Otrávení Navalného: Může být zlomem ve vztahu Ruska se Západem?

NÁZOR - Ruský protikorupční aktivista a opoziční politik Alexej Navalnyj zůstává v umělém spánku v berlínské nemocnici, přičemž tamní lékařský tým oznámil nález inhibitoru cholinestarázy v jeho těle, rekapituluje politolog Nikolas Gvosdev v komentáři pro server National Interest. Profesor z U.S. Naval War College si pokládá otázku, zda tato událost povede k většímu zlomu ve vztazích Ruska se Západem.

Moskevský kreml

Cynický přístup

Zmíněné látky, které ovlivňují fungování nervového systému, se nacházejí v pesticidech, lécích a nervových jedech, upozorňuje profesor. Přiznává, že není toxikolog, ale považuje za vysoce nepravděpodobné, že by se do Navalného těla dostaly náhodou - spíše byly mu byly záměrně podány.

Německá kancléřka Angela Merkelová poskytla Navalnému policejní ochranu a vyzvala ruskou vládu a ruského prezidenta Vladimira Putina k zahájení plného a přesvědčivého vyšetřování Navalného případu, v čemž ji následovali další evropští politici i americká administrativa, připomíná politolog. Dodává, že incident zapadá do modelu podivných útoků - z nich některé byly smrtelné - proti osobám považovaným za odpůrce Kremlu.

Navíc, k události dochází v průběhu politické krize v Bělorusku a při množících se obviněních, že Moskva vede proti západním zemím podvratné aktivity, ať již v podobě údajného vypsání finanční odměny za zabité západní vojáky v Afghánistánu či pokusů o ovlivnění nadcházejících prezidentských voleb v USA, upozorňuje Gvosdev. Podotýká, že nedávno také došlo k incidentu mezi americkými a ruskými vojáky na severovýchodě Sýrie.

"Na jednu stranu může Navalného případ spolu s dalším vývojem značit konec jakýchkoliv posledních pokusů dosáhnout urovnání s Putinovou vládou," míní odborník. Za klíčové považuje to, zda kauza povede ke změně německého postoje k plynovodu Nordstream-2.

Až do minulého týdne Německo silně kritizovalo americké snahy dotlačit evropské firmy k zastavení angažmá v projektu, kterými se Washington snaží zabránit posílení ruské schopnosti obcházet při dodávkách plynu do Evropy Ukrajinu i jejich celkovému navýšení, vysvětluje profesor. Táže se, zda Navalného případ poskytne německému establishmentu záminku k odmítnutí plynovodu, aniž by to vypadalo, že se Berlín sklání před tlakem americké administrativy.

Naopak, především za situace, kdy se Navalnyj uzdraví a nebude mít větší trvalé následky, se volání po vyšetření jeho otravy a ctění principů prokázání viny na základě důkazů může stát omluvou pro pasivitu a hledání cest jak se vyhnout dalším protiruským sankcím, naznačuje Gvosdev. Pokládá otázku, zda vůbec k nějaké větší reakci dojde.

Politolog odkazuje na německého komentátora Jense Theraua, který očekává návrat do normálu a tvrdší postoj Německa vůči Rusku, ne-li další sankce nevidí jako pravděpodobný vývoj, stejně jako možnost, že Rusko pomůže Navalného kauzu osvětlit, což je sice cynické, ale charakteristické pro současnou dobu.

"Pro německou obchodní lobby jsou vztahy s Moskvou příliš důležité, aby byly obětovány na oltáři moralismu," píše expert. Domnívá se, že nejspíše nastane politický pat.

Čekání na Putinův odchod

Navalnyj na pokraji smrti, útoky na západní vojáky v Afghánistánu a ruské zásahy do amerických voleb znemožní jakémukoliv americkému politikovi mluvit o potřebě nových pokusů o spolupráci s Ruskem, soudí politolog. Dodává, že zároveň tyto záležitosti nepředstavují z pohledu Spojených států a jejich evropských partnerů existenční hrozbu, která by stála za riziko velkého rozkolu.   

Události letošního roku z dlouhodobého hlediska budou zřejmě značit, že Rusko zintenzivňuje velmocenské soupeření se Spojenými státy a že si Kreml uvědomuje, jakou Achillovu patu pro něj představuje domácí politika, tvrdí Gvosdev. Stejně tak se podle něj ukazuje, že Moskva je ochotná v tomto soupeření se Západem zvyšovat sázky.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Věcí, která profesora na zprávách o odměně vypsané na vojáky v Afghánistánu vždy zarážela, je skutečnost, že záležitost zpochybňuje klíčový předpoklad americké politiky vůči Rusku, kterým je existence jistých společných zájmů, například boj proti islamistickým hnutím. Podle této myšlenky budou obě země v daných oblastech spolupracovat, přičemž Rusko potřebuje americkou součinnost natolik, že si Washington může celkem beztrestně dovolit postavit se zájmům Kremlu v jiných oblastech.

"Koneckonců, společný postoj proti Talibanu byl jedním ze základů úvodního americko-ruského partnerství ve dnech po 11. září," připomíná autor komentáře. Míní, že nyní jsme se ale ocitli v klasické slepé uličce a je jasné, že Spojené státy na prahu třetí dekády nebudou s Putinovou vládou spolupracovat a stále více určujícím principem americké politiky se stane čekání na pád ruského režimu nebo na jeho oslabení.

Naopak pro ruské strategické kruhy bude určující snaha demonstrovat, že Západ nemá na výběr a musí s Ruskem spolupracovat i za současné vlády, protože jinak zaplatí značnou cenu, uzavírá Gvosdev.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

NÁZOR: Zavádějící čísla. Virus se nešíří hlavně mezi očkovanými, tvrdí…

18.09.2021 00:01 Z více než 554 tisíc nových případů nákaz dospělých virem SARS-CoV-2 zaznamenaných v Anglii ve…

Švýcarsko zavádí povinný test pro neočkované cestovatele

17.09.2021 18:01 Lidé vstupující do Švýcarska, aniž by byli očkováni proti covidu-19 nebo prodělali nemoc, se budou…

Ukrajina protestuje proti volbám na Krymu, který v roce 2014 obsadilo Rusko

17.09.2021 13:26 Ukrajina se ohradila proti tomu, že se na Krymu, který jí v roce 2014 zabralo Rusko, nyní konají…

V Rusku začaly parlamentní volby, Apple a Google odstranily aplikaci…

17.09.2021 11:55 Voliči v Rusku dnes prvním dnem hlasují v parlamentních volbách, které skončí v neděli. Kvůli…

Zemřel Sir Clive Sinclair, vynálezce kalkulačky a otec počítačů

17.09.2021 08:20 Britský vynálezce Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky a přispěl k rozšíření…

Faerská vláda prověří tradiční lov. Lidé usmrtili nebývale mnoho delfínů

16.09.2021 20:25 Vláda Faerských ostrovů prověří tradiční lov kytovců, při kterém místní lidé v neděli usmrtili více…

V Putinově okolí onemocněly koronavirem desítky lidí

16.09.2021 10:38 Ruský prezident Vladimir Putin sdělil, že v jeho okolí onemocněly covidem-19 desítky lidí, a že…

Putin je efektivnější než Sputnik V, tvrdí Kreml při 18 tisících…

15.09.2021 18:08 Ruský operativní štáb dnes oznámil 18.841 potvrzených případů koronaviru za poslední den a 792…

Johnson mění ministry. Raab končí v čele diplomacie

15.09.2021 17:51 Britský premiér Boris Johnson dnes zahájil dlouho očekávanou reorganizaci svého kabinetu. Ve funkci…

Související:

Právě se děje

reklama