Na Ukrajině bylo pro dnešek dojednáno devět humanitárních koridorů, které mají sloužit k evakuaci civilistů, mimo jiné i těch, kteří se budou snažit dostat osobními auty z obléhaného města Mariupol. Informovala o tom ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková.
Pět z koridorů má podle vicepremiérky vést z Luhanského regionu na východě země, který je terčem intenzivního ostřelování. Obyvatelé Mariupolu, Berďansku, Tokmaku a Enerhodaru byly podle ukrajinské vicepremiérky vyzváni, aby se připravili na opuštění oblasti ve svých soukromých vozidlech.
Otevření devíti humanitárních koridorů bylo dojednáno i v pátek. Z konfliktních oblastí se ten den podařilo evakuovat 2864 lidí.
Z Ukrajiny uprchly před ruskou invazí více než 5 milionů lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva a půl milionu Ukrajinců.
V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.
Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Více než 700.000 lidí odešlo do Rumunska, přes 400.000 do Moldavska. Do Česka za první měsíc ruské invaze přišlo přes 300.000 lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.
Podobný počet lidí zamířil i na Slovensko či do Německa, kde dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.
Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Zhruba 100.000 příchozích uprchlíků pak hlásí Rakousko a více než 50.000 Itálie. Skutečné počty ale mohou být vyšší.
Související
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, prohlásil Putin. Chce jednat s jednou konkrétní osobou z Evropy
Trump vyhlásil třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Severní Korea schválila plán jaderného útoku, pokud dojde k atentátu na Kim Čong-una
před 3 hodinami
Sjezd sudetských Němců v Brně tříští politiky. Zbytečné otevírání starých ran, varuje Havlíček
před 4 hodinami
Chaos, šílenství... Česko má mezinárodní ostudu, o excesu slavistických fanoušků píše celý svět
před 6 hodinami
Evakuace MV Hondius bude trvat do pondělí. Pak na lodi zůstane 30 lidí
před 6 hodinami
Fanoušek, jenž napadl Surovčíka, už se do Edenu nepodívá. Chorý s Douděrou si budou hledat angažmá
před 6 hodinami
Disciplinární komise vynese verdikty nad pražským derby v úterý. Slibuje přísné tresty
před 6 hodinami
Podle titulárního sponzora ligy přichází český fotbal o důvěryhodnost
před 6 hodinami
Slavia dočasně uzavře Tribunu sever, potrestala tvrdě i hříšníky z kádru. Po výtržnících bude chtít klub náhradu škod
před 7 hodinami
Írán poslal USA odpověď na návrh mírového plánu
před 8 hodinami
Motoristé balancují na hraně vstupu do Sněmovny. Macinka je nadšený
před 9 hodinami
Vyústění dlouhodobé nenávisti. Sparta se poprvé vyjádřila k excesu slavistických fanoušků
před 11 hodinami
Je to hnus, komentují politici sobotní skandál slavistických fanoušků
před 12 hodinami
Slavia oznámila okamžité uzavření Tribuny Sever. Po fanoušcích bude žádat náhradu škody
před 13 hodinami
Íránské revoluční gardy pohrozily útoky na americké cíle
před 14 hodinami
Ostuda českého fotbalu: Slávisté během utkání napadli hráče Sparty, případ řeší policie i disciplinární komise
před 14 hodinami
Loď MV Hondius zakotvila u španělského ostrova Tenerife. Evakuace začala
před 16 hodinami
Počasí: Česko příští týden zasáhne citelné ochlazení a déšť, místy i nasněží
včera
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, prohlásil Putin. Chce jednat s jednou konkrétní osobou z Evropy
včera
Stojí USA opravdu o dohodu? Vždy, když je na stole, rozhodnete se jinak, zní z Íránu
včera
Evropské státy zahájily rozsáhlou operaci na záchranu občanů z lodi MV Hondius
Evropské státy zahájily rozsáhlou operaci na záchranu svých občanů z výletní lodi MV Hondius, na jejímž palubě propukla nákaza nebezpečným hantavirem. Francie, Německo, Belgie, Irsko a Nizozemsko vysílají speciální letadla na ostrov Tenerife, kde má plavidlo v nejbližší době zakotvit. Ostatní unijní občany přepraví dvě dodatečná letadla vyslaná Evropskou unií, zatímco Spojené státy a Británie připravují vlastní evakuační plány.
Zdroj: Libor Novák