Pražský summit mohou mnohé státy vnímat jako náhražku rozšíření EU, píše tisk

Nadcházející pražský summit desítek států v novém formátu by mohly mnohé země vnímat jako náhražku rozšíření Evropské unie. Upozorňuje na to dnes světový tisk v komentářích před schůzkou Evropského politického společenství (EPC) v české metropoli, kam byli pozváni vrcholní představitelé z více než 40 zemí.

Například německý deník Die Welt zvlášť vyzdvihuje, že nového evropského fóra se zúčastní i britská premiérka Liz Trussová, a naznačuje, že jde o projev přiblížení Británie k EU, kterou na počátku roku 2020 opustila.

Projev francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, iniciátora projektu EPC, a srpnová řeč německého kancléře Olafa Scholze v Praze vyvolaly obavy, že Evropské politické společenství by se mohlo stát "jízdenkou druhé třídy", pokud jde o připojení k EU, poznamenala dnes agentura AP a poukázala na pro řadu uchazečů téměř zamrzlé rozhovory o rozšíření v posledních letech. "Macronovo vymezení, že 'možná nežijeme ve stejném domě, ale sdílíme stejnou ulici' podporuje skepsi, že tyto struktury by mohly odsunout balkánské země a další adepty naneurčito do čekárny," cituje AP Martu Mucznikovou z bruselského expertního střediska European Policy Centre.

"Žádné unijní peníze nebo programy se nenabízejí, ze schůzky nevzejde ani žádná formální deklarace," připomíná AP. "Pokud tento summit půjde dobře, bude cílem setkávání lídrů jednou nebo dvakrát ročně," dodává agentura. Cituje také slova nejmenovaného funkcionáře zapojeného do příprav summitu, že fórum nenahrazuje stávající organizace, struktury a procesy a že by nemělo být vnímáno jako náhražka vstupu do EU, nýbrž by mělo být koncipováno jako "urychlovač". Zemím, které neusilují o vstup do EU, má zase poskytnout "rámec pro strukturovanou součinnost s EU".

"Zda budou tento vzkaz slyšet a zda mu budou věřit mnohé země doufající v přistoupení k největšímu obchodnímu bloku na světě, by mělo být známo do čtvrtečního večera, kdy summit skončí. Důkaz jeho smysluplnosti pravděpodobně přijde až při konání druhého summitu," uzavírá AP.

Podobně vnímá EPC i rakouský deník Wiener Zeitung. "Protože je mnohé ještě nekonkrétní, narážejí Macronovy představy na kritiku, podle níž je prý EPC pouhým nástrojem útěchy pro kandidáty členství v EU. "Myšlenky 'evropského jádra' a 'dvourychlostní Evropy' by mohly dostat nové balení," napsal Wiener Zeitung.

Summit analyzuje i americký deník The Washington Post, který hovoří o "instituci", jejíž podoba má být teprve definována. Macron podle listu zjevně doufá, že EPC se jednou povede lépe než EU, která má spoustu nedostatků. EU nemůže vyloučit nezdárné členy, je bezradná, když chce naopak některý člen odejít, v řadě důležitých otázek mohou členské stát vetovat všechna rozhodnutí a mnoho evropských zemí zůstává mimo EU, připomíná americký list. "Jakkoli jsou Macronovy úmysly prospěšné, Evropa ovšem nepřestane být Evropou jen proto, že má další instituci," upozorňuje list s poukazem na mnoho evropských konfliktů a pří včetně boje Ukrajiny o svou samotnou existenci.

Macron a další evropští lídři se však podle deníku nechtějí vzdát snu o míru, bezpečnosti a harmonii na kontinentě. "Shromáždění tento týden nebude dalším Vestfálským mírem nebo Vídeňským kongresem. Nevyřeší problémy kontinentu, nesjednotí rozdělené ani nezpacifikuje agresory. Ale zaslouží si pozornost a podporu. V dobách, jako je ta naše, je pokojné setkávání o tolik lepší než se nescházet vůbec," uzavírá The Washington Post.

Obsáhle se v dnešním komentáři věnuje německý deník Die Welt účasti britské premiérky Liz Trussové na pražském summitu. "Liz Trussová se v Praze účastní zakládajícího summitu Evropského politického společenství iniciovaného francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Válka Vladimira Putina na Ukrajině dala dohromady státy Evropy," konstatuje deník.

"Teprve minulý týden dostali čeští hostitelé zprávu z Londýna. Potvrzení, které bylo zároveň spjato s oznámením, že britská vláda by chtěla uspořádat případnou následnou schůzku. Tím dává Trussová najevo, že Britové chtějí mít při utváření tohoto nového formátu důležité slovo," píše Die Welt. Podle webu Politico přitom nová britská premiérka navrhuje, aby se nový formát neoznačoval jako "společenství", ale raději jako "fórum".

Podle Die Welt se chtějí Britové bezpodmínečně vyhnout tomu, aby vklouzli do jakékoli struktury, kterou by britští voliči mohli vnímat jako alternativu vůči členství v EU. "Cílem brexitu není špatný, ale jiný vztah s našimi sousedy. Proto je dobré zjistit, kam může pražský summit vést. Britská vláda bude ale skeptická vůči všemu, co nějakým způsobem formalizuje a institucionalizuje," řekl německému listu bývalý britský vyjednávač o brexitu David Frost.

Související

V Praze byla odhalena socha skřeta s obličejem Putina. (5.12.2022)

V Praze sedí socha "skřeta" Putina u plynovodu. Nahradil maršála Koněva

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 ode dneška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze poputují na nákup zbraní pro Ukrajinu, která od února čelí ruské invazi. ČTK to sdělil autor sochy, kovář a sochař Dušan Dostál.

Více souvisejících

Praha EU

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Ursula von der Leyenová

Šéfka EK navrhuje další sankce: Nutíme Rusko, aby za svou krutost zaplatilo

Evropská komise navrhuje rozšířit protiruské sankce o 200 lidí a firem, včetně tři ruských bank. Žádá také nové kontroly a omezení vývozu chemikálií, nervově paralytických látek, elektroniky a IT komponentů, které by mohly být použity Ruskem ve válce proti Ukrajině. Návrh devátého sankčního balíku dnes představila předsedkyně EK Ursula von den Leyenová.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Maďaři dnes u benzinek nevěřili svým očím. Pohonné hmoty přes noc zdražily o více než 10 korun

Pohonné hmoty na čerpacích stanicích v Maďarsku po úterním zrušení cenového stropu výrazně zdražily. Maďarská ropná společnost MOL doporučila prodávat litr benzinu za 641 forintů (téměř 38 Kč) a litr nafty za 699 forintů (přes 41 Kč). Podle maďarských médií však dnes byly ceny na některých čerpacích stanicích ještě vyšší. Cenový strop, který vláda zavedla zhruba před rokem, přitom činil 480 forintů (zhruba 28 Kč) za litr benzinu i nafty.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Úřad práce

Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě

Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě. Žadatelé chtěli tuto podporu pro téměř 1,18 milionu dětí. Úředníci dosud vyřídili 705.800 žádostí. Výsledky na jednání sněmovního sociálního výboru představil náměstek ministra práce pro informační technologie Karel Trpkoš. Někteří rodiče si stěžují, že peníze od státu ani po týdnech nedostali. Podle Trpkoše případů, které se zpracovávají delší dobu, ubývá. Ministerstvo evidovalo k 6. prosinci 7226 nevyřízených žádostí, které lidé podali před víc než dvěma měsíci.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Glasgow, Skotsko.

Více než polovina Skotů si přeje nezávislost na Spojeném království

Až 56 procent Skotů si nyní přeje nezávislost Skotska na Spojeném království, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos publikovaného Reuters. Podíl je o šest procentních bodů vyšší oproti podobnému průzkumu z května. Britský nejvyšší soud před dvěma týdny rozhodl, že Skotsko nemůže bez souhlasu Londýna uspořádat druhé referendum o nezávislosti.

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Při ruském ostřelování města Kurachove v Doněcké oblasti zemřelo osm lidí

Při ruském ostřelování města Kurachove v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny zemřelo osm lidí, oznámil dnes na sociální síti telegram zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Pod palbou se podle něj ocitla tržnice, autobusové nádraží, čerpací stanice i obytné domy. Dalších pět lidí utrpělo zranění, podotkl.

Aktualizováno před 4 hodinami

Vladimír Putin

Putin: Rusko je připraveno bránit své zájmy všemi prostředky

Rusko dává přednost mírovým mechanismům, v případě potřeby je ale připraveno bránit své zájmy všemi dostupnými prostředky, prohlásil podle agentury TASS na dnešním jednání ruské rady pro lidská práva prezident Vladimir Putin. Další vlna mobilizace podle něj zatím není potřeba, protože do "zóny speciální operace", tedy do bojů na Ukrajinu, byla zatím vyslána jen asi polovina z přibližně 300.000 v Rusku mobilizovaných mužů.

před 4 hodinami

Senát ČR

Senát pravděpodobně schválí zvýšení přídavků na děti o 200 korun

Senát pravděpodobně schválí zvýšení přídavků na děti od ledna příštího roku o 200 korun. Zvednout se mají na 830 korun až 1580 korun měsíčně. Senátní ústavně-právní výbor to dnes jednomyslně podpořil. Horní parlamentní komora o novele, která také například srovnává podmínky příspěvku na bydlení, bude rozhodovat za týden.

před 5 hodinami

Česká televize

Českou televizi čeká od roku 2024 omezování vysílání a propouštění. Novým předsedou Rady je Novák

Českou televizi čeká od roku 2024 omezování výroby a vysílání a propouštění zaměstnanců, pokud se do té doby nezvýší koncesionářský poplatek ze stávajících 135 korun. Letos přijatá úsporná opatření nebudou po roce 2024 pro stávající rozsah činností stačit. Při projednávání aktualizace dlouhodobých plánů na roky 2023 až 2027 se na tom usnesla Rada ČT.

Aktualizováno před 5 hodinami

Vít Rakušan

Vláda opět prodloužila kontroly na hranicích se Slovenskem

Kontroly na českých hranicích se Slovenskem budou pokračovat dalších 14 dní, skončit by měly k 27. prosinci. Bez prodloužení by skončily 12. prosince. Po dnešním jednání vlády to uvedl vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). Počty běženců podle něj klesají a vláda bude dál sledovat, jak se situace v migraci bude vyvíjet během zimy.

před 5 hodinami

sport

Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že se současné mistrovství světa ve fotbale koná v Kataru

Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že se současné mistrovství světa ve fotbalu koná v Kataru. Naopak 13 procent se vyslovilo pro pořádání v této zemi, 43 procent na to nemá názor. Jako důvody, proč by se šampionát neměl v Kataru konat, lidé nejčastěji uváděli vojenský útok pořadatelské země na jiný stát, porušování lidských práv či korupci při rozhodování o pořádání turnaje. Vyplynulo to z průzkumu agentury NMS Market Research, která jej provedla v listopadu mezi zhruba 1300 lidmi a jeho výsledky dnes poskytla ČTK.

před 5 hodinami

Lubomír Volný

Volný dostal u soudu za šíření poplašné zprávy o ivermektinu podmínku

Obvodní soud pro Prahu 7 dnes uložil bývalému poslanci Lubomíru Volnému (Volný blok) dvouletý podmíněný trest za šíření poplašné zprávy. Podle obžaloby na sociálních sítích uvedl, že kvůli diskriminační kampani proti léku ivermektin mohou zemřít lidé. Volný vinu odmítá. V závěrečné řeči prohlásil, že je nadále přesvědčen o pravdivosti informace. Proti verdiktu se na místě odvolal.

před 6 hodinami

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Fialova vláda se na dnešním jednání zabývala termínem přijetí eura

Vláda zatím nestanovila termín přijetí společné evropské měny. Na dnešním jednání podpořila doporučení ministerstva financí a České národní banky zatím takový krok nedělat. Minstr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v tiskové zprávě uvedl, že debata o zavedení eura v Česku je předčasná, dokud se nepodaří snížit inflaci a narovnat strukturální nerovnováhu rozpočtů.

Aktualizováno před 6 hodinami

Senát ČR

Senátní výbory podpořily zrušení EET ke konci roku

Elektronická evidence tržeb (EET) pravděpodobně bude ke konci letošního roku zrušena bez náhrady. Senátní hospodářský výbor to dnes podpořil hlasy většiny zástupců stran vládní koalice. Ze sedmi přítomných členů výboru byli proti jen Ondřej Feber (ANO) a Hana Žáková (za STAN). Ústavně-právní výbor doporučil zrušení jednomyslně. Horní parlamentní komora bude o zrušení rozhodovat za týden.

před 6 hodinami

Angela Merkelová

Merkelová připustila chyby ve své politice vůči Rusku

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová připustila chyby ve své politice vůči Rusku. "Měli jsme na ruskou agresivitu reagovat rychleji," řekla dlouholetá šéfka spolkové vlády týdeníku Die Zeit s odkazem na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym. Stavbu plynovodního projektu Nord Stream 2 ani zpětně nepovažuje za chybu, informovala agentura DPA.

před 6 hodinami

V bezpečnostních sborech a u profesionálních vojáků se od ledna zvednou tarify

Příslušníkům bezpečnostních sborů se příští rok zvednou tarify o deset procent, u prvních dvou tarifních tříd o 17 procent. Návrh nařízení vlády dnes kabinet schválil, řekl na tiskové konferenci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). O desetinu se od ledna zvednou také platy vojáků z povolání na tarifech.

Zdroj: ČTK

Další zprávy