Novým šéfem britských labouristů je Keir Starmer. Razí jinou politiku než Corbyn

Novým lídrem britských labouristů byl zvolen Keir Starmer. Nástupce Jeremyho Corbyna v pozici šéfa opozice byl v minulosti ředitelem veřejné prokuratury a vystupoval proti brexitu.

Starmer, jenž se při své kandidatuře pokusil spojit levicové podporovatele Corbyna i centristické členy strany, ve volebním klání porazil Rebeku Longovou-Baileyovou, která patřila ke Corbynovým spojenkyním. Třetí skončila poslankyně Lisa Nandyová, informuje BBC.

Hear from @Keir_Starmer – our new Leader. #LabourLeadership pic.twitter.com/xdIFQKNOy9

— The Labour Party (@UKLabour) April 4, 2020

Starmerovou zástupkyní byla zvolena dosavadní stínová ministryně školství Angela Raynerová.

Labouristé pod vedením Corbyna v prosincových předčasných volbách do Dolní sněmovny utrpěli nejtěžší porážku od roku 1935. Podle agentury DPA znamená volba Starmera odklon labouristů od Corbynova levicového kurzu z posledních let.

Starmer, který přebírá vedení strany s okamžitou platností, uvedl, že bude s konzervativní vládou premiéra Borise Johnsona konstruktivně spolupracovat v oblastech, kde to bude vhodné. "Důvod, když tak učiníme, je stejný jako v případě vlády - chránit životy," řekl.

Až v Británii pomine koronavirová krize a uvolní se nemocniční lůžka, bude podle Starmera potřeba vybudovat spravedlivější společnost, kde budou pracovníci v "první linii" dostávat slušné platy a budou mít v životě více šancí. "V jejich odvaze, obětování a statečnosti vidíme lepší budoucnost. Tato krize v nás všech povzbudila houževnatost a lidského ducha," dodal.

Starmer byl odpůrcem brexitu

Právník a politik Starmer byl ve stínovém kabinetu Corbyna ministrem pro brexit a před referendem o odchodu Británie z Evropské unie v roce 2016 se stavěl proti brexitu. Patří k umírněnému křídlu strany a řadil se k hlavním hlasům, které i po referendu prosazovaly další lidové hlasování. Podle některých stranických kolegů měl Starmer kvůli svému postoji spoluvinu na katastrofální porážce labouristů v loňských prosincových volbách. Odchod Británie z Evropské unie má však nyní za uzavřený a nevolal ani po prodloužení pobrexitového přechodného období.

Labouristé dosáhli v parlamentních volbách z loňského 12. prosince nejhoršího výsledku od roku 1935. Obsadili v Dolní sněmovně jen 202 křesel, zatímco vítězní konzervativci premiéra Borise Johnsona získali 365 mandátů. Corbyn v reakci oznámil, že do dalších voleb již stranu nepovede. Výzvy k okamžité rezignaci na funkci stranického lídra ale nevyslyšel.

Starmer se zaměřuje na problematiku lidských práv. V letech 2008 až 2013 působil jako šéf veřejné prokuratury. V roce 2002 získal od britské královny Alžběty II. čestný titul Queen´s Counsel, který je udělován úspěšným právníkům s alespoň desetiletou praxí. Poslancem je od roku 2015, od září 2015 do června 2016 byl stínovým ministrem pro přistěhovalectví. Mluvilo se o něm jako o kandidátovi na lídra strany již ve volbách v roce 2015, Starmer ale tehdy svoji kandidaturu vyloučil s odvoláním na svoje nedostatečné politické zkušenosti.

Podle průzkumů agentur patřil k favoritům na post šéfa labouristů, svoji kandidaturu oznámil letos počátkem ledna. "Věřím, že jiná budoucnost je možná - ale musíme za ni bojovat," napsal Starmer na twitteru. Uvedl také, že labouristé musí naslouchat lidem, pokud chtějí obnovit jejich důvěru ve stranu. K současné krizi způsobené koronavirem, v níž Británie čelí kritice za nedostatek ochranných pomůcek a také kvůli relativně pomalému testování pacientů, na twitteru uvedl, že Británie je v tomto ohledu "na míle vzdálená tomu, kde potřebujeme být".

Ministers have consistently failed to explain why we are miles behind where we need to be on testing for coronavirus. We need answers and we need solutions - and we need them now. https://t.co/LJcVCNmr5y

— Keir Starmer (@Keir_Starmer) March 31, 2020

Narodil se 2. září 1962 v londýnském obvodě Southwark. Vystudoval právo na univerzitě v Leedsu a poté absolvoval postgraduální studium na Oxfordské univerzitě. V roce 2014 obdržel titul rytíře-komandéra britského vojenského Řádu lázně. V roce 2017 byl jmenován do Státní rady (Privy Council), která je hlavním poradním orgánem královny. Starmer je ženatý, má dvě děti.

Související

Keir Starmer

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců

Až 7 000 afghánských občanů, kteří spolupracovali s britskými silami během dvacetiletého konfliktu v Afghánistánu, bylo tajně přemístěno do Spojeného království v rámci operace, kterou britská vláda donedávna držela v naprosté tajnosti. Skandál se týká masivního úniku osobních údajů téměř 20 000 Afghánců, k němuž došlo vinou nepozorného zacházení s citlivými informacemi. Po zrušení soudního superinzultu se nyní celá aféra dostává na veřejnost.
Keir Starmer (labouristi)

Keir Starmer čelí krizi druhého roku vlády. Nespokojenost s ním prudce stoupá

Britský premiér Keir Starmer vstupuje do druhého roku ve funkci za mimořádně složitých okolností. Po vítězství v loňských parlamentních volbách, které skončily historickým sesazením konzervativců, čelí lídr labouristů narůstající nespokojenosti ve vlastní straně i v široké veřejnosti. Jak ukazuje poslední politický vývoj, naděje na rychlé změny se rychle vytrácejí a nálada v zemi se zhoršuje.

Více souvisejících

Keir Starmer (labouristi) Labouristická strana (VB) Velká Británie Jeremy Corbyn

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

Barack Obama, prezident USA

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR

Zatímco současný prezident Donald Trump opět rozvířil debatu o možnosti zničit severokorejský jaderný arzenál, málokdo ví, že první seriózní plány na takový útok vznikly už během vlády Baracka Obamy. Dlouho před Trumpovou „ohnivou a zuřivou“ rétorikou se Obama obával, že Severní Korea brzy získá schopnost zaútočit na americká města mezikontinentálními raketami – a pověřil Pentagon, aby připravil plán útoku. Ten však nikdy nesplnil očekávání.

před 3 hodinami

Prezident Trump

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky

Šéf Bílého domu Donald Trump si po měsících váhání začíná uvědomovat to, co jiní poznali dávno: že s Moskvou nelze jednat jako s důvěryhodným partnerem. Ruský prezident Vladimir Putin pokračuje v ničení Ukrajiny a zároveň zrazuje i vlastní spojence, jak ukázal nedávný případ Íránu. Tento vzorec se opakuje již desítky let – využití pro vlastní prospěch a následné opuštění. Od Afghánistánu přes Sýrii až po Arménii platí, že důvěra v Kreml vede nevyhnutelně ke katastrofě.

před 3 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům

Evropská komise zvažuje novou vlnu odvetných opatření vůči rozsáhlým clům, která americký prezident Donald Trump zavedl proti evropskému exportu. Poté, co Brusel téměř vyčerpal možnosti odvetných tarifů na zboží, se nyní zaměřuje na oblast služeb a veřejných zakázek, uvedli diplomaté po pondělním jednání ministrů obchodu EU.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti

Ruské jednotky v posledních týdnech zaznamenaly menší, ale strategicky významné úspěchy na východě Ukrajiny, přičemž podle analytiků se tím zvyšuje riziko pro důležité ukrajinské opěrné body. Tento vývoj přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump oznámil 50denní lhůtu před možným uvalením sekundárních sankcí na Rusko – krok, který podle expertů Kremlu poskytuje čas k dalšímu posílení pozic i diplomacie. 

před 5 hodinami

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

před 6 hodinami

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

před 8 hodinami

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Tesla, ilustrační foto

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem

Automobilka Tesla se ocitla pod tlakem poté, co její zakladatel Elon Musk otevřeně zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa, což vedlo k razantnímu omezení státní podpory pro ekologický průmysl. Podle analýzy Sky News tak firma může přijít o miliardy dolarů ze státních subvencí, které dosud tvořily klíčovou součást jejího obchodního modelu.

před 13 hodinami

včera

Může se to táhnout roky. Po smrti horolezkyně Kolouchové nastal nový problém

Nový problém vyvstal v případu zesnulé horolezkyně Kláry Kolouchové. Ačkoliv panuje přesvědčení, že je Češka po smrti, zatím nebyla prohlášena za mrtvou. To klidně může trvat několik let, upozorňují experti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy