Koronavirus v Rusku: Pandemie se dál zhoršuje, některé nemocnice jsou zcela plné

V Rusku se za uplynulý den koronavirem nakazilo 13.754 lidí, informuje dnes agentura Interfax s odkazem na ruský operativní štáb. Dalších 286 nemocných s covidem-19 zemřelo, což je dosavadní rekord, upozorňuje agentura Reuters. V Moskvě se budou muset návštěvníci nočních podniků nově registrovat přes QR kódy či telefonní číslo.

Ilustrační foto
doporučujeme

Počet infikovaných koronavirem se v Rusku po příznivém vývoji v létě začal opět zvyšovat na začátku září, začátkem října již úřady hlásily okolo 10.000 nových případů denně. Zatím rekordní denní přírůstek infekcí, tedy 14.321 případů, oznámilo Rusko ve středu.

V Moskvě, kde je situace nejhorší, se budou od 19. října návštěvníci barů a klubů otevřených mezi půlnocí a šestou hodinou ranní muset registrovat naskenováním QR kódu či odesláním textové zprávy. Starosta Moskvy Sergej Sobjanin podle serveru Meduza vysvětlil, že tento mechanismus sám o sobě šíření koronaviru nezabrání, lidé však budou snáz dosažitelní, pokud se ukáže, že se v klubu vyskytly případy infekce. V hlavním městě musí také 30 procent všech zaměstnanců firem z domova, za nedodržení hrozí postihy.

Vicepremiérka Taťjana Golikovová ve středu ujistila, že situace s koronavirem je zvládnutelná a nevyžaduje přijetí сeloplošných omezujících opatření. Například v Moskvě, kde je situace nejhorší, však musí pracovat nejméně 30 procent všech zaměstnanců firem z domova, za nedodržení hrozí postihy.

Naopak ministr zdravotnictví Michail Muraško situaci označil za velice napjatou a ministerstvo informovalo o tom, že lůžka pro pacienty s koronavirem jsou zaplněna z 90 procent. Podle analýzy listu Kommersant jsou místa v nemocnicích pro nemocné s covidem-19 v některých regionech dokonce zaplněna zcela.

Jak ale podle Kommersantu upozornil náměstek ministra zdravotnictví Oleg Gridněv, k nedostatku lůžek přispívá také to, že je hospitalizována i značná část pacientů s lehkým průběhem nemoci, kteří by se přitom ideálně měli léčit ambulantně.

V zemi s přibližně 146 miliony obyvatel se zatím nakazilo necelých 1,35 milionu lidí, infekci podlehlo 23.491 z nich. Z hlediska celkového počtu nakažených je Rusko stále čtvrtou nejvíce zasaženou zemí na světě po Spojených státech, Indii a Brazílii. Ruské úřady ve středu schválily druhou ruskou vakcínu proti koronaviru. Očkovací preparát nese název EpiVakKorona a vytvořilo ho sibiřské středisko Vektor.

Na Ukrajině se koronavirus nově prokázal u 5062 lidí a dalších 73 pacientů s covidem-19 zemřelo, píše server Ukrajinska pravda. Nejvíce případů má hlavní město Kyjev a Charkovská oblast na východě země. Od začátku pandemie se v zemi s přibližně 42 miliony obyvatel nakazilo přes 280.000 lidí, z nichž více než 5300 nákaze podlehlo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nakažených v Rusku strmě přibývá. Putin slíbil, že restrikce nebudou,…

27.10.2020 09:36 Rusko dnes oznámilo 16.550 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 320 úmrtí za uplynulý den…

Jak chránit ekonomiku v druhé vlně pandemie? Profesor má čtyři doporučení

27.10.2020 00:01 NÁZOR - V mnoha západních zemích roste počet nakažených koronavirem, například Británie, Francie a…

Baku a Jerevan se vzájemně obviňují z porušování nového příměří

26.10.2020 21:43 Aktualizováno Arménie a Ázerbájdžán se již vzájemně obvinily z "hrubého porušování" nového příměří v bojích o…

Velká Británie má přes 20 tisíc nově nakažených, část země čeká zpřísnění

26.10.2020 20:21 Británie zaregistrovala 20.890 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, tedy o něco více než v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama