Podvodníci v Británii lákají z lidí peníze za falešné vakcíny

V Británii se objevují případy, kdy si podvodníci nechávají platit za falešné vakcíny. Některé oběti podvodu dokonce dostaly blíže neurčenou injekci, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na velšského ministra zdravotnictví Vaughana Gethinga, který zopakoval varování policie z různých částí Británie.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Systém veřejného zdravotnictví NHS, který ve Spojeném království organizuje hromadné očkování, přitom poskytuje očkování zdarma.

"Vyskytlo se několik podvodů ohledně covidu-19 včetně jednoho dost ošklivého, kdy byli lidé obelháni, aby zaplatili za covidovou vakcínu a pak dostali injekci do paže," uvedl Gething na tiskové konferenci. "Zdůrazňuji, že systém NHS nikdy po nikom za vakcínu nebude chtít platbu. Vakcíny jsou zdarma. NHS po vás nikdy nebude chtít bankovní údaje a vakcíny vám nebudou doručovány domů pracovníky bez příslušného označení," podtrhl Gething.

Ministrovu varování předcházelo upozornění Národního kriminálního úřadu (NCA), který oznámil, že podvodníci se zaměřují na starší a zranitelné osoby a snaží se z nich vylákat platby za přístup k neexistujícím či falešným vakcínám. Londýnská policie v pátek informovala o případu, kdy se podvodník bez předchozího ohlášení objevil u dveří dvaadevadesátileté ženy, nechal si od ní zaplatit 160 liber (4657 korun) a pak jí píchl do paže nástrojem, který podle samotné oběti připomínal šipku.

Británie nyní čelí prudkému nárůstu koronavirových infekcí. V zemi, která téměř 67 milionů obyvatel, s covidem-19 zemřelo již 81.000 lidí. V Británii se začalo očkovat přípravkem firem Pfizer a BioNTech 8. prosince, před týdnem začali zdravotníci podávat také vakcína vyvinutá firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou. Podle dnešního oznámení premiéra Borise Johnsona dosáhl počet očkovaných v zemi již přibližně 2,4 milionu lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson se v otázce nezávislosti Skotska bojí demokracie, řekla Sturgeonová

24.01.2021 16:28 Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová dnes obvinila britského ministerského předsedu Borise…

Putin je podle Kremlu připraven k dialogu s Bidenovou vládou

24.01.2021 16:20 Ruský prezident Vladimir Putin je připraven k dialogu s administrativou nového amerického…

Velká Británie eviduje desítky případů mutace koronaviru z Jižní Afriky

24.01.2021 12:29 Británie zaznamenala 77 případů jihoafrické mutace koronaviru, řekl dnes ministr zdravotnictví Matt…

Při protestech na podporu Navalného bylo zatčeno přes 2800 lidí

23.01.2021 21:24 Aktualizováno Nejméně 2800 lidí bylo dnes zadrženo v Rusku při demonstracích na podporu opozičního předáka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama