Novým šéfem britských labouristů je Keir Starmer. Razí jinou politiku než Corbyn

Novým lídrem britských labouristů byl zvolen Keir Starmer. Nástupce Jeremyho Corbyna v pozici šéfa opozice byl v minulosti ředitelem veřejné prokuratury a vystupoval proti brexitu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Starmer, jenž se při své kandidatuře pokusil spojit levicové podporovatele Corbyna i centristické členy strany, ve volebním klání porazil Rebeku Longovou-Baileyovou, která patřila ke Corbynovým spojenkyním. Třetí skončila poslankyně Lisa Nandyová, informuje BBC.

Starmerovou zástupkyní byla zvolena dosavadní stínová ministryně školství Angela Raynerová.

Labouristé pod vedením Corbyna v prosincových předčasných volbách do Dolní sněmovny utrpěli nejtěžší porážku od roku 1935. Podle agentury DPA znamená volba Starmera odklon labouristů od Corbynova levicového kurzu z posledních let.

Starmer, který přebírá vedení strany s okamžitou platností, uvedl, že bude s konzervativní vládou premiéra Borise Johnsona konstruktivně spolupracovat v oblastech, kde to bude vhodné. "Důvod, když tak učiníme, je stejný jako v případě vlády - chránit životy," řekl.

Až v Británii pomine koronavirová krize a uvolní se nemocniční lůžka, bude podle Starmera potřeba vybudovat spravedlivější společnost, kde budou pracovníci v "první linii" dostávat slušné platy a budou mít v životě více šancí. "V jejich odvaze, obětování a statečnosti vidíme lepší budoucnost. Tato krize v nás všech povzbudila houževnatost a lidského ducha," dodal.

Starmer byl odpůrcem brexitu

Právník a politik Starmer byl ve stínovém kabinetu Corbyna ministrem pro brexit a před referendem o odchodu Británie z Evropské unie v roce 2016 se stavěl proti brexitu. Patří k umírněnému křídlu strany a řadil se k hlavním hlasům, které i po referendu prosazovaly další lidové hlasování. Podle některých stranických kolegů měl Starmer kvůli svému postoji spoluvinu na katastrofální porážce labouristů v loňských prosincových volbách. Odchod Británie z Evropské unie má však nyní za uzavřený a nevolal ani po prodloužení pobrexitového přechodného období.

Labouristé dosáhli v parlamentních volbách z loňského 12. prosince nejhoršího výsledku od roku 1935. Obsadili v Dolní sněmovně jen 202 křesel, zatímco vítězní konzervativci premiéra Borise Johnsona získali 365 mandátů. Corbyn v reakci oznámil, že do dalších voleb již stranu nepovede. Výzvy k okamžité rezignaci na funkci stranického lídra ale nevyslyšel.

Starmer se zaměřuje na problematiku lidských práv. V letech 2008 až 2013 působil jako šéf veřejné prokuratury. V roce 2002 získal od britské královny Alžběty II. čestný titul Queen´s Counsel, který je udělován úspěšným právníkům s alespoň desetiletou praxí. Poslancem je od roku 2015, od září 2015 do června 2016 byl stínovým ministrem pro přistěhovalectví. Mluvilo se o něm jako o kandidátovi na lídra strany již ve volbách v roce 2015, Starmer ale tehdy svoji kandidaturu vyloučil s odvoláním na svoje nedostatečné politické zkušenosti.

Podle průzkumů agentur patřil k favoritům na post šéfa labouristů, svoji kandidaturu oznámil letos počátkem ledna. "Věřím, že jiná budoucnost je možná - ale musíme za ni bojovat," napsal Starmer na twitteru. Uvedl také, že labouristé musí naslouchat lidem, pokud chtějí obnovit jejich důvěru ve stranu. K současné krizi způsobené koronavirem, v níž Británie čelí kritice za nedostatek ochranných pomůcek a také kvůli relativně pomalému testování pacientů, na twitteru uvedl, že Británie je v tomto ohledu "na míle vzdálená tomu, kde potřebujeme být".

Narodil se 2. září 1962 v londýnském obvodě Southwark. Vystudoval právo na univerzitě v Leedsu a poté absolvoval postgraduální studium na Oxfordské univerzitě. V roce 2014 obdržel titul rytíře-komandéra britského vojenského Řádu lázně. V roce 2017 byl jmenován do Státní rady (Privy Council), která je hlavním poradním orgánem královny. Starmer je ženatý, má dvě děti.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie má 47 tisíc úmrtí na covid-19, píše Reuters. Oficiální statistika…

26.05.2020 13:40 Aktualizováno Bilance epidemie covidu-19 v Británii dnes překročila 47.000 mrtvých. Napsala to agentura Reuters…

Rusko opět hlásí rekordní denní nárůst úmrtí

26.05.2020 10:51 Rusko dnes oznámilo 174 úmrtí s covidem-19 během uplynulých 24 hodin, což je rekordní denní nárůst,…

Politolog: Trump chce jednat z pozice síly, nastává nová strategická…

26.05.2020 00:01 NÁZOR - Americký prezident Donald Trump je často obviňován z nepředvídatelnosti, ale v mnoha…

V Británii zemřelo dalších 121 lidí s covidem-19, trend je ale příznivý

25.05.2020 20:54 Počet mrtvých s koronavirem v Británii za den vzrostl o dalších 121 na 36.914. Vyplývá to z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy