Reakce představitelů NATO na rozhodnutí Ruska zastavit práci diplomatických misí v Bruselu a Moskvě podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova svědčí o tom, že si je aliance vědoma toho, že zaujala vůči Rusku předem ztracenou pozici. Podle agentury TASS ministr dodal, že první krok ke zlepšení vztahů musí udělat NATO.
"Myslím si, že v takových prohlášeních a hodnoceních západních představitelů je cítit na jedné straně pochopení toho, že jejich pozice je ztracená, a na druhé straně touha někoho vinit a nedostatek diplomatické kultury," prohlásil šéf ruské diplomacie podle agentury TASS.
Moskva podle něj vychází z toho, že první krok ke zlepšení vztahů musí učinit Severoatlantická aliance. "Protože jsme nikdy nezačali zhoršovat naše vztahy ani s NATO, ani s EU, ani s žádnou jinou zemí na Západě nebo s jakoukoli jinou oblastí světa," prohlásil Lavrov.
Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova Rusko nebude současným stavem vztahů s NATO trpět. "Nebudeme tím trpět, protože jsme s NATO stejně žádný dialog nevedli," řekl Peskov. Dodal, že nyní je vlastně "ve skutečnosti stav věcí de facto formalizován de iure".
"Ve skutečnosti neexistovaly žádné vztahy, žádný dialog, naopak NATO deklarovalo svůj záměr všemožně zadržovat Rusko a podpořilo tato slova konkrétními činy. Taková poslední kapka bylo vyhoštění našich diplomatů, kteří pracovali v Bruselu," uvedl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.
Lavrov v pondělí oznámil, že Rusko od 1. listopadu zastaví práci svého zastoupení u Severoatlantické aliance v Bruselu a totéž bude platit pro vojenskou misi NATO v Moskvě. Rozhodnutí zdůvodnil jako odvetný krok za zrušení akreditace osmi pracovníků ruského zastoupení u aliance v Bruselu před dvěma týdny.
Související
Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce
Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš
Aktualizováno před 24 minutami
Na Ministerstvu životního prostředí zasahuje policie. Na budovu vylezli aktivisté
před 32 minutami
Obětí teroristického útoku v Austrálii je i přítelkyně Čaputové
Aktualizováno před 56 minutami
OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD
před 1 hodinou
Fiala předal Babišovi klíč od korunovačních klenotů, místo dopisu dostal osmdesátistránkový dokument
před 2 hodinami
Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog
před 3 hodinami
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
před 3 hodinami
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
před 5 hodinami
Inverzní charakter počasí přinesou i další dny, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. a Camilla ukázali na fotku z Říma. Vánoční pohlednice vznikla i letos
včera
Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem
včera
Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak
včera
Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici
včera
Piráty čeká celostátní fórum. Hřib by měl být potvrzen jako předseda
včera
Ztracenému chlapci šlo nejspíš o život. Policie předpokládá, že byl unesen
včera
Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce
včera
Skvělá zpráva od policistů. Pohřešovaný dvanáctiletý chlapec se konečně našel
včera
Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese
včera
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
včera
Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney
Nového i končícího českého premiéra zasáhla zpráva o tragické střelbě v australském Sydney, kterou nepřežilo nejméně 12 lidí. Podle Andreje Babiše (ANO) došlo k odpornému a ničím neospravedlnitelnému teroristickému činu. Petr Fiala (ODS) označil útok za akt čirého zla.
Zdroj: Jan Hrabě