Po akcích na podporu Navalného zahájily ruské úřady 67 stíhání

Od 23. ledna zahájily ruské úřady nejméně 67 trestních stíhání v souvislosti s protestními akcemi na podporu ruského opozičního přestavitele Alexeje Navalného. Dnes o tom napsal informační portál Nastojaščeje vremja s odkazem na ruský mediální projekt OVD-Info, který sleduje policejní zásahy. Od ledna bylo na ruských protestních akcích podle stejného zdroje zadrženo přes 11.400 osob.

Demonstrace v Rusku (31. ledna 2021).
doporučujeme

Nejvíce trestních stíhání, tedy 36, bylo zahájeno na základě článku trestního zákoníku, který se týká násilí členům bezpečnostních složek, které ale nepředstavovalo ohrožení na životě, a také pohrůžek použitím násilí. Šesti dalším zavdalo příčinu údajné porušení "dopravních článků", tedy údajné bránění provozu nebo ohrožení bezpečného používání dopravních prostředků. Čtyři stíhání byla zahájena na základě obvinění z výzev k hromadným nepokojům, čtyři kvůli údajnému chuligánství a stejný počet kvůli vandalismu. Další osoby úřady stíhají za zapojení nezletilých do protispolečenské činnosti, úmyslné poškození majetku a výzvám k extremismu.

Největší pozornost vzbudilo trestní stíhání zahájené kvůli obvinění z porušení hygienických pravidel po demonstraci z 23. ledna, jíž se účastnilo také 19 lidí, kteří měli být v koronavirové karanténě. Na základě tohoto trestního stíhání úřady provádějí prohlídky, zadržují spolupracovníky Navalného Fondu boje s korupcí a další aktivisty nebo jim ukládají domácí vězení. K dnešnímu dni je v této kauze stíháno 10 osob.

Penzistka z města Ulan-Ude na Dálném východě dostala za opakované porušení zákona o hromadných akcích administrativní pokutu ve výši 250.000 rublů (71.750 korun), informoval dnes server tayga.info. Natalju Filonovovou policie zadržela na demonstraci na podporu Navalného 31. ledna. Podle seniorčina advokáta ji na policejní oddělení odváželi vleže, ženin stav se po zadržení zhoršil natolik, že potřebovala hospitalizaci. Žena čelí obvinění z opakovaného porušení zákona o hromadných akcích a neuposlechnutí příkazu příslušníka policie.

Alexej Navalnyj byl zadržen 17. ledna po svém příletu do Ruska z Německa, kde se zotavoval z loňské otravy. Následující den mu soud uložil 30denní vazbu. Protestní akce za jeho osvobození se konaly v mnohých ruských městech 23. a 31. ledna. Minulý týden soud rozhodl o nahrazení podmíněného trestu odnětí svobody ve výši 3,5 roku ne nepodmíněný. Vzhledem k době, kterou Navalnyj strávil v domácím vězení, soud aktivistovi uložil trest odnětí svobody ve výši dvou let a osmi měsíců. V den soudu se konala další protestní akce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Počet obětí koronaviru v Rusku překročil 200 tisíc

06.03.2021 16:59 Od začátku pandemie zemřelo již více než 200.000 Rusů, kteří se nakazili koronavirem, vyvolávajícím…

AstraZeneca spolehlivě chrání i seniory, tvrdí britská studie

06.03.2021 10:15 Podle nové britské studie snižuje výrazně již první dávka vakcíny AstraZeneca riziko nákazy…

Před 85 lety vpochodovaly Hitlerovy jednotky do Porýní

06.03.2021 07:11 Za bezmocného přihlížení celé Evropy nechal před 85 lety, 7. března 1936, nacistický vůdce Adolf…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama