ukrajiny, s následným dosazením loutkové vlády.

Ayers, který je původem z Londýna, bojuje po boku bývalého amerického mariňáka Michaela Zafer Ronina. Ten byl minulý týden při protiofenzívě rovněž zraněn. Místo nohy, jako v případě jeho britského kolegy Ayerse, ho střepiny zasáhly do hlavy, břicha a ruky. Dvojice se původně seznámila při boji po boku kurdských milicí v Sýrii. Nyní se léčí v nemocnicích v Oděse, která leží na jižním pobřeží Černého moře, poblíž něhož probíhají rovněž těžké boje.

Ronin je od Ayerse podstatně mladší, i přesto jsou z však nich přátelé. „Morálka ukrajinských vojáků na frontové linii je pořád docela vysoká. Alespoň v kontrastu s ruskými silami, které se zdají být trochu neprofesionální a neorganizované,“ myslí si čtyřiatřicetiletý rodák z Kansasu.

pic.twitter.com/Km00wrXKjN

— Mark Ayres (@MarkOreally) May 28, 2022

Oba muži se připojili k ukrajinským silám původně jako dobrovolníci. Později podepsali tříletý kontrakt. Nyní jsou z nich placení vojáci ukrajinských ozbrojených sil. „Připojil jsem se k obráncům, protože mě inspiroval duch ukrajinského lidu. Z mé strany to byla volba mezi dobrem a zlem. Šlo o nevyprovokovaný útok na suverénní zemi. K žádnému ruskému vojákovi nechovám jakékoli sympatie,“ vysvětlil své rozhodnutí Brit.

Největší výzvou pro ně na bojišti je přečíslení, kterému čelí ze strany okupačních vojsk. „Jednotky na přední linii jsou dobře vybavené krátkými zbraněmi a mají dostatek nábojů. Chybí jim však těžší zbraně, jako například děla nebo tanky,“ dodal Ayers. Zbraně z USA či NATO, jako například raketomety HIMARS nebo protitankové systémy Javelin ukázaly i přes své omezené počty na bojišti svou velkou sílu. „Stejně to ale nestačí na vyrovnání palebné síly protivníka. Neustále nás tlačí svým dělostřelectvem,“ pokračoval bývalý britský voják.

Vysvětlil také, že právě dělostřelectvo ruských ozbrojených sil je pro obránce nejtvrdším oříškem. „Dělají nám to o mnoho těžší. Navíc pancíře, které mají, jsou daleko lepší. Naše údery jsou daleko více chirurgické, ale také omezené,“ řekl Ayers.

„Ofenzíva byla podle ukrajinských úřadů záměrně vysoce metodickou operací, která měla za úkol oslabit ruské síly a jejich logistiku. Ukrajinci tento způsob upřednostnili před okamžitým ziskem velkých území,“ vysvětlil minulý víkend Institute for the Study of War (ISW).

Ayersovi se díky jeho bílému plnovousu mezi jeho ukrajinskými spolubojovníky přezdívá „dědeček“. Přesto si však dokázal i u mladších z nich vybudovat důvěru. „Jakmile člověka vidí v bitvě a vidí, že s nimi zůstává, tak poznají, že jde o schopného vojáka a má od nich respekt velmi brzy,“ přiblížil Ayers.

Po návratu do bojů se cítí, jako by mu boje vrátily smysl života. „Doma v Británii jsem nic. Jsem pouhý stařec, který si někde pronajme pokoj. Tady jsem ale voják bojující za něco dobrého. Můj syn je na mě pyšný,“ doplnil Brit. Oba zranění vojáci se nyní chtějí vrátit do bezpečí jejich domovů. Po rekonvalescenci se ale oba co nejdříve vrátí do boje. „Jakmile se celý uzdravím, tak se vrátím. Zřejmě tak za tři až čtyři týdny,“ uvedl Američan Ronin. Jeho kolega Ayers ho doplnil, že se vrátí zpět, protože je voják.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Stadion Realu Madrid

Trnitá cesta k přestupu do Realu Madrid je u konce. Mbappé se podle médií upsal Bílému baletu

Několik posledních let se neustále spekulovalo o možném odchodu francouzského útočníka Kyliana Mbappého z Paris Saint Germain do Realu Madrid. Naposledy se o tom začalo zase mluvit minulý týden a nyní má být podle médií transfer prakticky domluven. Uskuteční se až po skončení právě probíhající sezóny 2023/24, kdy mu končí smlouva s aktuálním pařížským zaměstnavatelem a stane se tak volným hráčem.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové nadále přijímají munici od KLDR. Američané odhalili rozsah pomoci

Severokorejci už od loňského září dodali Rusku více než 10 tisíc kontejnerů s municí a dalším vojenským materiálem, oznámilo americké ministerstvo zahraničí v pátek. Například balistické střely již Moskva použila k útokům na Ukrajinu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy